Драган Шолак заведе дело срещу United Group

Д раган Шолак е подал днес искане до Търговската камара към Апелативния съд в Амстердам за започване на разследване относно „сериозна криза в управлението“ в United Group, която той основава преди 25 години, съобщиха от неговия офис и цитирани от „24 часа“.

В съдебен иск срещу United Group Шолак заявява, че той и главният изпълнителен директор Виктория Боклаг са били внезапно уволнени миналата седмица като акт на „отмъщение“ за предприетите по-рано съдебни действия в Лондон срещу холдинговата компания на United Group за  неплащане на бонуси по подписан договор.

Решението на BC Partners - базираният в Лондон фонд за дялово инвестиране и мажоритарен собственик на холдинговата компания на United Group - да отстрани еднолично Драган Шолак и Виктория Боклаг и без предизвестие, нарушава принципите на корпоративното управление, съгласно нидерландското законодателство и има както незабавни, така и дългосрочни негативни последици за устойчивостта и управлението на United Group и заинтересованите страни.

Драган Шолак и Виктория Боклаг, които са значителни миноритарни акционери, бяха освободени на 16 юни 2025 г.

В съобщението се казва, че по-рано тази година, през април, Шолак започва съдебно дело във Висшия съд в Лондон срещу холдинговата компания на United Group – Summer Parent – след като BC Partners отказват да изплатят 200 милиона евро в бонуси за постижения, дължими на него и управленския екип за договорена продажба на телекомуникационни дъщерни дружества в Сърбия на стойност 1,5 милиарда евро, както и „24 часа“ вече писа.

През този месец BC Partners отхвърля предложение за мениджърско изкупуване, което може да им донесе 2.6x брутна и 2.5x нетна възвръщаемост на инвестицията, а при потенциален Earn-out – дори тройна възвръщаемост.

„Отказаното изкупуване подчертава успеха на управлението на г-жа Боклаг и г-н Шолак и ще служи като ориентир, спрямо който миноритарните акционери ще оценяват ефективността на новото ръководство“, се казва в съобщението до медиите и се допълва: „Днешният иск в Амстердам изразява сериозни опасения и съмнения относно текущото управление на United Group. С това решение BC Partners заобикалят значителен миноритарен акционер и на практика наказват миноритарните акционери за това, че са изискали дължим по закон бонус“. 

В съобщението се подчертава, че United Group и Summer Parent също така неоснователно забавят предварително договореното разпределение на дивидент, което е трябвало да се осъществи скоро след финализирането на продажбата на сръбския телеком бизнес на United Group на 2 април 2025 г. От тази дата насам, над 1,1 милиарда евро стоят неизползвани в сметките на United Group.

В рамките на откритото съдебно производство, Търговската камара е помолена да назначи разследващ орган, който да проучи съответните въпроси в управлението на United Group. Освен това е подадено искане за незабавни временни мерки, които при одобрение могат да замразят промените в ръководството на United Group.

Драган Шолак заяви: „Едностранното решение на BC Partners да наложат ново ръководство внезапно и без уведомление към служителите или акционерите в толкова сложна компания, оперираща в множество юрисдикции, нарушава нидерландското право и поставя под риск бъдещето и стойността на United Group. Имаме основателни съмнения дали новоназначеното ръководство ще успее да управлява компанията в интерес на всички заинтересовани страни и да постигне същите резултати като нас. Ще наблюдаваме отблизо представянето им и ще се борим за правата си и за запазването на стойността на нашия дял. Откакто BC Partners придобиха мажоритарен дял през 2019 г., управленският екип на United Group постигна изключителни резултати, като увеличи размера на бизнеса четирикратно до компания с приходи от 3 милиарда евро. Действията на BC Partners показват пълно пренебрежение към постиженията и правата на управленски екип, който притежава над 42% от компанията. Те демонстрират пред финансовите пазари, инвестиционната общност и основателите на бизнеси по света, че BC Partners са компания, която е готова на всичко, включително да отстрани основател, за да преследва още по-висока печалба. Отхвърленото ни предложение за мениджърско изкупуване, което можеше да утрои тяхната инвестиция, е доказателство за нашия успех досега и ще служи като база за сравнение спрямо бъдещото управление“.

Подчертавайки успехите на United Group от създаването ѝ през 2000 г., Драган Шолак добави: „Изградих United Group от нулата. Заедно с Виктория и нашия екип създадохме бизнес група, която днес генерира милиарди евро приходи, предоставя пълна гама телекомуникационни и медийни услуги на милиони клиенти в различни държави и наема над 13 000 души. Това е уникална телекомуникационна и медийна екосистема, базирана на високостепенни собствени решения и системи. Успяхме да привлечем изключителни таланти от региона и отвъд него и създадохме компания, която иновира и разработва изключителни решения, продукти и марки, използвайки мащаба си за постигане на ефективност и оптимизация на разходите. Комбинирайки това с безупречно локално управление от отлични изпълнителни директори, United Group успя да се конкурира с много по-големи групи и да ги надмине на множество пазари. Миналата седмица United Group обяви в съобщението за нашето освобождаване, че новото ръководство ще постави нов стратегически фокус върху ЕС. Но всъщност именно Виктория и аз вече реализирахме тази стратегия – трансформирахме компанията от малка кабелна компания в Сърбия в най-големия телекомуникационен оператор в Югоизточна Европа, който днес генерира над 90% от приходите си в рамките на ЕС”.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НС възложи на Сметната палата одити в АПИ, НОИ и МТСП

НС възложи на Сметната палата одити в АПИ, НОИ и МТСП

България Преди 1 час

Предвижда се да бъде оценено и въздействието на промените в нормативната уредба върху социалните плащания

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

Демерджиев: 9 наказателни производства във Варна за „Баба Алино“

България Преди 1 час

По време на изслушването министърът бе попитан и за случая „Петрохан“

Съдът остави в ареста съпругата на Краси Принца от „Калашниците“

Съдът остави в ареста съпругата на Краси Принца от „Калашниците“

България Преди 3 часа

Обвиняемата заплашила една от свидетелките по делото срещу мъжа ѝ

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

Адвокатът на Пеевски обвини ГДБОП в лъжа

България Преди 3 часа

Хамид Хамид: Тази „справка” е изфабрикувана лъжа, за която отговорност носи ГДБОП и нейния ръководител

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Тръмп стана „доктор“: Публикува AI видео, в което лекува Де Ниро и Упи Голдбърг

Любопитно Преди 3 часа

Доналд Тръмп взриви социалните мрежи с поредното си причудливо видео. С помощта на изкуствен интелект той влезе в ролята на лекар, за да диагностицира най-големите си критици от Холивуд, предписвайки им молитви и... диетична кола за лечение

Какво е бензен и защо Столична община предупреждава за него след пожара в „Люлин“?

Какво е бензен и защо Столична община предупреждава за него след пожара в „Люлин“?

България Преди 3 часа

Какво представлява опасният химикал, защо нивата му скочиха след пожара в „Люлин“ и как да защитим здравето си

„С любов да се срещаш със смъртта. Не бойте се!“: България скърби за Йосиф Сърчаджиев

„С любов да се срещаш със смъртта. Не бойте се!“: България скърби за Йосиф Сърчаджиев

България Преди 3 часа

Големият актьор пое към „онзи по-красив свят“, оставяйки ни завет да не се боим от смъртта

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Китай пусна хиперреалистични, „винаги верни“ хуманоидни роботи

Любопитно Преди 4 часа

Китайската компания UBTech представи първия в света масов ултрареалистичен андроид U1. Снабден с изкуствен интелект, еластична кожа, маникюр и глас, който усеща стрес, роботът е програмиран да обича безусловно самотните хора и да им бъде верен докрай

Захвърли протокола: Вижте в каква неочаквана роля влезе Кейт Мидълтън на Уимбълдън

Захвърли протокола: Вижте в каква неочаквана роля влезе Кейт Мидълтън на Уимбълдън

Любопитно Преди 4 часа

Принцесата на Уелс възстановява най-личната си връзка и се доближава до феновете

Христо Мутафчиев за Йосиф Сърчаджиев: Златен човек!

Христо Мутафчиев за Йосиф Сърчаджиев: Златен човек!

България Преди 4 часа

По думите му една от най-важните черти на Сърчаджиев е била неговата отговорност и прецизност.

Обвиняемият за фаталната катастрофа на АМ "Тракия": Ръководил съм футболен отбор

Обвиняемият за фаталната катастрофа на АМ "Тракия": Ръководил съм футболен отбор

България Преди 4 часа

Днес Динев обжалва наложената му мярка за неотклонение "задържане под стража"

istock

Ще има ли повече защита за клиентите на бързи кредити

Парите ни Преди 5 часа

Небанковият финансов сектор пое ангажимент за етичен кодекс след среща с КЗП

Запалиха майката на кандидат за депутат в Солун, България реагира

Запалиха майката на кандидат за депутат в Солун, България реагира

Свят Преди 5 часа

Българското правителство категорично осъди терористичния акт в Солун

Жилищата у нас поскъпват с един от най-бързите темпове в ЕС

Жилищата у нас поскъпват с един от най-бързите темпове в ЕС

Парите ни Преди 5 часа

България е втора по годишен ръст на цените и първа по поскъпване спрямо предходното тримесечие

Шефът на БНБ с остра критика към бюджета, предложен от правителството

Шефът на БНБ с остра критика към бюджета, предложен от правителството

България Преди 5 часа

Димитър Радев: При вече започнала процедура по свръхдефицит подобни сигнали неизбежно придобиват още по-голяма тежест

Военният оркестър на САЩ изненада с метъл версия на „Bangaranga“ във Варна

Военният оркестър на САЩ изненада с метъл версия на „Bangaranga“ във Варна

Любопитно Преди 5 часа

Американският военен оркестър изненада публиката пред Морската градина с мощни китарни сола и специален музикален поздрав по повод 250 години от обявяването на независимостта на САЩ