Гърция е получила съгласието на международните си кредитори за петгодишния си план на икономии, който да предотврати задаващия се банкрут, предаде Ройтерс, позовавайки се на източници, близки до преговорите.
В Брюксел гръцкият премиер обеща да прокара в парламента радикални икономически реформи.
След цял ден на преговори в Атина финансовият министър на Гърция Евангелос Венизелос постигна споразумение с ЕС и МВФ за допълнително повишаване на данъците и ограничаване на разходите, за да се осигурят недостигащите 3,8 млрд. евро от общия пакет от 28 млрд. евро, които Атина обеща да спести.
Сключихме сделка,
каза един от източниците на Ройтерс в момент, когато гръцкият премиер Георгиос Папандреу се среща в Брюксел с лидерите на страните от ЕС. Основна тема на срещата е кризата с гръцкия дълг.
В Брюксел Папандреу заяви пред журналисти, че ще направи всичко необходимо непопулярният план за икономии да бъде одобрен идната седмица в парламента.
Гърция е твърдо решена да продължи много важната си програма за големи промени, за радикални промени, за да стане нашата икономика жизнеспособна, каза той.
Венизелос, новият финансов министър, искаше да бъдат направени някои промени в мерките, които Гърция вече договори с ЕС, МВФ и Европейската централна банка, за да се уталожи общественото недоволство.
Промените обаче щяха да доведат до неизпълнение на поетите обещания за икономии, затова образувалата се "разлика" бе запълнена чрез намаляване на 8000 евро на прага за подоходно облагане и увеличаване на акциза за горивата за отопление.
Лидерите на страните от ЕС, събрали се в Брюксел, призоваха Гърция да утвърди съгласуваното си с ЕК, Европейската централна банка и с МВФ
ново законодателство, свързано с данъчната стратегия и приватизацията
Това заяви президентът на ЕС Херман ван Ромпой на пресконференция, посветена на резултатите от първия ден на антикризисната среща на върха, предаде ИТАР-ТАСС.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу официално поиска нов план за финансова помощ от ЕС и МВФ. Приемането от гръцкия парламент на новите закони е спешен въпрос, въпрос на следващите няколко дни, подчерта Ромпой.
Приемането на тези закони ще създаде условия да бъдат определени параметрите на новата програма за помощ на Гърция с подкрепата на партньорите от еврозоната и от МВФ, добави той, представяйки декларация на лидерите на ЕС.
Така ще стане възможно и
отпускането в началото на юли на поредния транш
от помощта за Гърция, каза Ромпой.
Ромпой съобщи, че ЕС е готов да помогне на Гърция, като намали до 15 процента дела, с който тя трябва да участва във финансиране на проектите от регионалните фондове, предаде Асошиейтед прес.
До края на 2013 г. Гърция би могла да получи около 15 милиарда евро, ако докаже, че може добре да използва европейските фондове и осигури съфинансиране.
В декларацията си европейските лидери призоваха Гърция да прояви решимост за прилагане на финансовите реформи, необходими за отпускането на нов спасителен план и специално приканиха всички политически партии в Гърция да подкрепят реформите.
Говорейки за втория спасителен пакет за Гърция, Ромпой каза, че е било решено, че за него няма да се използва Европейският механизъм за финансова стабилност.
Това се възприема като победа за британския премиер Дейвид Камерън, който
твърдо се обяви против използването на този фонд, формиран от бюджета на ЕС,
за подпомагане на Гърция, отбелязва Асошиейтед прес.
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви, че в Брюксел са били взети много важни решения.
"Получихме подкрепата на нашите партньори. Това е не само зелена светлина, но и положителен знак за бъдещето на Гърция", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!