А мериканското командване в Европа (EUCOM) модернизира седем военновъздушни бази в Източна Европа, включително „Граф Игнатиево“ в България, пише в. „Ромъния либера“.
Останалите бази са „Къмпия Турзий“ в централната част на Румъния и „Михаил Когълничану“ край Констанца, „Амари“ в Естония, „Лиелварде“ в Латвия, „Сиаулиай“ в Литва и „Ласк“ в Полша, пише румънският вестник.
Всички тези обекти вече са използвани от американска страна, а местното присъствие на американци ще се увеличи, посочва вестникът.
Например в „Граф Игнатиево“ са стационирани бойните самолети „МиГ-29“ на България, но те ще бъдат изтеглени от употреба през септември 2015 г. След това България иска да осигури защитата на въздушното си пространство със самолети на НАТО, а един от вариантите е дислокация на американски самолети на летище в страната, пише „Ромъния либера“.
В „Къмпия Турзий“ в Румъния се модернизира инфраструктурата на военновъздушна база 71, която трябва да стане съвместима с бойните самолети „Ф-16“, американско производство. Паралелно с това на летище „Когълничану“ се работи по увеличаване капацитета за складиране на гориво, разширяване на терминалите за товаро-разтоварване на самолети и за реализация на мултимодални улеснения, тоест трансфер между средства за въздушен, железопътен и шосеен транспорт, посочва вестникът.
Според комюнике на американското командване в Европа модернизацията има за цел да подобри капацитета на тези военновъздушни бази в помощ на американските операции в Източна Европа.
Същевременно американската армия ще има възможността да складира по-голямо количество въоръжение в тях, пише „Ромъния либера“.
В друг материал същият вестник съобщава, че България и САЩ може да си сътрудничат в производството на блиндирани автомобили в България. „Ромъния либера“ цитира секретаря по отбрана и сигурност на президента Росен Плевнелиев о.р. генерал Атанас Самандов да казва, че съвместният проект визира блиндирани автомобили APC (Armored Personnel Carriers). Подобна стъпка би имала два положителни резултата – от една страна би улеснила въоръжаването на българската армия, а от друга – партньорството със САЩ би допринесло за съживяване на оръжейната индустрия, посочва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!