Най-късно от 1 януари 2012 г. трябва да стартират четири стъпки за това поевтиняване, съобщи днес председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков.
В интервю за Би Ти Ви Божков обеща цените в България да слязат под средноевропейските нива на тарифите за мобилни разговори.
Във вторник
Европейската комисия предупреди българския телекомуникационен регулатор
да вземе мерки срещу изкуствено завишените цени на мобилните разговори, за които клиентите от най-бедната страна на ЕС плащат повече от останалите европейци.
Снощи обаче от ръководената от Божков комисия в официално изявление определи като "инсинуация" публикацията в сайта Euractive.com, озаглавена "ЕС ще санкционира България заради надутите мобилни цени".
Еврокомисията ще издаде препоръки, които българският регулатор - Комисията за регулиране на съобщенията - ще бъде "задължен да вземе под най-сериозно внимание", посочила Нели Крус, еврокомисар за конкуренцията в писмен отговор на запитване на българския евродепутат от ГЕРБ Андрей Ковачев.
Той попитал как Комисията ще намали тарифите за взаимна свързаност (тарифите, които телекомуникационните оператори си налагат един на друг за използването на техните мрежи) до и под средното равнище за ЕС.
Услугите на мобилните оператори поевтиняват.
Скоро разговорите между абонати на различни мрежи ще се таксуват по-ниско.
С колко ще стане ясно в края на септември, каза днес Веселин Божков.
Той продължи да настоява, че е "спекулация твърдението, че в България е най-скъпо" и отречи твърденията, че сме заплашени от санкции от ЕК заради високи цени между отделните оператори.
„В никакъв случай не са най-високите - зад нас са Словакия, Чехия, Германия, Италия, Норвегия, Ирландия и Люксембург, а по-рано бяхме на последно място с най-високи цени", отбеляза пред Би Ти Ви Божков.
През юли 2010 г. Комисията за регулиране на съобщенията намали тези тарифи до 6,64 евроцента за минута след искания на Комисията в началото на 2009 година, припомня обаче евродепутатът Ковачев в писмото си до Нели Крус.
Той отбелязва, че оттогава тези равнища на тарифите не са намалявани, докато към януари 2011 г. тяхното средно европейско ниво е достигнало 4,91 евроцента на минута и е продължило да намалява.
Днес Веселин Божков призна, че "в момента се прави секторен анализ на пазара ,който трябва да види каква е конкурентната среда и дали има нужда от намеса на регулаторния орган".
След това той трябвало да се одобри от Еврокомисията, да се обсъди с телекомите процентът на намаляване на цените и графика и отново да се съгласува с Брюксел.
Според Божков вероятно новото поетапно намаляване на цените за вход в конкурентната мрежа - т.нар. терминиране, ще доведе до 25 процента поевтиняване на разговорите между различните оператори.
Предишният двугодишен план за сваляне на цените за терминиране доведе до поевтиняването им от 38 ст. на 12 ст. на минута, припомни Божков. "В кой друг сектор цените са свалени три пъти?", попита той.
"Когато започнахме свалянето на цените, наша отправна точка беше достигането на средната европейска цена, която тогава беше 7.1 евро цента", допълни той и посочи, че сега намерението на КРС е да свали цените под средноевропейските.
Регулаторният шеф отрече информациите, че ЕК ще глоби България,
ако не свали цените на мобилните разговори, но призна, че у нас те са много високи заради скъпите тарифи, които плащат операторите за достъпа до мрежите на конкурентите им.
Това, твърди той, води до парадокса у нас цените за разговори в една мрежа да са най-ниските в Европа, а между различните оператори - най-високи. Затова и проникването на мобилните услуги в България е 135%, което означава, че повечето българи имат по два или три джиесема, каза Божков.
Той съобщи, че при срещата му с негови колеги от европейските независими регулатори, те винаги се учудвали на високите печалби на българските оператори. "Недопустимо е печалбата да е 100 процента и КРС няма да допусне такова нещо", закани се регулаторният шеф.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!