Гръцката "Юробанк" ще бъде национализирана
Източник: ЕПА/БГНЕС

"Юробанк", която заема четвърто място по активи сред гръцките банки, се отказа от плановете да привлече капитал от частни инвеститори.

Цялата необходима сума от 5,8 милиарда евро ще й бъде предоставена от Гръцкия фонд за финансова стабилност (HFSF), след което банката ще бъде национализирана.

Четирите най-големи гръцки банки – Националната банка на Гърция (NBG), "Юробанк", "Алфа банк" и "Пиреос банк" - трябва да привлекат капитал в размер на 27,5 милиарда евро.

За целта в HFSF са резервирани 50 милиарда евро – това са пари на тройката международни кредитори, част от помощта, която Гърция получи през 2012 г., но 10% от необходимия капитал банките трябва да привлекат сами от частни инвеститори.

Това е условието за достъп до парите на тройката. В противен случай банките преминават под държавен контрол.

В началото на април гръцките власти замразиха сливането на "Юробанк" с NBG. ЕС и МВФ се опасяваха от размерите на обединената банка. Това не само, че щеше да бъде най-голямата банка в Гърция, но и в цяла Югоизточна Европа.

Нейните активи щяха да надхвърлят 170 милиарда евро "Юробанк" притежава Българската пощенска банка, а NBG – Обединена българска банка.

Втората по активи в Гърция "Пиреос банк" намери пари и избегна преминаването под държавен контрол

Тя се съгласи да купи гръцкото дъщерно дружество на Banco Comercial Portugues - "Милениум банк". "Пиреос" ще плати за "Милениум" 1 милион евро, а португалската банка обещава да купи новите акции на "Пиреос" на стойност 400 милиона евро.

Още 170 милиона евро "Пиреос" ще получи от "Сосиете Женерал", чиято гръцка дъщерна банка Geniki тя купи през есента на 2012 г. също за 1 милион евро. "Пиреос" се нуждае от допълнителен капитал в размер на 733 млн. евро.

Отчитайки, че акционерите вече са одобрили емитирането на конвертируеми облигации на стойност 2 милиарда евро, "Пиреос" не е заплашена да премине в държавни ръце. Но по облигациите трябва да се плащат 7% доходност, а банката иска да избегне това и възнамерява да привлече необходимите й 733 милиона евро за сметка на емитиране на акции.

"Вече събрахме 570 милиона евро. Интерес имат както гръцки, така и чужди инвеститори. Смятам, че ще успеем", каза председателят на борда на директорите на "Пиреос" Махалис Салас. Акционерите на "Пиреос" вече одобриха емитирането на новите акции.

Още икономически и финансови новини на Pariteni.bg

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Удължиха примирието и Израел удари в Ливан

Удължиха примирието и Израел удари в Ливан

Свят Преди 1 час

Прекратяването на огъня от 16 април се удължава с 45 дни

САЩ и България почетоха паметта на загиналите служители на реда

САЩ и България почетоха паметта на загиналите служители на реда

България Преди 1 час

Денят в памет на служителите на правоохранителните органи, който се отбелязва ежегодно в Съединените щати и по света

Зеленски: Русия обмисля план за нападение срещу НАТО от Беларус

Зеленски: Русия обмисля план за нападение срещу НАТО от Беларус

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Продължаваме да регистрираме опити на Русия да въвлече Беларус

Пациент в Румъния е с потвърден хантавирус

Пациент в Румъния е с потвърден хантавирус

Свят Преди 3 часа

Според медици става дума за вариант на вируса, който не се предава от човек на човек, а при контакт с гризачи

Намаляват заплатите на депутатите и министрите

Намаляват заплатите на депутатите и министрите

България Преди 4 часа

Причината е по-ниското средно възнаграждение в държавния сектор

Руската икономика отчете спад за първи път от три години

Руската икономика отчете спад за първи път от три години

Свят Преди 5 часа

Бюджетният дефицит на Русия вече надхвърли прогнозата за цялата година

Убиецът на Алексей Петров уговорен в даркнет – основна хипотеза

Убиецът на Алексей Петров уговорен в даркнет – основна хипотеза

България Преди 5 часа

Илин Савов: Колегите от ГДБОП наистина са професионалисти, но те са недостатъчни на България

Румен Радев разпредели ресорите на вицепремиерите

Румен Радев разпредели ресорите на вицепремиерите

България Преди 6 часа

Радев ще наблюдава дейността на министрите на външните работи, на отбраната, на вътрешните работи, на правосъдието

Протест на мотористи блокира центъра на София

Протест на мотористи блокира центъра на София

България Преди 6 часа

Мотористите настояват за възможност за разсрочено плащане и въвеждане на сезонни застраховки

<p>Жандармерията подкрепи Дара с уникално видео</p>

Жандармерията подкрепи Дара за "Евровизия" с уникално видео

Любопитно Преди 7 часа

Служители на жандармерията в пълно снаряжение, изпълняват танцовите движения

Снимката е архивна

Кислородно отравяне и паника: Първа версия за смъртта на петимата туристи на Малдивите

Свят Преди 7 часа

Фатална грешка или дефектно оборудване? Петима италианци загинаха при рисковано спускане край Малдивите. Експерти обясняват, че хипероксията и помътняването на водата при уплаха са превърнали популярния атол в смъртоносен капан за туристите

Обвиниха мъжа, атакувал депутата Ивайло Мирчев

Обвиниха мъжа, атакувал депутата Ивайло Мирчев

България Преди 7 часа

Той е задържан за хулигански действия и нанасяне на лека телесна повреда