Пс ският премиер съобщи, че е уволнил ръководителя на
антикорупционната служба заради обвинения в злоупотреба с власт.
Оставки подадоха министрите на вътрешните работи и
правосъдието.
Премиерът Доналд Туск заяви пред журналисти, че предприетите
действия са с цел да се спаси имиджа на управляващата партия.
Туск уволни Мариуш Камински, чиято служба
изготви обвиненията срещу министъра на
вътрешните работи и други министри.
Камински, който е от
опозицията, обвини вътрешния и правосъдния министри, както и
двама депутати, че са се опитали да блокират приемането на нови
законови разпоредби, с които се увеличават данъците за хазартния
бизнес.
Той твърди, че те са действали под натиска на
собственици на казина и игрални зали.
И Схетина, и Джевецки отричат да са лобирали в интерес на
хазартната индустрия. Камински бе обвинен тези дни, че е
злоупотребил с
пълномощията си
при провеждане на операция по уличаване в
корупция на държавни служители. Бившият вече шеф на службата за
борба с корупцията твърди, че е невинен и обещава да го докаже,
ако бъде изправен пред съда.
Службата, която Камински
оглавяваше, бе създадена през 2006 г. от правителството на
тогавашния премиер Ярослав Качински, който сега е лидер на
опозицията.
Опозиционни политици и медии в Полша настояваха премиерът да
уволни Схетина и министъра на правосъдието Анджей Чума, замесен
в същия скандал.
Туск съобщи, че идната седмица ще
предложи новите министри, които ще сменят подалите днес оставка
министри на вътрешните работи и на правосъдието.
Подалият оставка вътрешен министър Гжегож Схетина, който е и вицепремиер, ще поеме ръководството на парламентарната група на
партията си "Гражданска платформа".
Премиерът ще създаде парламентарна комисия, която да
проучи обвиненията, довели до днешните оставки. В понеделник от
кабинета се оттегли и министърът на спорта Мирослав Джевецки.
Подкрепата за "Гражданската платформа" намаля до 41%
от 47% след избухването на скандала миналата седмица.
Опозиционните партии обаче засега не са успели да се възползват
от случая и да повишат рейтинга си.
Бивша депутатка от управляващата партия вече се изправи пред съда по обвинение в корупция.
Беата Савицка бе обвинена, че е приела над 100 000 злоти
(34 хил. евро), подаръци, вкл. инкрустирана с диамант писалка, за
да помогне на компания да се сдобие с парцел. Ако бъде
призната за виновна, тя може да получи до 10 години затвор.
45-годишната Савицка бе арестувана преди парламентарните избори
през есента на 2007 г. и бе изключена от партията, която
по-късно спечели изборите.
Източник:
ЕПА/БГНЕС