САЩ изтеглят около 7000 войници от Европа
Източник: ЕПА/БГНЕС
7

Съединените щати ще изтеглят около 7000 от разположените в Европа 81 хил. техни военнослужещи в рамките на новата си отбранителна стратегия и съкращенията в бюджета на Пентагона, обяви министърът на отбраната Лион Панета, цитиран от АФП.

Ще бъдат изтеглени две от четирите бригади на сухопътните сили на САЩ в Европа, или около 7000 души, заяви Панета.

Тези бойни единици, чието местонахождение не бе съобщено, ще бъдат заменени от различни поделения на ротационен принцип.

Мярката се вписва в рамките на новата стратегия за отбрана на САЩ, представена на 5 януари от президента Барак Обама, отбелязва АФП. В нея се предвижда да се даде стратегически приоритет на Азиатско-Тихоокеанската зона и на Близкия изток, а американското военно присъствие в Европа да бъде намалено.

Стратегията отразява съкращенията в бюджета на Пентагона, които възлизат на 487 млрд. долара за следващите 10 години.

"Министърът и други високопоставени представители на министерството проведоха тесни консултации с европейските ни съюзници за новата ни стратегическа насока. Ангажиментите ни към сигурността на Европа и НАТО се запазват изцяло", заяви говорителят на Пентагона Джордж Литъл.

По този повод Ройтерс коментира, че ЕС има по-многочислени въоръжени сили от САЩ, общите му разходи за отбрана надвишават тези на Русия или на Китай и поне на хартия изглежда като суперсила. Но решението на САЩ да се преориентира към Азия изправя изпитващите финансови затруднения европейски страни пред неприятните истини за това

колко незначителен в действителност е станал военният им потенциал.

Войната на НАТО в Либия миналата година беше възхвалявана като началото на поемане на отговорност от страна на Европа за собствения й заден двор, като Великобритания и Франция даваха заповеди, а Вашингтон "командваше прикрито''. В действителност обаче кампанията беше изключително зависима от американската военна, техническа, разузнавателна и логистична подкрепа - европейците дори не можеха и да си доставят достатъчно свои муниции, пише Ройтерс.

Новата стратегия показва, че за Вашингтон, който е съсредоточен върху задачата да намали бюджета за отбрана с половин трилион долара, Европа почти не крие заплахи, а още по-малко възможности.

Макар че няколко европейски страни осигуриха поне някакво военно присъствие в подкрепа на войната на САЩ в Афганистан, те няма да могат да предложат повече, ако възникне каквато и да е безизходица с Китай, Иран или Северна Корея. С оглед на това, което някои определят като "века на Азия", дори "специалните отношения" между САЩ и трансатлантическия им съюзник от миналия век Великобритания изглеждат доста по-маловажни.

"Новата американска стратегия изтъква

голямото несъответствие между европейските и американските стратегически интереси",

каза бившият ръководител на Европейската агенция по отбрана Ник Уитни, който сега работи в Европейския съвет за международни отношения.

"Европа ще трябва да порасне и да се научи да поема отговорност за своята сигурност, без да разчита на Чичо Сам - или което е по-вероятно, ще изпадне в стратегически застой... нещо като уголемен вариант на Швейцария".

Разбира се американското изтегляне от Европа не е нещо ново. По време на Студената война САЩ поддържаха в Европа 400 хил. изправени срещу Съветския съюз войници. Днес остават само 80 хил. и според някои анализатори техният брой ще бъде намален двойно през следващите години.

Американските бази в Европа, които вероятно няма да бъдат закрити -

като огромното съоръжение на военновъздушните сили в Рамщайн, Югозападна Германия, или разузнавателната станция в Менуит Хил, Северна Англия - ще са най-полезните на Вашингтон за операциите по целия свят, особено в Близкия изток.

Според данните на Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира общите разходи за отбрана в цяла Европа са намалели с 2,8% през 2010 г., когато финансовата криза започна да си казва думата. Подобен спад се очаква да бъде отбелязан и за 2011 г.

Но слабостта в отбраната на Европа очевидно не е само въпрос на пари и дори на личен състав.

Франция, Великобритания, Германия и Италия остават сред десетте страни с най-големи разходи за отбрана в световен мащаб. Според изчисленията цялостните разходи на Европейския съюз за отбрана варират между 200 и 300 млрд. долара в зависимост от това какво се включва в тях. Тази сума може и да е само наполовина на разходите на САЩ, но според някои оценки по този показател и Русия, и Китай остават далеч назад.

Официалният военен бюджет на Китай за 2011 г. беше 91 млрд. долара, въпреки че доста анализатори подозират, че сумата е била значително по-голяма. Бюджетът на Русия за същата година пък беше 53 млрд. долара.

Според Европейската агенция по отбрана и Международния институт за стратегически изследвания през 2010 г. Европа има постоянен личен състав на въоръжените сили от 1,6 млн. души, както и поне 5 млн. други, в които се включват запасняци и полувоенен персонал - повече отколкото има глобалната военна суперсила САЩ.

Критиците казват, че проблемът се състои в това, че Европа харчи тези пари и използва този личен състав по един

почти уникално неефективен начин.

"Винаги е било ясно какво трябва да се направи - трябва да се възприеме по-колективен подход по отношение на европейската сигурност", каза Къпчън. "Но европейските страни правеха точно обратното".

Експертите по сигурността казват, че много от отделните страни в Европа продължават да използват сектора просто като начин да подпомогат националната промишленост и заетостта, вместо да изградят истински военен капацитет, който да се използва на международно ниво.

Опитите за сътрудничество между европейските правителства често буксуват, като критиците обвиняват за това лошото управление и политическата намеса. Проекти като британско-германско-италианско-испанския многоцелеви изтребител "Юрофайтър" или военно транспортният самолет "Еърбъс" A400M погълнаха милиарди като бюджет и след това години наред търпяха забавяния.

Имаше опити проблемът да се реши. През 2004 г. Европейският съюз учреди Европейската агенция по отбрана до голяма степен, за да осигури координация и да избегне подобни проблеми. Критиците й казват, че в най-добрия случай успехите й са половинчати, въпреки че поддръжниците й се надяват, че изтеглянето на САЩ ще даде на агенцията нужния тласък, за да започне да работи по-добре.

Освен това стои и въпросът дали избирателите в Европа са склонни да подкрепят международни авантюри на правителствата им.

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Мистериозно главоболие: Лекари откриха рядък паразит в мозъка на мъж

Мистериозно главоболие: Лекари откриха рядък паразит в мозъка на мъж

Любопитно Преди 22 минути

Какво е причинило главоболието на мъжа четете в следващите редове

Учение на китайски бойни самолети в близост до Тайван

Китайски военни самолети навлязоха в Тайванския проток

Свят Преди 27 минути

Машините са пресекли средната линия на протока

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Windows 11 спря да работи със стари процесори

Технологии Преди 1 час

Платформата не ги поддържаше, но имаше начини ограниченията да се заобиколят

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Маргарита и Кристиян обявиха война на София и Тихомир в “Един за друг”

Любопитно Преди 8 часа

Седмичното изпитание за жените свали всички маски във Вилата на любовта

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Няколко земетресения в Тайван, най-силното с магнитуд 6,1 по Рихтер

Свят Преди 9 часа

Националната противопожарна агенция съобщи, че няма незабавни съобщения за щети

Шойгу: Русия няма интерес да напада държави от НАТО

Шойгу: Русия няма интерес да напада държави от НАТО

Свят Преди 10 часа

Според Шойгу САЩ са увеличили усилията си за възстановяване на позициите си в Централна и Южна Азия

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Китай нарече германските подозрения "чиста измислица"

Свят Преди 11 часа

Ван: Китай решително се противопоставя на всички клевети и обиди

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

В Берлин искат отговори от „Алтернатива за Германия“

Свят Преди 12 часа

Хенрихман, обвини АзГ в „измяна и предателство на германския народ“

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

Промени в Надзорния съвет на НОИ, Петкова оглави два съвета

България Преди 13 часа

Людмила Петкова става председател на два съвета – Съвета за икономически анализи и Съвета за административната реформа

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Испания ще достави ракети "Пейтриът" на Украйна

Свят Преди 13 часа

Партидата ще бъде доста ограничена

Назначиха нов областен управител на София

Назначиха нов областен управител на София

България Преди 14 часа

Още пет области са с нови управители

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

АБРО: Призоваваме народните представители за незабавна дискусия относно Закона за хазарта

България Преди 14 часа

АБРО с официална позиция във връзка с приетия на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта

Българските 15-годишни са с по-ниски очаквания от връстниците им по света

Българските 15-годишни са с по-ниски очаквания от връстниците им по света

България Преди 14 часа

Проучването на ОИСР представя изводи по пет ключови области

<p>&quot;Скриването на тялото беше трудна задача&quot;: Учителка призна хладнокръвно убийство</p>

"Раздвоена личност”: Начална учителка признава, че е убила приятеля си

Свят Преди 15 часа

"Все още действията ми ме преследват. Понякога ми се налага да си спомням какво съм направила”, коментира обвиняемата пред съда

Унижение

Коя е най-силната психическа травма за човек?

Любопитно Преди 15 часа

Според специалистите, отговорът е само един.

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Присъда от 1794 години затвор за сирийка в Турция

Свят Преди 15 часа

Ахлам Албашир и част от задържаните обвиняеми присъстваха на заседанието