Първанов: Ангажиментите ни към ПРО са минимални
Президентът Георги Първанов   
Източник: БГНЕС
Ен нтуалните ангажименти на България по финансирането на противоракетната отбрана (ПРО) ще бъдат доста минимални.

Това заяви президентът Георги Първанов, който участва в двудневната среща на върха на НАТО в Лисабон на брифинг за българските медии

Основната тежест се поема от други страни, преди всичко от САЩ, обясни той.

Що се отнася до разположението на отделните елементи, това категорично не е обсъждано - това е политическа дискусия и няма място за подобен дебат тук, посочи държавният глава.

Президентът Първанов каза, че не може да се стигне до детайли и конкретика по отношение на българските ангажименти към системата за ПРО.

България не е от страните, които са в челните редици при обсъждането на този въпрос.

Засега беше важно да се стартира въпросът, да има принципна договореност за изграждане на различните "етажи" и особено това, което тревожеше всички и в крайна сметка намира едно

много убедително позитивно решение - взаимодействието с Русия,

каза президентът. По думите му става дума не за единна ПРО между НАТО и Русия, а за съгласуваност на отделни елементи при наличието на прозрачност, ефективност и реципрочност.

Запитан как България ще промени участието си предвид на това, че започва преходния период за изтегляне от Афганистан, президентът Първанов каза, че сме заявили готовност за известно увеличение на числеността, но подчерта, че не става дума за преформатиране на българското участие, а за увеличение с акцент върху обучаващите.

Президентът подчерта и прозвучалото на форума, че преходът не означава механично изтегляне - НАТО запазва военното си присъствие като гарант на мира, но все повече тежестта на отговорността и задачите ще пада върху силите за сигурност на Афганистан.

На въпрос има ли България идея за година, в която ще започнем да изтегляме военните от Афганистан, или краен срок за завършване на такова изтегляне, президентът Първанов посочи, че има ориентировъчен срок, който си поставя самото афганистанско правителство и президентът Карзай, но смята, че не е разумно всяка от страните да коментира конкретна дата.

Бил съм на няколко срещи на най-високо равнище, смятам, че това е най-ползотворната среща, каза президентът Първанов, според когото

оценките, че срещата е историческа, едва ли са пресилени.

Приемането на Стратегическата концепция на НАТО, даването на решаващ старт на въпроса за противоракетната отбрана, при това в съгласуваност с Русия, стартирането на прехода в Афганистан, което дава ново качество на отношението ни в рамките на ИСАФ - това са все неща, които наистина са жалони за развитието на НАТО и показват висока степен на съгласуваност, на консенсус в работата на Алианса, каза президентът.

На въпрос за какво са разговаряли с президента Обама на вчерашната работна вечеря за лидерите, Първанов посочи, че в изказването му по Стратегическата концепция един от акцентите е бил свързан с темата за разширяването - тема, която присъства под формата на политиката на "отворени врати".

Като представител на региона на Балканите аз можех само да изразя нашето удовлетворение и подкрепа за една такава политика, каза Първанов.

В последвали разговори с генералния секретар Расмусен и с президента Обама ние обсъдихме този въпрос и аз бях доволен да чуя оценката на президента Обама, че на България се гледа като на ключов фактор в процеса на евроатлантическата интеграция на региона, като на един стабилизиращите фактори за развитието не само на Балканите, но и на съседните региони, посочи президентът.

Диалогът между Русия и НАТО придобива ново качество,

той не просто "рестартира", заяви Първанов. Очаквам предстоящата среща НАТО-Русия, в която ще участва президентът Медведев и за която ключова роля в организацията й играе президентът Обама, наистина да покаже висока степен на доверие, много активен диалог - не само по тази възлова тема за ПРО, но диалог, който можем да наречем стратегически, посочи българският президент.

Според мен едно от най-важните, а може би и най-важното нещо е потвърждаването на стратегията, на визията за единната и неделима цялост на територията на Алианса и в това е смисълът на идеята за ПРО - всяка нация и държава да се чувстват защитени, принадлежейки към Алианса, отбеляза държавният глава.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Пхенян изстреля ракети след 37 дни пауза</p>

КНДР е извършила изпитание на нова многофункционална ракетна система

Свят Преди 1 минута

Според Сеул една от ракетите е била балистична с малък обсег

<p>Жертва, ранени и изчезнали: Какво знаем за взрива в завод в САЩ (ОБЗОР)</p>

Девет души са ранени след взривa в завод в САЩ

Свят Преди 12 минути

Екипи продължават издирването на оцелели след експлозията в град Лонгвю

,

42 правила за вечна младост: Безплатните съвети на милионера Брайън Джонсън

Любопитно Преди 27 минути

Джонсън е харчил над 2 милиона долара годишно за радикални медицински процедури

Важен краен срок през юни: Какво ще се случи с компютъра ви, ако пропуснете тази актуализация

Важен краен срок през юни: Какво ще се случи с компютъра ви, ако пропуснете тази актуализация

Любопитно Преди 29 минути

Технологичният гигант настоява за мащабен многогодишен преход към нови цифрови ключове

Шойгу предупреди Беларус за атака от НАТО

Шойгу предупреди Беларус за атака от НАТО

Свят Преди 7 часа

Западните страни, според него, "не крият агресивните си планове по отношение на Русия и Беларус"

Авария в завод за целулоза в щата Вашингтон, има ранени

Авария в завод за целулоза в щата Вашингтон, има ранени

Свят Преди 8 часа

Предполага се, че става въпрос за експлозия на резервоар с опасна течност

Иран пусна интернета

Иран пусна интернета

Свят Преди 9 часа

Данните в реално време показват частично възстановяване

Oбщината разкри незаконен град край Варна

Oбщината разкри незаконен град край Варна

България Преди 9 часа

Изградени са над 100 постройки без разрешение в местността „Баба Алино”

Tревога за ситуацията в Южнокитайско море

Tревога за ситуацията в Южнокитайско море

Свят Преди 10 часа

Документът беше публикуван след среща в индийската столица Ню Делхи

Тръмп свиква извънредно заседание на кабинета си заради Иран

Тръмп свиква извънредно заседание на кабинета си заради Иран

Свят Преди 11 часа

Срещата ще се проведе в усамотена резиденция в планините на щата Мериленд

Русия заплаши Украйна с ядрен удар

Русия заплаши Украйна с ядрен удар

Свят Преди 11 часа

Володин: Това може да ни накара да използваме оръжие, което да не остави следа от никого

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Рекордно топло в Англия, четири деца се удавиха

Свят Преди 12 часа

Новият рекорд надмина предишния, поставен само ден по-рано

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Фон дер Лайен: Русия се опитва да дестабилизира Европа

Свят Преди 12 часа

Президентът на Европейската комисия обеща засилени усилия за справяне със заплахата

Москва иска Чехия да освободи свещеник, хванат с дрога

Москва иска Чехия да освободи свещеник, хванат с дрога

Свят Преди 12 часа

Чешката полиция е открила контейнери с бяло вещество в автомобила на руския митрополит Иларион

Турция не признава българските лични карти без срок

Турция не признава българските лични карти без срок

България Преди 13 часа

Ако безсрочният документ е по-стар от 10 години, турските гранични власти няма да го признаят