Брахими иска преходно правителство в Сирия
Лахдар Брахими   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Международният пратеник за Сирия Лахдар Брахими призова да се сформира преходно правителство с пълни правомощия преди произвеждането на избори за слагане край на продължаващия от 21 месеца кръвопролитен конфликт в страната, предаде АФП.

"Трябва да се сформира правителство с пълни правомощия, което да управлява в преходния период. Този преходен период ще приключи с изборите", каза на пресконференция в Дамаск специалният пратеник на ООН и Арабската лига за Сирия.

Той обаче не посочи конкретни дати за избори, които по думите му "може да са президентски, ако има споразумение за запазване на президентския режим на управление, или само парламентарни, ако има споразумение за промяна към парламентарен режим".

"Преходният период не трябва да води до разпадане на държавата и институциите й", подчерта Брахими.

Военно решение на кризата ще доведе до унищожаване на сирийската държава,

предупреди той. "Победител в тази война няма да има", каза Брахими и призова да се спре потокът от оръжия към Сирия. "Никой не подкрепя дейността на екстремистките групировки на сирийска територия", заяви международният пратеник, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Брахими призова за истински промени в Сирия. "Исканите промени не трябва да са козметични, сирийският народ има нужда от реални промени и настоява за тях, това е нещо, което всички разбраха", заяви Брахими, но не настоя президентът Башар Асад да се оттегли.

В Истанбул бе обявено, че Сирийската национална коалиция - основната политическа структура на опозицията в Сирия - е готова да участва в процеса на политически преход в Сирия, ако този процес изключва участието на президента Асад, предаде АФП.

Франция също потвърди позицията си, че президентът Башар Асад, "който носи отговорност за смъртта на 45-те хиляди жертви на конфликта", не може да участва в процеса на политически преход в Сирия, предаде Франс прес, като се позова на говорител на френското външно министерство.

Междувременно в Москва сирийска правителствена делегация, водена от зам.-министъра на външните работи Фейсал Мекдад, завърши

преговори в руското министерство на външните работи,

предаде ИТАР-ТАСС.

На среща с Мекдад руският външен министър Сергей Лавров обяви, че мирното уреждане на конфликта и диалогът между двете воюващи страни нямат алтернатива като начин за преодоляване на кризата в Сирия.

Говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич каза, че провелата се по-рано днес среща на зам.-министрите на двете страни "се вписва в усилията, които предприемаме за развитие и задълбочаване на диалога не само с правителството, а и с всички опозиционни структури". Той добави, че "не изключва контакти" и с обединената сирийска опозиция, подкрепяна от Запада. "Кога и на какво равнище (може да има такива срещи - бел.агенцията) е вече тема на друг разговор," уточни Лукашевич.

Русия разчита

сирийската опозиция да поеме ангажимент да не използва оръжие за масово унищожение,

каза още говорителят. Той припомни, че някои медии преди дни са съобщили, че в Сирия е бил използван неизвестен газ, парализиращ дихателната система, от който са загинали шестима бойци на въоръжената опозиция.

Лукашевич отрече слуховете за съществуване на руско-американски план за изход от сирийската криза, като подчерта, че "такъв план не е имало и няма до момента."

"С Лахдар Брахими и американските колеги се опитваме да намерим изход от ситуацията на базата на общия и одобрен в Женева план за действия."

Искането законно избраният президент на Сирия Башар ал Асад да напусне властта нарушава женевските споразумения, изтъкна Лукашевич. Според него в комюникето, прието в Женева, няма такова условие.

Лукашевич съобщи, че Лахдар Брахими ще посети Москва на 29 декември и ще се срещне с външния министър Сергей Лавров. На срещата "ще бъдат обсъдени всички въпроси, свързани с политико-дипломатическото уреждане в Сирия, включително последните усилия на Брахими за прекратяване на насилието и започване на всеобхватен национален диалог между властите и опозицията в съответствие с женевските споразумения," заяви Лукашевич.

Преди ден ООН предупреди, че

броят на сирийските бежанци се очаква да се удвои и да достигне 1,1 млн. до юни 2013 г.,

 ако конфликтът в страната не спре.

В момента сирийските бежанци са над 540 хил. в Ирак, Йордания, Ливан, Турция и Египет, според последния доклад за Сирия на Бюрото за координиране на хуманитарните дейности на ООН, предаде АФП. Тази цифра нарасна със 140 хил. през последните шест седмици.

В същия ден началникът на сирийската военна полиция генерал Абделазиз Джасим аш Шалал, който дезертира и мина на страната на опозицията, получи убежище в Турция, съобщи информационният сайт Уърлд булитин.

Във видео, качено в ЮТюб, генералът заяви, че преминава на страната на бунта срещу режима на Башар Асад, защото армията се е отклонила от първоначалните си задължения да защитава страната и се е превърнала в шайка за убийства и разрушение.

Десетки генерали вече минаха на страната на опозицията, но Аш Шалал е един от най-високопоставените и заема висшия си пост в момента на дезертирането, отбелязва АП. През юли генерал Манаф Тлас беше първият член от близкото обкръжение на Асад, който мина на страната на опозицията, посочва агенцията.

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 2 минути

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Любопитно Преди 9 минути

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Земята пулсира под Африка, където земната кора се разкъсва

Земята пулсира под Африка, където земната кора се разкъсва

Любопитно Преди 3 часа

Континентът бавно се разкъсва в ранните етапи на формиране на нов океански басейн

Ракът от "болест на старците“ се превръща в драма за милениалите

Ракът от "болест на старците“ се превръща в драма за милениалите

Свят Преди 3 часа

Младите хора са изправени пред нарастващ риск от рак заради фактори на модерния начин на живот и експозиции в околната среда

Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени

Израел нанесе удари в Южен Ливан - има жертва и ранени

Свят Преди 3 часа

Ливанският президент Жозеф Аун осъди среднощните израелски удари срещу „граждански обекти“, в Южен Ливан

<p>Гешев и Калоян от &bdquo;Игри на волята&rdquo;: Георги Шопа прекалява със стратегиите (ВИДЕО)</p>

Гешев и Калоян от „Игри на волята”: Георги Шопа прекалява със стратегиите (ВИДЕО)

Любопитно Преди 4 часа

От признания за липсата на детето си и живота на блатото, до неподозирани коментари за стратегиите и героите от новия сезон на „Игри на волята”

Владимир Путин

Владимир Путин: Русия ще покаже ново ядрено оръжие, надпреварата е в ход

Свят Преди 4 часа

Според Федерацията на американските учени, Русия разполага с общо 5459 ядрени бойни глави, от които 1718 са разположени. САЩ имат 5177 бойни глави, от които 1770 са разположени

Уредите, които поглъщат ток: ето как да намалите разходите си

Уредите, които поглъщат ток: ето как да намалите разходите си

Любопитно Преди 5 часа

Как да ги използвате възможно най-ефективно, за да поддържате сметките си за комунални услуги възможно най-ниски

Теодор-Чикагото и Гордиенко потънаха в дълбините на Блатото в “Игри на волята”

Теодор-Чикагото и Гордиенко потънаха в дълбините на Блатото в “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Изгнаничката Карина напусна надпреварата за 100 000 лв. по собствено желание

Евакуацията на жители от Николово заради свлачището на язовирната дига до русенското село се удължава

Дъжд връща напрежението в Николово: дигата остава опасна

България Преди 5 часа

Около 60 жители на Николово са подписали декларации, че отказват евакуация, въпреки предупрежденията на властите

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

Експерти съветват: Не отлагайте покупката на жилище за след еврото

България Преди 6 часа

„Не може да се ангажираме с прогнози, но със сигурност очакваме да има повишение на цените след въвеждането на еврото“, допълват експертите

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

Цената на кафето расте: до 50 стотинки повече за вашата глътка

България Преди 6 часа

По думите на кафе експерта Йордан Дъбов „между 3 и 4 лева струва добро кафе, 4–5 лева — много добро, а над 6 лева — отлично“

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп: Мария Мачадо посвети Нобеловата си награда на мен

Свят Преди 6 часа

По-рано Белият дом критикува решението на Нобеловия комитет

Служител на шерифската служба на окръг Хъмфрис дежури пред входа на предприятието за производство на военни взривни вещества

Трагедия в Тенеси: 19 души са изчезнали след експлозията в завод за експлозиви

Свят Преди 6 часа

Шерифът на окръг Хъмфрис Крис Дейвис отказа да уточни колко точно души са загинали

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

Затварят ключови улици и булеварди в столицата заради „Маратон София 2025“

България Преди 7 часа

Промените в движението и маршрутите на градския транспорт ще важат от 04:30 ч. на 11 октомври до приключване на маратона на 12 октомври

Себастиен Лекорню

Политически хаос във Франция: Макрон върна Лекорню като спасител

Свят Преди 7 часа

Той беше назначен за премиер за пръв път на 9 септември и му отне три седмици, за да състави правителство — което се разпадна за една нощ