"Имиграцията: румънец или българин сте? Няма да ви хареса тук" - под това заглавие вестник "Гардиън" публикува статия, в която пише, че британски министри обмислят негативна кампания в Румъния и България, за да убедят потенциалните имигранти да стоят далеч от Великобритания.
"Ако обичате, не идвайте във Великобритания - тук вали, работа се намира трудно и е ниско платена", продължава "Гардиън" (Guardian.co.uk).
Замисляната кампания трябва да изтъкне неприятните страни на живота във Великобритания и да намали имиграцията догодина, когато ще отпаднат ограниченията за граждани на Румъния и България да работят и живеят на Острова.
Според британски министър, цитиран от "Гардиън", негативната рекламна кампания трябва "да коригира впечатлението, че улиците тук са постлани със злато".
"Вярно е, че се обмислят различни варианти, но сега няма да коментираме конкретните неща, които се споменават. Това е процес, който е в ход и предстои да направим предложения, когато му дойде времето", коментирал източник от "Даунинг стрийт".
По думите му правителството не смята, че промяната в правилата задължително ще доведе до голям наплив на хора, още повече че румънците имат тесни връзки с Германия и Италия, а не с Великобритания.
Сред обсъжданите варианти е да се ограничи достъпът на мигранти от ЕС до държавна работа или да бъдат депортирани онези, които отидат във Великобритания и не намерят работа в срок от три месеца.
Британското вътрешно министерство не е оповестило официална прогноза колко от близо 29-те милиона румънски и български граждани биха се възползвали от отпадането на ограниченията на британския трудов пазар.
Депутатът консерватор Филип Холобоун твърди, че за две години общността на българите и румънците ще достигне 425 хил. души.
Експерти обаче поставят под съмнение подобни прогнози, тъй като те се основават на броя на поляците и чехите, които дойдоха във Великобритания през 2004 г., посочва "Гардиън".
Британското правителство разработва мерки за ограничаване на достъпа на имигрантите от България и Румъния до обществени услуги и социални помощи след отпадането на трудовите ограничения за гражданите на двете страни от следващата година, съобщава и вестник "Файненшъл таймс" (FT.com).
Подложен на натиск от мнозина от редовите депутати от своята Консервативна партия да възприеме твърда линия по въпроса за имиграцията, премиерът Дейвид Камерън е инструктирал служителите на канцеларията си и министерството на вътрешните работи да се опитат да изготвят мерки, които да направят по-трудно за българите и румънците да получават пари от британската социална система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!