България в дъното по благотворителност в света
България в дъното по благотворителност в света   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Светът е станал по-щедър и милосърден през последните 12 месеца.

Това показва "КАФ Дарителски Индекс 2011" - най-голямото до момента изследване на дарителството в световен мащаб, съобщиха от Фондация "Помощ за благотворителността в България".

С 2% повече са хората по света, които помагат на непознат и с 1% е нараснало доброволчеството.

Съгласно проучването най-благотворителната държава е САЩ. Ирландия е на второ място, а на трето - Австралия.

България, както и миналата година, се нарежда сред държавите в последната група.

Световният дарителски индекс на КАФ използва данни за дарителското поведение на хората в 153 държави, като покрива 95% от населението на земята.

Проучването измерва три аспекта на дарителството – даряване на пари, даряването на време (доброволчество) и оказването на помощ на непознат.

Световният дарителски индекс показва класация на нациите по света според комбиниране на стойностите на тези три показателя. Дарителският индекс за 2011 г. е 32,4%, в сравнение с 31,6% през 2010 г.

С 1% по-малко хора са дали пари за благотворителност, отколкото през 2010 г., като сигурна причина това са финансовите сътресения в световен мащаб. Според проучването най-често срещано като поведение през 2011 г. е това да се "помага на непознат".

Почти половината от световното население (47%) е помагало на чужд човек. За сравнение, по-малко от три от всеки десет души са давали пари за благотворителност (29%) или са били доброволци всеки месец (21%).

През 2011 г. България е на 145 място,

след като през 2010 г. беше на 141-во място. Общият дарителски индекс на страната ни е 17%. Хората, които са дарявали пари, са 13%, доброволците са 5%, а 32% са помагали на непознат.

Първенецът САЩ, която беше на пето място в миналогодишния доклад, показва повишаване и по трите показателя.

Челната десетка: САЩ (1), Ирландия (2), Австралия (3), Нова Зеландия (4), Великобритания (5), Холандия (6), Канада (7), Шри Ланка (8), Тайланд (9), и Лаоската народна демократична република (10).

Страните от Балканския регион са в последната група. Нисък е дарителският индекс на Босна и Херцеговина (144 място), Черна Гора (146), Сърбия (147), Хърватска (149), Албания (150). За сравнение Румъния е на 118-то място, а Турция на 136-то.

Страните от Централна Европа са също далеч преди България.

На последно 153-то място в света по благотворителност е Мадагаскар.

"Откритието, че милиони повече хора в световен мащаб са дали oт своето време на други хора през тази година, в сравнение с 2010 г., е завладяващо и вдъхновяващо напомняне, че щедростта е присъща на мъжете и на жените".

Това казва Джон Лоу, главният изпълнителен директор на "Чарити ейд фаундейшън" (CAF). "Това показва, че по-голямата част от хората в света – въпреки различията на националност, вяра и култура – наистина ги е грижа за другите в тяхната общност".

Фактът, че даренията са по-малки и по-рядко, е едно от трагичните последствия от финансовата криза. Спадът на даренията означава по-малко помощ при бедствия, по-малък достъп до чиста вода, добра хигиена и прилично жилище, и намален капацитет на грижите за най-уязвимите групи в обществото.

Джон Лоу коментира, че възстановяването на общностите може да се окаже далеч по-трудно от възстановяването на финансовите пазари. Затова е от жизненоважно значение правителствата по света да предприемат необходимите стъпки за насърчаване на дарителството и подкрепата към благотворителните организации.

Световният дарителски индекс на КАФ използва данни от Световното проучване на Галъп и в него участват над 150 хил. души, в 153 държави, представляващи 95% от световното население.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стрелецът от Атина планирал нападение и в Страсбург

Стрелецът от Атина планирал нападение и в Страсбург

Свят Преди 3 часа

Той искал да изпрати „послание“ заради спор, свързан с гръцката му пенсия

Швеция конфискува кораб от „сенчестия флот“ на Русия

Швеция конфискува кораб от „сенчестия флот“ на Русия

България Преди 4 часа

96-метровият кораб „Кафа“ се е насочвал към Санкт Петербург

Русия обвини Зеленски, че провокира ядрена война

Русия обвини Зеленски, че провокира ядрена война

Свят Преди 5 часа

Захарова: Някой мисли ли в България, в Турция по този въпрос?

Столичната община пуска мобилното приложение за карти и билети

Столичната община пуска мобилното приложение за карти и билети

България Преди 6 часа

Физическата карта не се премахва, а само се добавя допълнителна възможност

Кола се обърна по таван на бул. „Ботевградско шосе“ в София

Кола се обърна по таван на бул. „Ботевградско шосе“ в София

Свят Преди 7 часа

Няма данни за жертви и пострадали

МВР разкри печатница за фалшиви евро в София

МВР разкри печатница за фалшиви евро в София

България Преди 7 часа

Фалшификаторите са комуникирали с клиентите без пряк контакт

Човек загина в катастрофа до метростанция в София

Човек загина в катастрофа до метростанция в София

България Преди 8 часа

Причините за инцидента се изясняват

Великобритания търси антипутинско военноморско партньорство в Северния регион

Великобритания търси антипутинско военноморско партньорство в Северния регион

Свят Преди 8 часа

Дженкинс заяви, че приоритет е бързото внедряване на безекипажни системи, които да работят заедно с традиционните кораби

Времето през май - от минус 3 до 35 градуса

Времето през май - от минус 3 до 35 градуса

България Преди 9 часа

Май ще започне със студено време, ще има валежи от дъжд, а в планините - и от сняг

Белият дом обяви Тръмп за "крал"

Белият дом обяви Тръмп за "крал"

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Не съм крал

Шеф Ангелов се изправя пред тежък избор в Hell’s Kitchen тази вечер

Шеф Ангелов се изправя пред тежък избор в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 9 часа

Черните куртки и звездните готвачи влизат в нов сблъсък за надмощие

По-малко време в кухнята. По-малко бъркотия

По-малко време в кухнята. По-малко бъркотия

Любопитно Преди 9 часа

Подготовката на храната може да бъде по-бърза, по-лесна и по-приятна, когато имате правилния помощник в кухнята

Туарегите с ултиматум към Русия

Туарегите с ултиматум към Русия

Свят Преди 9 часа

Във всички сражения, които групировката е имала с руснаците, ФОА е излизала като победител

Лорън Санчес открадна вниманието на вечерята с крал Чарлз III

Лорън Санчес открадна вниманието на вечерята с крал Чарлз III

Любопитно Преди 10 часа

Лорън Санчес и Джеф Безос се превърнаха в център на вниманието по време на държавната вечеря в чест на британското кралско семейство. С дръзка черна рокля и изумрудено колие, Санчес демонстрира стил, който балансира между традициите и модерния шик

<p>Осъдиха на 21 години затвор мъжа, прострелял Фицо</p>

Осъдиха на 21 години затвор мъжа, прострелял Роберт Фицо

Свят Преди 10 часа

Така съдебният акт става окончателен и не подлежи на обжалване