М инистърът на външните работи Джули Бишоп днес напусна поста си.
"Днес информирах премиера, че напускам поста министър на външните работи", написа Бишоп в Туитър.
Today I advised the Prime Minister that I will be resigning from my Cabinet position as Minister for Foreign Affairs.
— Julie Bishop (@JulieBishopMP) 26 август 2018 г.
It has been an honour. pic.twitter.com/v5ueRw5W5L
Тази седмица в Австралия се проведоха избори за нов партиен лидер на управляващата Либерална партия, в които участваха трима кандидати. Джули Бишоп отпадна на първия тур на вота, получавайки най-малко гласове.
Борбата продължи между временно изпълняващия длъжността министър на вътрешните работи Скот Морисън и бившия вътрешен министър Питър Дътън. На третия тур победи Морисън, който получи 5 гласа повече.
Морисън смени на премиерския пост Малкълм Търнбул, който веднага подаде оставка след вота. Очаква се той да обяви през идните дни кабинета си.
Бишоп заяви, че не знае дали ще се кандидатира за следващите парламентарни избори, които ще се състоят през 2019 година. 62-годишната дама от Западна Австралия е в политиката през последните две десетилетия. През последните 11 години тя е заместник-председател на Либералната партия.
Защо австралийската политика е толкова бурна?
Последното десетилетие беляза страната с поредица от лидерски преврати, като трима министър-председатели бяха отхвърлени от партийни съперници.
Нито един лидер не е успял да изпълни цял мандат като премиер, отчасти защото изборите идват толкова често – на всеки три години.
Бивш австралийки дипломат твърди, че "членовете на парламента са фокусирани повече върху своето оцеляване по време на изборите, отколкото върху националния интерес“.
Новият премиер на Австралия
Скот Морисън е новият австралийски премиер, след като Малкълм Търнбул беше принуден да напусне.
Търнбул беше притиснат от лошото гласуване или както той го определя "бунта” на консервативните депутати.
Морис спечели вътрешното гласуване с 45 на 40 гласа срещу министъра на вътрешните работи Петер Дутон, който беше най-голяма заплаха за бившия министър -председател.
Търнбул е четвъртият премиер на Австралия за десетилетие, който е свален от колегите си.
"Беше голяма привилегия да бъда лидер на тази велика нация. Обичам Австралия. Обичам австралийците”, каза той в петък след гласуването.
В надпреварата се включиха трима съперници: Морисън, вътрешният министър Питър Дътън и външната министърка Джули Бишъп.
Новият премиер на Австралия възнагради поддръжниците си и протегна "маслиновата клонка на помирението” към бунтарите, пишат световните агенции.
Министър-председателят обяви членовете на новия си кабинет
"Този нов либерално-национален отбор е кабинет от следващо поколение”, обяви пред репортери в столицата Канбера Морисон.
Вътрешният министър Петер Дутон запази поста си, но портфолиото на министерството му бе разделено от имиграцията, с която ще се занимава бившият заместник финансов министър Дейвид Коулман.
Министерството на енергетиката и околната среда също бе разделено на две – енергиен министър ще е Ангъс Тейлър, а Мелиса Прайс ще се занимае с проблемите на екологията и околната среда.
Марис Пейн – бивш министър на отбраната, сега ще се занимава с външната политика – пост, който беше овакантен само часове преди обявяването на новия състав на правителството.
За министър на отбраната бе назначен Кристофър Пайн, докато Матиас Корман – финанси, Митч Фифийлд – комуникации, и Грег Хънт – здравеопазване, запазват постовете си.
Избирателната система в Австралия
В австралийската избирателна система министър-председателят не се избира пряко от гласоподавателите, а е лидер на партия или коалиция, която може да управлява мнозинството в парламента, така че избирането му зависи главно от членовете на парламента.
Вижте още:
Най-щастливите хора са в Австралия
Гаф на Макрон, нарече „вкусна” премиершата на Австралия
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!