Сблъсъци в Испания заради обвинения към премиера
Демонстрацията в Барселона   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Сблъсъци между полицията за борба с безредиците и демонстранти избухнаха късно снощи в Мадрид, след като премиерът Мариано Рахой отрече в телевизионно предаване да е получавал плащания "под масата".

Демонстрации се състояха и в други градове на страната.

Рахой обеща да разкрие публично сумите във всичките си лични банкови сметки и отрече медийни информации, според които той и членове на неговата дясна Народна партия са получавали плащания с неясен произход.

"Никога на съм получавал пари на черно", заяви Рахой пред ръководството на Народната партия, чийто председател е.

"Декларацията за доходите и имуществото ми ще бъде качена в интернет, за да е на разположение на гражданите още следващата седмица", каза той, обещавайки максимална прозрачност по случая.

Уверенията му обаче не успяха да разсеят общественото недоволство и в редица градове, сред които Мадрид, Барселона, Аликанте, Валядолид и Севиля, избухнаха демонстрации, призоваващи партията да даде обяснение за финансите си.

Силното полицейско присъствие обаче не позволи на протестиращите да се доближат до централата на Народната партия.

Името на Рахой - председател на Народната партия от 2004 г. и министър-председател от 2011 г., се появи в четвъртък, цитирано от в. "Паис", сред предполагаемите получатели на неясни възнаграждения, плащани от години на няколко ръководители на партията.

В. "Паис" публикува и копия на разписки, свидетелстващи за дарени суми от фирми, предимно от строителния сектор, и редовни плащания от хиляди евро за Рахой и други партийни лидери. Народната партия отрече наличието на "скрити сметки" или "системно плащане на пари на определени хора освен месечните им заплати".

Според "Паис" въпросните дарения и плащания представляват тайна схема, но може да не са непременно незаконни. Доскоро политическите партии в Испания имаха право да получават анонимни дарения и ако тези пари бъдат декларирани, те може да не се смятат за незаконни.

Твърденията обаче повдигат сериозни етични въпроси за финансовите операции на партиите, особено поради това, че много от тях са били извършени по време на строителния бум в Испания, при който политиците предоставяха голям брой договори за строителство.

Испанският премиер заяви също, че няма да подаде оставка, въпреки предизвиканият от твърденията в печата скандал.

Рахой подчерта, че не е решил да се заеме с политика, за да печели пари. Загубих пари, но излезе, че за мен парите не са най-важни, добави премиерът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Германия купува оръжия от САЩ за Украйна

Германия купува оръжия от САЩ за Украйна

Свят Преди 4 часа

Писториус обяви и доставката на още две системи за противовъздушна отбрана "Ирис-Т"

Протест на младите лекари: Погребението на едно бъдеще

Протест на младите лекари: Погребението на едно бъдеще

България Преди 6 часа

Протестиращите настояват за заплащане в размер на 150% от средната брутна работна заплата

Защо Русия се изплаши от американските ракети

Защо Русия се изплаши от американските ракети

Свят Преди 7 часа

Днес украинска делегация се срещна днес с представители на "Райтеон", която произвежда ракетите "Томахоук"

Задействат системата BG-ALERT в Царево, Елените и Свети Влас

Задействат системата BG-ALERT в Царево, Елените и Свети Влас

България Преди 7 часа

Очакват се количества дъжд до 50-80 л/кв.м.

ВАС задължи АПИ да ремонтира моста на бул. „България“

ВАС задължи АПИ да ремонтира моста на бул. „България“

България Преди 7 часа

С оспорената заповед е наредено на Агенция „Пътна инфраструктура“ да предприеме незабавни действия

САЩ към „Хамас“: Спрете насилието срещу палестинци

САЩ към „Хамас“: Спрете насилието срещу палестинци

Свят Преди 8 часа

„Хамас“ публикува видео на официалния си канал, показващо разстрела на осем души

Не изслушаха Деньо Денев за пети път в парламента

Не изслушаха Деньо Денев за пети път в парламента

България Преди 8 часа

Следващата сряда ще се свика заседание на комисията със същия дневен ред

Грета Тунберг

Грета Тунберг разказа за насилие и унижения в израелски затвор

Свят Преди 9 часа

22-годишната Тунберг беше една от 437 активисти, парламентаристи и адвокати, които са тръгнали от Барселона, за да доставят помощ на обсадената ивица

Какво става с 13-часовия работен ден в Гърция

Какво става с 13-часовия работен ден в Гърция

Свят Преди 9 часа

Настоящото правителство вече легализира шестдневната работна седмица

<p>Медицинска сестра на Шумахер обвини приятел на сина му в изнасилване</p>

Медицинска сестра на Михаел Шумахер обвини приятел на сина му в изнасилване

Свят Преди 9 часа

Наказателната жалба, подадена през 2022 г., не назовава конкретния състезател, за когото се казва, че е мъж на около тридесет години

Войната между Пакистан и Афганистан ескалира, взривове в Кабул

Войната между Пакистан и Афганистан ескалира, взривове в Кабул

Свят Преди 9 часа

В небето се виждат кълба черен дим, а земята е осеяна с парчета стъкло от прозорци на сгради

Подкастите на NetInfo са част от конкурса „Сайт на годината“

Подкастите на NetInfo са част от конкурса „Сайт на годината“

Любопитно Преди 10 часа

NetInfo се включва в надпреварата с четири проекта, част от портфолиото на компанията

Георг Георгиев: Без ГЕРБ не може да има мнозинство

Георг Георгиев: Без ГЕРБ не може да има мнозинство

България Преди 10 часа

Георг Георгиев: Само ГЕРБ да се нагърбва с всичко – не може

Ким Кардашиян проговори за „токсичния“ си брак с Кание Уест

Ким Кардашиян проговори за „токсичния“ си брак с Кание Уест

Любопитно Преди 10 часа

Разводът между Кардашиян и Уест бе финализиран през ноември 2022 г., след като тя подаде молба в началото на 2021 г.

Сирийският президент в Москва, говори с Путин

Сирийският президент в Москва, говори с Путин

Свят Преди 10 часа

Първата им среща откакто ключовият съюзник на Кремъл Башар ал-Асад беше свален от власт