Силни снеговалежи предизвикаха хаос в Европа
Източник: ЕПА/БГНЕС

С илни снеговалежи предизвикаха истински хаос в цяла Европа.

Във Великобритания заради силна снежна буря близо 100 хил. души останаха без ток.

Заради лошото време край Щутгарт се образува 20-километрова опашка от автомобили. В целия регион има закъснения на полетите и затруднен трафик. Най-голямото летище в страната, това във Франкфурт отмени в неделя 20 от предвидените си 900 полета.

Силни снеговалежи през почивните дни причиниха многобройни катастрофи по пътищата и проблеми по летищата в Швейцария. Според полицейските сводки в тунела Губрист близо до Цюрих вчера са се сблъскали между 15 и 20 автомобила, след което се е образувало 10-километрово задръстване. Тунелът Глерес в кантона Берн е бил затворен за около два часа заради катастрофа.

В събота и неделя са станали общо 60 катастрофи, от тях 30 в Цюрих. Ранени са 10 души.

Остава напрегната ситуацията на летищата в Цюрих и Женева, където над 250 самолета излетяха или се приземиха с огромни закъснения. Десетки туристи прекараха нощта в събота срещу неделя на летището в Женева, тъй като не можаха да излетят към планинските курорти в съседна Франция. В Цюрих заради лошите метеорологични условия бяха отменени близо 30 полета.

Великобритания
Великобритания Източник: Getty Images/Guliver

Снеговалежите се придружават от силни ветрове, които в кантона Фрибур достигат до 111 км в час, а в кантона Во – до 108 км в час.

Един човек загина, а 30 бяха ранени във верижна катастрофа на 50 автомобила на магистрала в централна Словения след снеговалеж, съпътстван от силен вятър, съобщи словенската агенция СТА. Загиналият е 25-годишен гражданин на Швейцария. В болница в Любляна са приети 14 души. Трима са тежко ранени, един е в критично състояние, съобщиха лекарите.

Катастрофата е станала на магистралата А1, която свързва Любляна с адриатическото крайбрежие, близо до пещерата Постойна.

По първоначални данни причина за катастрофата са снегът и виелицата, която намалила видимостта до едва пет метра. Шофьорите просто не са виждали нищо пред себе си, казаха от полицията.

Магистралата при мястото на катастрофата е затворена заради лошото време и заради необходимостта пътят да бъде разчистен от 46 коли, три камиона, едно комби и един автобус, които са участвали в катастрофата.

Във френските Алпи близо 15 хил. души са били настанени във временни приюти, докато други са били принудени да прекарат нощта в колите си. Силните снеговалежи създават и опасност от лавини като в неделя един човек загина, след като беше затрупан в южната част на планинската верига.

Румъния обяви тази сутрин червен код на опасност заради снеговалежа и виелиците в някои от окръзите в югоизточната част на страната, предаде агенция Аджерпрес.

Червен код е обявен в окръзите Вранча, Бузъу и част от окръг Браила, където прогнозите са за обилен снеговалеж, преспи, силна виелица и намалена почти до нула видимост. Затворени за движение са националните пътища.

Оранжев код на опасност тази сутрин беше обявен за девет други окръга в Югоизточна Румъния, допълва агенцията.

Движението на 23 влака беше спряно заради снеговалежа и виелицата, предаде агенция Аджерпрес. Влаковете са се движели по маршрут в районите на Галац, Констанца и Букурещ.

Агенция Медиафакс съобщава, че са били анулирани полетите от Рим до Букурещ и от Тимишоара до Букурещ и обратно. Много други полети от и за Букурещ закъсняват с между половин и два часа.

Снегът, който от вчера следобед вали в Македония, на места е натрупал снежна покривка от почти половин метър, съобщи агенция МИА. Най-много сняг вчера е паднал в Маврово – 46 сантиметра, в Лазарполе – 36 см, Пожаране – 32 см и в Тетово – 22 см.

Движението по всички републикански пътища в Македония е затруднено, по тях има големи натрупвания от сняг. Спряно за всички автомобили е движението по пътната отсечка Кичево-Охрид през планинския проход Пресека. Затруднено е движението по пътищата между Скопие и Велес, както и между Велес и Катланово.

На граничните пунктове няма дълги опашки за влизане и излизане от Македония. Тази сутрин от летището в Скопие са изпълнени полетите за Рим и Загреб. Отложени са полетите за Париж, Бергамо, Истанбул, Базел и Кьолн.

Силен вятър, достигащ 160 км в час, удари хърватските адриатически градове Сплит и Макарска, съобщи Хина. Дървета, повалени от бурята, повредиха коли, паркирани в близост до Сплит. Електрически стълб, счупен от бурята, падна на път в община Зърновница край Сплит, блокирайки движението.

Самолетни полети и редовни курсове на фериботите от градския транспорт на Истанбул бяха отменени заради лошото време в Северозападна Турция, предаде агенция Доган. Заради силния вятър турският авиопревозвач „Търкиш еърлайнс“ е отменил някои полети по вътрешни и външни линии от и за Истанбул.

Бурята е предизвикала огромни вълни в Мраморно море, поради което истанбулската компания, обслужваща т.нар. морски автобуси, е отменила 12 планирани за тази сутрин курсове на фериботи и катамарани, които свързват различни части на мегаполиса.

Вижте пълна десетдневна прогноза за времето у нас и по света на Sinoptik.bg.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 53 минути

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци</p>

Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци

България Преди 1 час

Така активните огнища в Пирин планина стават три

Наводнение в Пакистан

Смъртоносни наводнения убиха стотици хора в Пакистан, Кашмир и Непал

Свят Преди 3 часа

Внезапни наводнения, предизвикани от проливни дъждове првърнаха пътища в реки, разрушиха сгради и сееха смърт

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Свят Преди 3 часа

Mного лекари се затрудняват да разпознаят симптомите ѝ

<p>След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси</p>

След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси

България Преди 4 часа

„Абсолютен опит за убийство. Това не се различава по нищо от това да влезеш с пистолет в автобус и да започнеш да стреляш“, категоричен е автомобилният експерт Филип Лазаров

<p>Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците</p>

Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците

Свят Преди 4 часа

Тръмп аплодира Путин при пристигането му в Аляска – а руският президент вероятно си е тръгнал доволен от себе си.

<p>Почитаме български светец, какви са поверията за днес</p>

Почитаме български светец, какви са поверията за днес

България Преди 5 часа

Православната църква чества паметта на преподобния Йоаким Осоговски

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Мелания Тръмп e изпратила писмо на Путин по мъжа си

Свят Преди 6 часа

Не е ясно съсдържанието на писмото, но служители в Белия дом са казали, че в него се споменават отвличанията на украински деца от Русия

Елвис Пресли

16 август: „Кралят“ на сцената и човешките слабости – Елвис Пресли

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

България Преди 6 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Технологии Преди 7 часа

Умните асистенти могат да бъдат и полезни

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 13 часа

На мястото е обявено извънредно положение

<p>Експерт коментира езика на тялото на Тръмп и Путин</p>

Експерт по езика на тялото разкри какво показва ръкостискането между Тръмп и Путин

Свят Преди 13 часа

Анализ на жестовете и ръкостисканията, които разкриват динамиката между двамата лидери

Лимузината на президента Доналд Тръмп, известна като „Звярът“, малко преди той да напусне Белия дом в петък, 15 август 2025 г., във Вашингтон. Днес президентът Тръмп пътува за среща с руския президент Владимир Путин в Аляска, на военна база на САЩ.

Лимузината на Путин срещу „Звяра“ на Тръмп

Свят Преди 13 часа

Топли ръкостискания и усмивки: Путин и Тръмп стартират срещата в Аляска с приятелски тон

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

България Преди 14 часа

Караджов: И книжки трябва да се взимат!