Близо два часа продължиха тази вечер разгорещените дебати в Европeйския парламент в Брюксел по приемането на нова резолюция за разширяването на Шенген с България и Румъния.
През юни на сесията си в Страсбург ЕП гласува с голямо мнозинство резолюция, подкрепяща приемането на двете страни в зоната, но през септември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи не успя да постигне необходимото пълно съгласие по въпроса заради отказа на Финландия и Холандия да подкрепят София и Букурещ.
Тази вечер в пленарната зала отново преобладаваха мненията, че отлагането на приемането на двете страни в зоната е проява на двойни стандарти и нарушение на правила, които ЕС сам е определил.
Прозвучаха и мнения, че е необходимо София и Букурещ да решат проблемите с организираната престъпност и корупцията, преди да бъдат приети в пространството без граничен контрол.
Мнозинството от изказалите се коментираха, че правилата са били променени "в крачка",
както и че вратата на игралното поле се измества по време на мача.
Кризата в ЕС явно е много дълбока, не може да има едни правила за ЕК, други за ЕП и трети - за Съвета, коментираха депутати. Не можем да делим европейците на видове; ако нямаше двойни стандарти, България и Румъния отдавна щяха да бъдат част от Шенген, посочи един от ораторите.
Друг депутат определи отказа на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да вземе решение през септември като лицемерие.
Пълна глупост са приказките за необходимост от повече борба с организираната престъпност и корупцията, посочи един от изказалите се членове на ЕП.
В изявленията бе отчетено, че засега в ЕС решения по икономически въпроси се взимат с квалифицирано мнозинство, а политически въпроси като този за Шенген изискват постигането на пълно съгласие в Съвета.
Сред прозвучалите мнения бе и това, че отказът на Съвета е посегателство срещу една от основните свободи в ЕС - за свободно движение на хора, както и че държавите в Общността трябва да получават еднакво отношение.
Не бива да използваме Шенген за разделението на Европа,
посочиха депутатите.
Повечето от тях изразиха разочарование и изненада от поведението на Съвета по въпроса за Шенген.
Сред най-силните критични мнения срещу България и Румъния бе това на евродепутата от Италия Мара Бицото, която заяви, че в момента кандидатстващите за Шенген страни не са в състояние да осигурят ефективен граничен контрол.
Това не е популистка пропаганда, а проблем на сигурността, добави тя.
На практика с приемането на България и Румъния в пространството, на европейската граница ще застане организираната престъпност, заяви Бицото.
Датски евродепутат изрази мнение, че двете кандидатстващи страни имат още дълъг път преди приемането им в зоната.
В реплика какво дава основание за подобни заключения, депутатът посочи, че така пише в пресата, конкретно в публикация от септември, според която румънските митничари получават 300 евро заплата и така срещу няколкостотин евро "човек може да си купи всичко там".
Унгарски евродепутат предложи България и Румъния да бъдат отделени от процеса на общо приемане в зоната. По неговите думи Румъния има сериозен проблем с престъпността.
Холандският евродепутат Джудит Саргентини призова Холандия и Финландия, които преди месец блокираха разширяването на Шенген, да не се водят от вътрешнополитически съображения и да не вървят по пътя на конфронтацията.
Призовавам колегите си в моята страна да не жертват България и Румъния в името на собствените си цели,
добави тя.
Други евродепутати отбелязаха, че цялото Шенгенско пространство има проблеми с организираната престъпност и сигурността, и подобни критики не може да бъдат насочени само срещу две страни.
Според тях ходовете на Финландия и Холандия подкопават доверието в ЕС, а институциите на Общността носят отговорност на взиманите решения. Прозвуча и мнението, че популизмът не носи нищо добро на Европа и развитието на въпроса с България и Румъния е опасен прецедент.
От името на полското председателство на ЕС бе заявено, че изготвеното и предложено компромисно решение за отварянето първо на въздушните и морските, а след това и на сухопътните граници на България и Румъния не е постигнало необходимата пълна подкрепа в Съвета.
Разширяването на Шенген е един от нашите приоритети, търсим постигането на решение в кратък, но разумен срок, отбеляза представителят на председателството на ЕС.
Еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом заяви, че ЕК подкрепя усилията на председателството за постигането на резултат. Едва ли има страна в ЕС без корупция, добави тя. Малмстрьом отбеляза, че по-рано тази година комисията предложи изготвянето на годишни доклади за равнището на корупцията във всички страни от ЕС.
Изискванията към България и Румъния за приемане в Шенген са от 2005 г. и те не могат да бъдат променяни, време е да бъде взето решение, заяви комисарят.
Гласуването на втората резолюция на ЕП по въпроса за приемането на България и Румъния в Шенген е насрочено за 12,30 ч. утре българско време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!