Италианската мафия богатее в кризата
Протестен митинг срещу организираната престъпност в Неапол   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Докато компаниите по света се снишават, за да оцелеят, италианската мафия преживява златни времена, пише Франсиз д'Емилио от АП.

Организираните престъпни групировки в Италия, често наричани със събирателното "Мафия Инкорпорейтид", поглъщат бензиностанции, превземат супермаркети и ресторанти, дават заеми на изгладнели за свежи пари фирми и купуват сгради в богати квартали в Рим и Милано, твърдят полицаи и магистрати.

Мафиотите имат в изобилие това, което липсва на много фирми напоследък - ликвидност, както и многовековен опит в "изяждането" на уязвимите, които стават все повече при сегашната криза.

Всичко това означава, че мафията може свободно да налива пари в два сектора, които са в сърцевината на световната икономическа криза - пазарите на недвижими имоти и кредити.

Престъпните синдикати разполагат с милиарди евро от изнудването, наркотрафика и процъфтяващата продажба на фалшиви маркови дрехи, произвеждани в Китай специално за италианската мафия - изгоден бизнес, тъй като финансово ограничените потребители търсят евтини стоки.

За мафиотските босове глобалният икономически срив е само предимство, казва прокурор Франко Роберти от Неапол - седалище на Камората.

Италия е отбелязала някои зрелищни успехи в десетилетната си борба с мафията. Организираната престъпност обаче продължава да се разраства, а усилията й през последните години да заеме територии в законния бизнес се отплащат щедро в условията на финансовата криза.

В кварталите с високи наеми в Рим около Испанските стълби, Пиаца Навона и фонтана Треви мафиоти заграбват недвижими имоти, казва прокурор Джанкарло Капалдо. При разследването на "признаци", според израза на Капалдо, че мафиоти са завзели контрола над хотели, ресторанти и кафенета, полицията конфискува активите на някои от тези фирми, въпреки че заведенията остават отворени.

Тези места се управляват добре, защото те искат да правят пари, обяснява Капалдо. Той отказа да назове заведенията с мотива, че разследването все още продължава, като каза само: "Ще откриете някои от тях в туристическите пътеводители".

Отделът на Капалдо е конфискувал и автокъщи в Рим от заподозрени членове на Камората или техни съюзници. Камората печели парите си тук в юга, но инвестира в законни дейности на север, заявява генерал Джовани Майнолфи от митническо-данъчната полиция в Неапол.

Ако мафиотите построят луксозни жилища в бедния юг, "ще се набиват на очи, но в богаташкия Милано се вписват добре", изтъква Майнолфи. При операция с кодово име "Лесни пари" полицията тази година конфискува хотел в луксозния морски курорт в Тоскана - Пунта Ала, както и един супермаркет, два автомобила "Ферари", бензиностанция в богатата северна област Реджо Емилия и друго имущество на обща стойност 30 млн. евро.

Предполага се, че всички са собственост на Камората, разполагаща с големи печалби от наркотици. Приходите на престъпните синдикати в Италия биха били повече от прилични за много официално регистрирани на борсата компании в наши дни, въпреки че мафиотите, разбира се, едва ли публикуват годишни отчети.

Римският мозъчен тръст Eurispes е изчислил, че през 2008 г. Mafia Inc е спечелила от престъпната си дейност 130 млрд. евро, или около 8% от БВП на Италия, като близо половината е от трафик на наркотици.

Мозъчният тръст, който анализира социалните, икономически и криминални тенденции, твърди, че нелегалното лихварство е донесло 12,6 млрд. евро от тези печалби. По негова оценка около 180 хил. търговци и други бизнесмени са получили заеми, пряко или косвено, чрез организираната престъпност в Италия.

Тъй като основните последици от глобалната икономическа криза засегнаха Италия едва през първите месеци на годината, още е рано да се каже колко повече печалби може да реализира организираната престъпност, докато останалите затъват в рецесия.

Правителствените разследвания са установили, че за да изперат незаконните си печалби, мафиотските босове все по-често прехвърлят парите си от икономически неразвития юг, където са корените им, към заможната Централна и Северна Италия.

През март италианските разузнавателни служби предупредиха в доклад, че нарастващата безработица и кризата в кредитирането може да помогнат на престъпните синдикати да затегнат хватката си над големи сектори от националния бизнес, като супермаркети, недвижими имоти и туризъм.

Основен двигател за новопридобитата сила на мафията е вековната практика на лихварството, която процъфтява, докато банките стискат парите си, позволявайки на мафията да се промъкне в законния бизнес.

Мафиотите се стремят да придобият контрол над предприятията, изпаднали в затруднение, най-вече чрез проверената практика на нелегалното лихварство, както и да закупят на безценица активи, пуснати на пазара от фирми, изпаднали в криза на ликвидността, гласи разузнавателният доклад.

Мрачните прогнози изглежда се потвърждават от оплакванията на бизнесмени.

SOS Impresa, италианско бизнес лоби, чиято цел е борбата с организираната престъпност, заяви в доклад миналата година, че по негова оценка Камората е увеличила 10, 100 или дори може би 1000 пъти проникването си в икономическата и социална тъкан на обществото, засилвайки присъствието си в бизнеса на страната, Европа и света.

В Рим членове на Камората или техни подставени лица са засечени да дебнат на аукционите в заложните къщи, за да научат кои компании са във финансово затруднение, казва подполковникът от карабинерите Роберто Казагранде. След това им правят предложение за заем, което едва ли биха могли да откажат.

Камората предлага на закъсалите за свежи пари компании привлекателни лихви, като си прави сметката, че в крайна сметка те ще станат част от икономическата й империя, ако собственикът закъснее с изплащането на вноските, обяснява прокурорът Роберти от Неапол.

Престъпният клан 'Ндрангета, базиран в Калабрия, също нагло превзема закъсали компании и първокачествени имоти в Северна Италия с изгодни сделки в условията на криза в бизнеса с недвижими имоти.

Кметицата на Генуа Марта Винченци заяви на митинг против организираната престъпност в Неапол в края на тази пролет, че босовете на мафията, особено от 'Ндрангета, "поглъщат" цели квартали в града и притискат търговците да плащат "пари за защита".

Следователите смятат, че процъфтяващите връзки с колумбийските кокаинови картели са помогнали на 'Ндрангета да задмине Коза Ностра от Сицилия в международния наркотрафик.

Коза Ностра понесе редица удари през последните години. Укриващи се от години босове бяха заловени и бизнесмените от острова започнаха да се бунтуват срещу плащането на "пари за защита".

Бунтът срещу изнудването обаче не е достатъчно масов, за да намали съществено приходите в хазната на сицилианската мафия, се отбелязва в доклада на италианското разузнаване. Особено съблазнителен за мафията е бумът напоследък в Италия на супермаркетите - рай за потребителите, дълго време спъван от ограниченията за работното време и конкуренцията на традиционните за Италия семейни магазинчета.

В Сицилия миналата година властите конфискуваха активи на стойност 700 млн. евро, включително клонове на супермаркети, от бизнесмен, който бе известен на острова като "краля на супермаркетите" и за когото се подозираше, че е позволявал на Коза Ностра да използва бизнеса му за пране на пари.

Прокурорите в Палермо заявиха, че името на собственика се появявало на ръкописни бележки, надраскани от Бернардо Провенцано, "боса на босовете", който бе заловен през 2006 г., след като дълго време се укриваше.

Докладът на разузнавателните служби прогнозира, че мафиотите ще увеличат производството на фалшифицирани маркови стоки поради очевидно нарасналия апетит на потребителите към дизайнерски ментета. Според Eurispes този разрастващ се бизнес е спечелил на мафията 6,3 млрд. долара миналата година.

Прокурор Роберти от отдела за борба с организираната престъпност в Неапол заявява, че Камората е развила някогашната "домашна манифактура", като босовете на клановете са установили по-тесни връзки с мафиотите в Китай, където фалшивите облекла, обувки и аксесоари сега се произвеждат в индустриални количества във фабрики специално за мафията.

Търговията с фалшиви маркови стоки, която следователите подозират, че мафията върти също така в САЩ, Франция, Великобритания и Германия, вече става по-изгодна за неаполитанския престъпен синдикат, отколкото сделките с кокаин и хашиш, казва ген. Майнолфи от митническо-данъчната полиция.

Той е пресметнал, че срещу всяко евро, което им струва производството на ментета, Камората печели 10, докато за всяко евро, което харчи за управлението на наркотрафика, тя печели едва шест-седем.

Ментетата, продавани на улични сергии и в магазини за дрехи в района на Рим и Неапол, пристигат с тонове на огромното хаотично пристанище в Неапол, където митничарите успяват да проверят само около 5% от разтоварваните контейнери, казва Майнолфи.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 1 час

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 2 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 3 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 4 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 5 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

Свят Преди 5 часа

Компанията се стреми да осигури непрекъсната работа на активите по време на тяхната продажба

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 5 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 5 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 5 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Специален британски лиценз за българския „Лукойл“

Специален британски лиценз за българския „Лукойл“

Свят Преди 6 часа

Лицензът важи до февруари

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 6 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 6 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции