За разлика от милиардерите Михаил Прохоров и Роман Абрамович, познати заради ексцентричните си предпочитания в областта на футбола и пътуването по море, малка група руски олигарси търпеливо продължава да плете мрежата си в сянката на премиера Владимир Путин.
От няколко седмици тези олигарси извършват все повече търговски и финансови операции и разширяват империите си. Това са Генадий Тимченко, Юрий Ковалчук и Аркадий Ротенберг. Те са много дискретни и много влиятелни.
Най-загадъчен
е
първият от тримата.
Шеф е на компанията за търговия с петрол "Гунвор" и е на път да стане главен акционер в руските държавни железници. Това е изключителна инвестиция в бизнеса за транспортиране на суров петрол, който извира в изобилие. През 2000 г. Тимченко беше обикновен и никому неизвестен борсов посредник. Днес 58-годишният олигарх контролира голяма част от руския износ на петрол и богатството му се оценява на 1,4 млрд. евро.
Вторият е банкер
и се готви да инвестира в ТЕЦ в Санкт Петербург и в изграждането на важен участък от магистралата Москва-Санкт Петербург, както и в други шосета, за чието използване ще се събират такси. Богатството на Ковалчук се оценява на 685 млн. евро. Той е на 59 години и е президент на банката "Россия".
В реализацията на инфраструктурните проекти Ковалчук ще бъде подпомогнат от 59-годишния
Аркадий
Ротенберг,
чието състояние се оценява на 504 млн. евро и който е президент на компанията "Ен Пи Ви инжинеринг". Ротенберг се занимава с изграждането на тръбопроводите на руския енергиен гигант "Газпром".
Енергетика, финанси, строителство - това са трите сектора на руската икономика, в които се стремят да трупат богатства гореспоменатите трима олигарси.
С изключение на
Ковалчук, който е роден в Армения,
останалите са родени в бившия Ленинград
(Санкт Петербург), също като Владимир
Путин. Така че те са
членове на неофициалния клуб на петербургците,
в който е и президентът Дмитрий Медведев.
И за да стане връзката още по-силна, Ротенберг е генерален директор на клуба по джудо "Явара Нева", чийто председател е самият Путин. Братът на Ротенберг - Борис, който е на 53 години и чието състояние възлиза на 504 млн. евро, е вицепрезидент на руската Федерация по джудо, а джудото е любимият спорт на премиера. Нито една от транзакциите, в които участват тези олигарси, не се прави без намесата на министър-председателя.
"Путин повери
добри постове на приятелите си,
но и на техните близки", се казва в доклад на бившия премиер и настоящ опозиционер Борис Немцов. В доклада се споменава и за брата на Юрий Ковалчук - Борис, който е начело на държавната руска енергийна компания "ИнтерРАО", която сега договаря стратегическо партньорство с френския енергиен гигант "Електрисите дьо Франс".
За разлика от Сергей Пугачов, праволинейния банкер, който притежава 1,73 млрд. евро, но чиято звезда в последно време започна да залязва, късметът е на страната на гореспоменатите олигарси.
В сравнение с историческите олигарси и бивши агенти на КГБ като шефа на руския държавен конгломерат "Ростехнологии" Сергей Чемезов и на неговия колега от държавните железници Владимир Якунин,
новите
олигарси представляват едно по-модерно
течение.
Властта им вече е толкова голяма и връзките им в администрацията са толкова здрави, че те могат да се разграничат от своя покровител, смята Станислав Белковски, директор на Института за национална стратегия.
При връзките,
които тези хора са създали с висши
държавни служители и министри, за тях
дори и падането на Путин от власт няма да има трагични последици,
казва Белковски.
Според много наблюдатели Дмитрий Медведев сега започва също да изгражда своята собствена мрежа от предани бизнесмени в сектор, смятан за по-модерен от петролния - в телекомуникациите.
Колкото до
богатството на Путин,
днес то продължава да е предмет на спекулации. Освен около 91 хил. евро, апартамент, гараж и две колекционерски коли, които декларира официално през 2009 г., се твърди, че разполага и с блага, идващи от компании, контролирани благодарение на системата за взаимни услуги, търпеливо градена от 2000 г. насам.
Упорито се твърди
още, че премиерът получава дивиденти
от фирмите, контролирани от братята
Ротенберг и от Юрий Ковалчук, както и
от "Гунвор", чиито печалби достигнаха
главозамайващи нива в последните 10
години. "Гунвор"
отрича.
Според Станислав Белковски, който е автор и на доклад за богатството на Путин, то се оценява на десетки милиарди долари и сега е разпределено между гиганта "Газпром", превърнал се в държава в държавата, и "Сургутнефтегаз", друга газова компания.
Премиерът разполагал и с дялово участие от над 30% във втората от тези две компании, ръководена от изключително потайния Владимир Богданов. Тези информации обаче бяха опровергани от Путин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!