Пс ската прокуратура предяви обвинения в злоупотреба с власт
срещу директора на националната Служба за борба с корупцията
Мариуш Камински.
Камински е заподозрян, че е насърчавал свои подчинени да
подправят документи и да предлагат подкупи в рамките на
антикорупционна проверка в министерството на селското стопанство
и развитието на селските райони, съобщи говорителка на
прокуратурата в град Жешов.
По време на операцията, проведена през 2007 г., агенти под
прикритие предложили на двама бизнесмени 3 милиона злоти (1
милион долара), за да използват близките си връзки в
министерството и да променят предназначението на земеделска
земя.
Впоследствие тогавашният министър на селското стопанство
бил уволнен.
Мариуш Камински отрече да е превишил правомощията си и да е
фалшифицирал документи.
"Мисля, че тези обвинения в действителност нямат основание",
каза Камински на специално свикана пресконференция.
Службата за борба с корупцията бе създадена през 2006 г. от
тогавашния премиер Ярослав Качински - председател на намиращата
се в момента в опозиция партия "Право и справедливост". Нейната
задача е да изкорени това негативно обществено явление от
националните и местните власти.
"Право и справедливост" заяви, че обвиненията срещу Камински
са отмъщение за предприето неотдавна от службата разследване за
незаконно лобиране.
Анкетата доведе до оставките на двама политици от
управляващата в момента либерална партия "Гражданска платформа",
за които се твърди, че лобирали незаконно в полза на хазартни
компании да бъде блокиран законопроект за налагане на
допълнителни данъци на сектора.
Премиерът Доналд Туск заяви миналата седмица, че вече вярва
по-малко на Камински, но няма да търси претекст, за да го
отстрани от поста.
Помолен днес за коментар на предявените срещу директора на
Службата за борба с корупцията обвинения, Туск каза, че ще го
уволни, ако обвиненията са сериозни.
Източник:
gover.pl