Швейцария отказала да доставя европейски стоки в Русия
Източник: Thinkstock/Guliver

Ш вейцария е отказала предложенията на производители на хранителни продукти от Европейския съюз да заобиколи руската забрана за внос на храни от ЕС и други западни страни като стоките се прекарват през алпийската страна, пише американското бизнес издание „Уолстрийт джърнъл“ (WSJ.com).

Швейцария не попада в руската забрана, тъй като не участва в санкциите, наложени от Запада след анексирането на украинския полуостров Крим от Русия.

Говорителят на федералното бюро по селското стопанство Юрг Йорди уверил, че всички подобни молби са били отхвърлени. Той уточнил, че към бюрото са се обръщали доставчици на плодове, зеленчуци и други хранителни продукти. Йорди не е посочил имената на фирмите.

„Уолстрийт джърнъл“ допълва, че мотивът за отказа е задължението на Швейцария да сертифицира хигиената на продукцията, която изнася, а това не може да стане с продукти, които идват от други страни.

По-рано Швейцария се ангажира да противодейства на опитите на Русия да използва нейната територия за заобикаляне на санкциите, наложени (на Москва) от западни страни, припомня вестника.

Изданието напомня, че кафето и сирената са сред най-популярните стоки, които Швейцария доставя в Русия. Миналата година обемът на техния експорт бе близо 200 милиона шв. франка (221 милиона долара) или 2,4 на сто от общите продажби на хранителните продукти, пласирани в чужбина.

Междувременно полският вицепремиер Януш Пехочински съобщи, че Полша получава информация, че Москва се опитва да разшири ембаргото върху вноса на храни от ЕС, включвайки и стоки, които транзитно преминават през Русия.

Лично ще се намеся на различни дипломатически равнища по този случай, посочи Пехочински пред журналисти.

По думите му една „транспортна война“ би навредила на отношенията между ЕС и Митническия съюз, в който влизат Русия, Беларус и Казахстан.

Пехочински съобщи също така, че Полша възнамерява в близките дни да обсъди с партньорите от САЩ облекчаване на процедурата за износ на полски плодове и зеленчуци отвъд океана.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 2 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 3 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 5 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 6 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 6 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 6 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 7 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 8 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 8 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 8 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 9 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 9 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 9 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

Възкресение Христово: Първите в държавата с послания към българския народ

България Преди 10 часа

Илияна Йотова и Андрей Гюров призоваха за надежда, мир и доброта в „размирни времена”

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента