Н овият ирански президент си е поставил за цел да върне имиджа на Иран на популярна туристическа дестинация, но идеята не се нрави на Държавния департамент на САЩ
Един от приоритетите на новия ирански президент Хасан Рохани е да превърне Иран отново в популярна туристическа дестинация, пише американският вестник "Ню Йорк таймс".
Рохани иска годишният поток от туристи в Ислямската република да се увеличи от 4 на 10 млн. души.
Подобно нарастване ще създаде работни места на 4 млн. души и ще реши проблемите на 3,5-те млн. безработни в страната. Идеята се подкрепя от ирански туроператори.
През 70-те години на миналия век Иран беше популярна спирка в похода на хипитата, отиващи от Европа на поклонение в Индия.
В Ислямската република има 16 обекта, включени в списъка на Световното историческо наследство на ЮНЕСКО.
В САЩ също се забелязва интерес към Иран като към туристическа дестинация, но той засега не се споделя от Държавния департамент, отбелязва изданието.
САЩ и Иран нямат дипломатически и консулски връзки от заложническата криза, започнала през 1979 г. и продължила 14 месеца, в която за заложници бяха държани американски дипломати.
Държавният департамент припомня, че от 2009 г. насам иранските власти несправедливо са задържали американски граждани по различни обвинения, в това число за шпионаж и заплаха за националната сигурност.
Иранските власти неколкократно са възпрепятствали граждани с двойно иранско-американско гражданство да напускат страната месеци наред.
Иранските власти освободиха шестима от осемте словашки парапланеристи,
задържани през май в страната по обвинения в шпионаж, предадоха Франс прес и ИТАР-ТАСС, като се позоваха на словашкия премиер Роберт Фицо.
Той отиде лично с правителствения самолет в Техеран, за да прибере своите сънародници.
Фицо не прогнозира кога може да бъдат пуснати останалите двама словаци, задържани в Иран, но отбеляза, че словашката дипломация има планове как да издейства тяхното освобождаване.
Парапланеристите бяха обвинени, че са снимали ирански ядрени обекти по време на полет. У тях бяха открити професионални фотоапарати и радиопредаватели, чийто внос е забранен в Ислямската република.
Още един словак бе задържан в Иран през януари по обвинения в шпионаж, но освободен на следващия месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!