Обама и Путин имаха неформална среща в Нормандия
Путин (вляво) разговаря с френския президент Франсоа Оланд, докато Обама прави компания на британската кралица Елизабет II   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П резидентите на САЩ и Русия – Барак Обама и Владимир Путин, имаха кратка среща по време на обяд за световните лидери, участващи в тържествата във Франция за 70-годишнината от съюзническия десант в Нормандия, съобщи АП.

Това бе първият им разговор лице в лице от началото на кризата в Украйна. Досега те имаха няколко телефонни разговора.

Според заместника на съветника на американския президент по въпросите на националната сигурност Бен Роудс, цитиран от ИТАР-ТАСС, срещата била неформална, а не официална, и продължила 10-15 минути в замъка, където бил обядът.

Позирайки за груповата снимка пред замъка преди обяда, Обама и Путин

видимо и умишлено се избягваха взаимно.

Но щом влязоха вътре, намериха време за първата си лична беседа след анексирането на украинския Кримски полуостров от Русия, добавя АП.

Според прессекретаря на Путин – Дмитрий Песков, „макар че нямаше отделна среща, двамата държавни глави получиха възможност да разменят мнения по ситуацията в Украйна, а също и за кризата в източната част на страната. Путин и Обама се изказаха за необходимост от най-бързо намаляване на насилието и военните действия“.

Вчера президентът на САЩ заяви пред репортери, че ако все пак разговаря с руския си колега, ще му каже, че пред

него се отваря нова възможност да се заеме с решаването на украинския проблем чрез новоизбрания президент Петро Порошенко.

При това Обама заплаши с нови санкции, ако Путин продължи със стратегията си за подкопаване на суверенитета на Украйна.

Президентът на САЩ добави, че има „делови“ отношения с руския си колега, и изрази надежда, че той „се движи в нова посока“ по украинския въпрос, след като не се обяви веднага срещу избирането на Порошенко на 25 май. „Но трябва да видим какво той прави, а не какво говори“, каза Обама за Путин.

Руският и украинският президент се срещнаха малко преди това по време на закуската, дадена за височайшите гости от френския им колега Франсоа Оланд, припомня АП.

По-рано днес германският канцлер Ангела Меркел заяви на Путин, че Русия носи „голяма отговорност“, за да спомогне да се постигне мир в Украйна. „В разговора канцлерът заяви, че сега, след признатите президентски избори в Украйна, времето трябва да се използва за постигане на стабилност, особено в Източна Украйна“, посочи правителствена говорителката на пресконференция в Берлин. 

Меркел се срещна с Путин в кулоарите на проява по случай 70-годишнината от съюзническия десант в Нормандия, отбелязва Ройтерс. Двамата ръководители посветиха изцяло едночасовия си разговор на ситуацията в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп иска да прекрати защитата на сирийските имигранти

Тръмп иска да прекрати защитата на сирийските имигранти

Свят Преди 22 минути

Министерството на правосъдието поиска спешно от Върховния съд да отмени съдебно решение от ноември

Мелания Тръмп ще ръководи заседание на Съвета за сигурност на ООН

Мелания Тръмп ще ръководи заседание на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 27 минути

Американският президент Доналд Тръмп е явен критик на ООН

<p>&bdquo;Голяма победа&ldquo; в съда на &bdquo;Алтернатива за Германия&ldquo;</p>

Съдът в Кьолн: „Алтернатива за Германия“ не може да бъде класифицирана като „екстремистка“

Свят Преди 3 часа

Решението ще попречи на вътрешното разузнаване на Германия да наложи полицейско наблюдение на партията

<p>Партиите извън НС да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании</p>

Партиите извън парламента да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании

България Преди 3 часа

Средствата по медийните пакети са за сметка на държавния бюджет

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Свят Преди 4 часа

Той обхваща продукти, чийто грамаж е бил намален, без това да се отрази на цената

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

България Преди 4 часа

Шаламанов има дългогодишен професионален опит в сферата на отбраната и националната сигурност

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Любопитно Преди 4 часа

Въпреки че изчезването на Маделин е било обект на множество документални филми през годините, това е първият път, в който историята се пренася в игралното кино

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Любопитно Преди 4 часа

От сцената на “Като две капки вода” до майчинството, Слави Трифонов и дивите 4000 гмуркания - Алекс Раева разказва всичко

ИТН се регистрира за изборите с фокус върху гей браковете и "Петрохан"

ИТН се регистрира за изборите с фокус върху гей браковете и "Петрохан"

България Преди 5 часа

От партията внесоха 5000 подписа в Централната избирателна комисия

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

България Преди 5 часа

Решението проправя пътя към изграждането на парка

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Любопитно Преди 5 часа

Домът на Джаки Кенеди на Пето авеню, закупен през 1964 г. за 200 000$, бе изцяло обновен след смъртта ѝ и продаден за 32 млн. $ на Глен Дъбин, оставайки и до днес обект на огромен обществен интерес и филмови възстановки

Смъртта на "Ел Менчо" окупира вестникарските заглавия в Мексико

Еротичен модел отрича да е виновна за смъртта на "Ел Менчо"

Свят Преди 5 часа

„Искам да заявя абсолютно ясно: нямам нищо общо с тази ситуация“, написа Мария Хулиса

Полицията спря водач без книжка с шипове след гонка

Полицията спря водач без книжка с шипове след гонка

България Преди 5 часа

Той отказва да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества

НАСА проговори за историческата евакуация от МКС след седмици догадки

НАСА проговори за историческата евакуация от МКС след седмици догадки

Свят Преди 5 часа

„Благодарение на тяхната бърза реакция и напътствията на нашите полетни хирурзи от НАСА, състоянието ми бързо се стабилизира“, пише астронавтът