Безпрецедентно разпространение на нови наркотични вещества в ЕС
Безпрецедентно разпространение на нови наркотични вещества в ЕС   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Ео опейската комисия обяви днес допълнителни мерки за борбата със синтетичните наркотици в ЕС, по-специално срещу новите психоактивни вещества, които наподобяват ефекта на екстази и кокаин.

В ЕС са установени 41 такива вещества през 2010 г., като броят им през 2009 г. е бил 24, се посочва в доклад на комисията, представен днес в Страсбург.

Тези наркотични вещества могат да се намерят все по-лесно по интернет и се разпространиха бързо в много държави от ЕС, които срещат трудности да попречат на продажбата им, се посочва в документа.

През последните две години всяка седмица се е появявал по един нов наркотик.

Държавите от ЕС не могат да спрат сами разпространението им, а репресивните мерки на национално равнище могат просто да принудят трафикантите да преместят производството на дрога в съседни страни или да променят маршрутите на преноса им, отчитат от ЕК.

След влизането в сила на договора от Лисабон ЕС разполага с нови инструменти, за да се бори с проблема.

През идните месеци ЕК смята да разработи по-ясни и строги правила за справяне с опасните нови вещества и с пренасянето както на наркотиците, така и на химическите вещества, използвани за тяхното производство.

Новите синтетични наркотици се разпространяват с безпрецедентни

темпове в Европа, коментира еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг, според която преносът на дрога се е превърнал в едно от най-значителните трансгранични престъпления в ЕС.

Необходими са ефективни правила, без възможност за заобикалянето им, за да не попадат най-вече младите хора в капана на използването на опасни наркотици, които силно застрашават здравето и благосъстоянието им, отбеляза комисарят.

Според неотдавнашно проучване на Евробарометър 5% от младите европейци признават, че са опитвали новите синтетични наркотици, които могат да бъдат също толкова опасни, колкото и забранените вещества.

Този дял е най-висок в Ирландия (16%), Полша и Латвия (9), Великобритания (8) и Люксембург (7).

Според проучването във всички 27 държави от ЕС огромното мнозинство млади хора на възраст

15-24 години са на мнение, че тези вещества трябва да бъдат забранени

EK предлага въвеждането на такова законодателство по отношение на новите психоактивни вещества, което да осигури на ЕС по-бърз отговор, включително възможността за временна забрана, както и мерки срещу продажбата на тези вещества в интернет.

Предлага се също ново законодателство на ЕС, насочено към трансграничния пренос на наркотици чрез средствата на наказателното право.

Комисията смята да подобри определението на престъпленията и санкциите и да въведе по-силни задължения за докладване за държавите от ЕС.

Предвижда се също въвеждането на нови европейски закони за повишаване на контрола над химическите вещества, използвани за производството на наркотици.

ЕК предлага и по-ефективни правила за лишаване на преносителите на наркотици от финансовите им печалби.

През следващите седмици ЕК ще предложи правила за конфискация и възстановяване на имущество, свързано с тежки престъпления, включително пренос на наркотици.

В предложенията е посочено повишено сътрудничество на международно равнище, особено с държавите, където се произвеждат или през които се пренасят наркотици към страни извън ЕС, както и с държавите, приемани за "основни входни врати за наркотиците в Европа".

Най-новите правила в ЕС в тази област са от 2004 г. и 2005 г.,

но се нуждаят от актуализация заради последните промени в начина, по който се извършва преносът на наркотиците, както и заради появата на нови, отбелязва ЕК.

В договора от Лисабон пренасянето на наркотици се определя като една от формите на "особено тежка престъпност с трансгранично измерение", което позволява приемането на директиви за установяването на минимални правила при определението на престъпленията и на санкциите.

Бъдещото законодателство, в чието приемане ще участва Европейският парламент и което ще бъде въведено от държавите в ЕС, ще бъде подложено на контрол от Европейската комисия и накрая от Съда на ЕС.

Според статистиката най-малко 75,5 млн. европейци признават, че са употребявали канабис поне веднъж в живота си, 14 млн. и 12 млн. са опитвали съответно кокаин и амфетамин.

Неотдавнашно проучване на Евробарометър за отношението на младите хора към наркотиците показва, че всеки трети млад мъж (32 на сто) и всяка пета млада жена (20 на сто) признават, че са употребявали канабис поне веднъж в живота си.

Близо 60% от участниците в проучването твърдят, че могат лесно да се сдобият с канабис в рамките на 24 часа, а 22% от тях казват същото за екстази или кокаин.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Опозицията с остра реакция срещу премиера Радев след думите му за убийството в Пловдив

Опозицията с остра реакция срещу премиера Радев след думите му за убийството в Пловдив

България Преди 24 минути

Отправиха критики към министър-председателя, че политизира тежкото престъпление

Средната брутна заплата продължава да расте, но разликата между най-високо и най-ниско платените сектори остава над три пъти.

Средната заплата в България достигна 1444 евро

Парите ни Преди 26 минути

Най-високи остават възнагражденията в информационния сектор, а частният сектор отчита по-силен ръст от обществения

Ужас в Дупница: 20-годишен бит с гумена палка и държан против волята си

Ужас в Дупница: 20-годишен бит с гумена палка и държан против волята си

България Преди 43 минути

Пострадалият бил откаран до паркинг в града, където му бил нанесен побой. Впоследствие бил закаран в къща, където е държан против волята си и бит с гумена палка

Арестуваха мъж за побой и отвличане в Дупница

Арестуваха мъж за побой и отвличане в Дупница

България Преди 58 минути

Престъплението е извършено в нощта срещу вторник

Осъдиха на една година затвор мъж, обрал Кътинския манастир

Осъдиха на една година затвор мъж, обрал Кътинския манастир

България Преди 1 час

Наказанието ще се изтърпява при първоначално "строг" режим

Рядка поява: Джордж и Амал Клуни показаха порасналите си близнаци на Лаго ди Комо

Рядка поява: Джордж и Амал Клуни показаха порасналите си близнаци на Лаго ди Комо

Любопитно Преди 1 час

Джордж и Амал Клуни направиха изключително рядка публична поява с 8-годишните си близнаци Ела и Александър по време на благотворителна галавечер на италианското езеро Комо

4-годишно дете е загинало, след като дърво е паднало върху дома му в градчето Дженива, щата Индиана

Мощни бури връхлетяха Средния запад на САЩ, има жертви, близо 1 млн. души са без ток

Свят Преди 1 час

Стихията предизвика наводнения и разрушения в няколко щата

Продължава битката за „Сребърна“: 1,8 млн. куб. м вода са прехвърлени от Дунав

Продължава битката за „Сребърна“: 1,8 млн. куб. м вода са прехвърлени от Дунав

България Преди 1 час

Заради ниското ниво на реката са въведени ограничения за корабоплаването по целия български участък

Сигнал за бомба в Сметната палата

Сигнал за бомба в Сметната палата

България Преди 1 час

На място има изпратени екипи на полицията

Романтика на плажа: Супермоделът Алесандра Амброзио се сгоди

Романтика на плажа: Супермоделът Алесандра Амброзио се сгоди

Любопитно Преди 1 час

45-годишната бразилска красавица Алесандра Амброзио каза „ДА“ на любимия си Бък Палмър. Предложението е станало на екзотичен плаж още през април, но двамата пазеха щастливата тайна досега

РЗИ потвърди за замърсяването в Свети Влас, къпането на плаж „Изток“ е забранено

РЗИ потвърди за замърсяването в Свети Влас, къпането на плаж „Изток“ е забранено

България Преди 2 часа

Новите проби показват отклонения от нормите, водата ще бъде изследвана отново

Дворецът на Путин за $1,5 милиарда остана без защита след удари на Украйна

Дворецът на Путин за $1,5 милиарда остана без защита след удари на Украйна

Свят Преди 2 часа

Украински дронове унищожиха зенитните комплекси С-400 и заглушителите, пазещи имението в Геленджик

Владимир Путин

„Росатом“ се пропуква: Войната на Путин удря руската ядрена империя

Свят Преди 2 часа

Финансовият натиск върху Москва поставя нови въпроси пред международните проекти на „Росатом“

„Фалшива коса, истински корем“: Ан Хатауей отвърна на критиките за визията си

„Фалшива коса, истински корем“: Ан Хатауей отвърна на критиките за визията си

Любопитно Преди 2 часа

43-годишната актриса Ан Хатауей се появи на филмова премиера с дръзки тоалет, показващ бременния ѝ корем. След като потребители в мрежата я обвиниха, че коремът ѝ е фалшив, тя им даде бърз и категоричен отговор

Стартитат процедура за въвеждане на зелени технологии в българския бизнес

Стартитат процедура за въвеждане на зелени технологии в българския бизнес

България Преди 2 часа

Микро-, малки и средни предприятия ще могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ до 450 000 евро