Ще забрани ли Русия вноса на западни автомобили?
Пътният трафик в центъра на Москва – забелязват се предимно автомобили чуждестранно производство   
Източник: Getty Images/Guilliver

Р уските власти са подготвили допълнителен списък с ответни санкции срещу Запада, които ще бъдат въведени, ако ЕС и САЩ въведат нови санкции срещу Москва, пише руският в. „Ведомости“, като се позовава на двама федерални служители. 

Сред мерките, които Москва е готова да предприеме, е въвеждането на ограничения върху вноса на промишлени стоки в Русия, добавя вестникът. 

Два дни след като САЩ и ЕС въведоха секторните икономически санкции срещу Русия, правителството на Дмитрий Медведев е изпратило до президента Владимир Путин доклад, в който се излага обширен списък от възможни ответни мерки. Двамата високопоставени служители добавили, че засега правителството не е получило от президента поръчение да подготвя документите за въвеждането на нови руски ответни санкции. 

Според тях една от тези мерки може да стане

пълната или почти пълната забрана върху вноса на автомобили. 

Единият от служителите уточнил, че търсенето на автомобили в страната може да бъде покрито за сметка на вътрешното производство, най-вече от предприятията, сглобяващи коли от чужди марки в Русия. 

Друга възможна мярка, за която съобщава московският в. „РБК дейли“, е ограничаването на вноса на медицински изделия. Двамата правителствени служители признали обаче, че този въпрос е много деликатен и изисква допълнително обсъждане. 

Вестник „Ведомости“ е направил по този повод допитване до експерти. Те отбелязали, че пълната забрана за внос на автомобили от Европа и САЩ ще доведе до прекрояване на пазара. 

Според изпълнителния директор на „Автостат“ Сергей Удалов, ако все пак се въведе такава мярка, трябва да се избегне забраната върху вноса на комплектуващи части и детайли, защото това ще засегне тежко руските заводи, които сглобяват автомобили. 

Що се отнася до медицинското оборудване, то в Русия се произвеждат салфетки, хирургическа и най-проста диагностична апаратура. „Всичко останало, включително високотехнологично оборудване, идва от внос.

Ако на този внос бъдат наложени ограничения, то в Русия трябва просто да престанем да боледуваме“,

казал пред „Ведомости“ представителят на компанията SCA Евгений Махоротов. 

РБК припомня по този повод изказване на премиера Дмитрий Медведев на заседание на руското правителство на 7 август. 

„Ние сме потенциално готови да въведем и защитни мерки в областта на самолетостроенето, корабостроенето, автомобилната промишленост и в други отрасли“, казал той, добавяйки, че това ще се прави след внимателно обмисляне. 

„Правителството разбира колко важно е сътрудничеството в тази сфера. Но, естествено, ние реално оценяваме и нашите собствени възможности“, подчертал Медведев. 

Московският вестник „Известия“ е направил собствено проучване, което разкрило, че много европейски производители на млечни и месни продукти, както и на плодове, официално

са се обърнали към правителството на Швейцария с молба да доставят своята продукция в Русия през нейната територия. 

Въпросът е в това, че Швейцария не е член на ЕС и върху нея не се разпространяват ответните продуктови санкции, въведени от Русия. 

Вестникът цитира директорката по комуникациите на швейцарското федерално бюро по селското стопанство Анна Рицоли, която съобщила, че през последната седмица към швейцарските власти, с цел да проучат възможността да изнасят своята продукция в Русия през нейната територия, са се обърнали различни европейски организации от хранителния и селскостопанския сектор. 

Имената на тези компании и организации обаче не се разкриват. 

Рицоли добавила, че процедурата за регистрация на компании в Швейцария с цел експорт в Русия не се е изменила. Получаването на такава регистрация на територията на Швейцария обаче е сложен процес. 

От швейцарското посолство в Москва пък са потвърдили, че вече има запитвания от европейски компании, готови да преместят част от производството си в Швейцария, за да могат да изнасят в Русия. 

„Комерсант“ отбелязва също, че

властите в Сърбия, която също не попада в режима на санкциите, обещават строго да препятстват всякакъв реекспорт през сръбска територия. 

Цитирайки официални сръбски източници, вестникът пише, че сръбският износ за Русия, който основно се състои от хранителни и селскостопански стоки, от началото на тази година е нараснал с 68%. 

Сръбските власти обещават да налагат максимални наказания спрямо тези фирми от ЕС, които се опитат да реекспортират своя продукция през територията на Сърбия. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изненадващ развой на събитията спаси Калин от номинации в “Игри на волята”

Изненадващ развой на събитията спаси Калин от номинации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Д-р Пекин и Алекс ще се борят за своето оцеляване в надпреварата

България осъди руската атака срещу Тернопол

България осъди руската атака срещу Тернопол

Свят Преди 4 часа

МВнР: България твърдо подкрепя Украйна и нейните усилия за постигане на справедлив и траен мир

Украински офицер: Руснаците влязоха в Новопавливка

Украински офицер: Руснаците влязоха в Новопавливка

Свят Преди 6 часа

В момента "сивите зони“ на картите не означават буферна зона

Израел нанесе удари в Ивицата Газа

Израел нанесе удари в Ивицата Газа

Свят Преди 7 часа

От израелската армия обявиха, че ударите са предприети, след като бойци на "Хамас" са открили огън

Финансовото министерството защити новия софтуер за продажбите

Финансовото министерството защити новия софтуер за продажбите

България Преди 7 часа

От финансовото министерство публикуват разяснението в отговор на „манипулативни политически твърдения“

Рецидивист изнасили 82-годишна жена в Две могили

Рецидивист изнасили 82-годишна жена в Две могили

България Преди 8 часа

Мъжът е излежал 20 години затвор за грабеж с убийство

Ердоган и Зеленски в Анкара: Преговорите с Русия трябва да бъдат подновени

Ердоган и Зеленски в Анкара: Преговорите с Русия трябва да бъдат подновени

Свят Преди 8 часа

Основната тема на разговорите в турската столица е ходът на войната между Русия и Украйна

"Лукойл" обяви, че ще защити интересите си в България

"Лукойл" обяви, че ще защити интересите си в България

България Преди 9 часа

"Лукойл" предприема всички необходими стъпки за завършване на продажбата на рафинерията

Мъж гледал 200 пепелянки във Велико Търново, разследват го

Мъж гледал 200 пепелянки във Велико Търново, разследват го

България Преди 9 часа

Това е защитен вид, а незаконното му отглеждане е престъпление

Снимката е архивна: Издирването на Янек Миланов

Обявиха за мъртъв безследно изчезналия Янек Миланов от Дупница

България Преди 9 часа

Искането до съда бе на брата на Янек Марио Миланов. Янек за последно е видян на 31 юли 2020 г. от съседи в блока, където живее

<p>Задъхвате ли се? - лекар обясни каква може да е причината</p>

Д-р Васил Шишков от ВМА: Задъхвате ли се? Проверете за ХОББ!

България Преди 9 часа

Ежегодно, всяка трета сряда на месец ноември, светът отбелязва Деня на хроничната обструктивна белодробна болест

Протест срещу присъдата на Лена Бориславова внесе СГП

Протест срещу присъдата на Лена Бориславова внесе СГП

България Преди 10 часа

Бориславова беше оправдана за ползване на неистински документи

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Тръмп иска компания от САЩ да купи активите на „Лукойл“

Свят Преди 10 часа

Един от проблемите е, че „Лукойл“ предпочита да продаде всички активи в един пакет

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Кейт Мидълтън сложи най-ценните си пръстени за първата си реч след диагнозата рак

Любопитно Преди 10 часа

На 18 ноември 43-годишната принцеса на Уелс присъства на Срещата на върха за бъдещата работна сила, организирана от Кралската фондация „Работна група за ранно детство“

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Руското дъщерно дружество на ''Лукойл'' във Финландия затваря бензиностанциите си

Свят Преди 10 часа

"Станциите ще бъдат затваряни поетапно, тъй като запасите от гориво се изчерпват“, се казва в изявление на Teboil