„Уолстрийт джърнъл“: Въображаемата заплаха от имигрантите
Дейвид Камерън   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Е то ги идват – огромни орди от бедни румънци и българи, стичащи се към Албиона да откраднат добрите работни места от родените там британци – когато не просят за финансираните от данъкоплатеца социални плащания. 

Това пише „Уолстрийт джърнъл“ в коментарна статия, посветена на дебата и опасенията във Великобритания, свързани с имиграцията. 

Изданието посочва, че

такава беше зловещата история за имиграцията, обрисувана през последните месеци от Найджъл Фараж

и неговата Партия за независимост на Великобритания (ЮКИП), когато правилата за трудова мобилност на Европейския съюз най-после бяха приложени за Румъния и България. 

ЮКИП предупреждаваше, че във Великобритания ще идват по 5000 души от двете страни всяка седмица. Математически, това значи над четвърт милион годишно, посочва „Уолстрийт джърнъл“. 

Оказва се обаче, че тези имигранти все пак няма да дойдат. Според изследване на британската национална статистическа служба, огласено по-рано това лято общо 153 хил. румънци и българи са работели във Великобритания през второто тримесечие. Това е с 9000 повече от 2013 г., когато все още имаше ограниченията върху трудовата мобилност за тези работници. 

Цялостното увеличение е 6%,

отбелязва вестникът. 

Великобритания трябва да приветства имиграцията като доказателство, че растящата ѝ икономика продължава да привлича чуждестранни работници – по-добре от ситуацията в Испания, където продължителната рецесия накара около 700 хил. испанци, или 1,5% от населението, да напуснат страната от 2008 г. насам, коментира „Уолстрийт джърнъл“. 

Великобритания също така е предпочитана дестинация за много от тези испанци, които обикновено предлагат на приемащата ги страна, колкото и Обединеното кралство предлага на тях. 

Жалко, че

тази мъдрост изглежда е загубена за Дейвид Камерън. 

Отчасти в опит да запази електоралната база на неговата Консервативна партия и тя да не отиде при ЮКИП, министър-председателят обеща да намали нетната имиграция до „десетки хиляди“ от сегашното ѝ равнище от около 212 хил. души на година и за тази цел затегна правилата за издаване на визи за квалифицирани работници. 

По-стриктните мерки за имиграцията правят по-трудно за фирмите да наемат работниците, от които имат нужда, което в крайна сметка ще попречи на ръста. 

Деветте хиляди нови румънци и българи, които са пристигнали досега през тази година, идват, когато британската икономика нараства с 3,2% и повечето пристигат, за да работят, отбелязва изданието. 

Камерън е на по-сигурен терен, когато се опитва да се справи с т. нар. „социален туризъм“. По-рано този месец правителството му намали от шест на три месеца срока за получаване на социални помощи от граждани на ЕС в Обединеното кралство. 

Въпреки че този ход предизвика неодобрение в Брюксел, той бе приветстван като стъпка напред, позволяваща миграционните потоци да бъдат направлявани от пазара, пише „Уолстрийт джърнъл“. 

Но Великобритания все пак се нуждае от лидер, готов да убеди избирателите в икономическите ползи от по-свободната имиграция, като достъпа до по-голям и по-разнообразен източник на таланти. Камерън прави на страната и партията си лоша услуга, като отстъпва от тази роля, допълва вестникът. 

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 3 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 5 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 5 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 6 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 6 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 6 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 6 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 7 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 7 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 7 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 7 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 8 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 8 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 8 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 9 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20