Екстремистите от ИДИЛ взеха десетки заложници от турското консулство в Мосул
Източник: ЕПА/БГНЕС

Б ойци от ислямистката групировка Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ) са взели днес за заложници десетки турци при завземането на консулството на Република Турция в северния иракски град Мосул, предаде Ройтерс, като се позовава на източник от канцеларията на турския премиер.

Сред отвлечените са генералният консул, три деца, както и членове на турските специални сили, уточни източникът.

Първоначалната информация беше за 48 отвлечени, по-късно стана ясно, че броят им е 80 души.

Групата е била отведена от сградата на консулството в база на бойците.

Турските власти потвърдиха, че всички отвлечени са невредими.

Ирак е изправен пред смъртоносна заплаха, предупреди иракският външен министър Хошияр Зебари

Превземането на големия северен град Мосул трябва да накара ръководителите на Ирак да работят заедно и да се справят със "сериозната, смъртоносна заплаха", пред която е изправена страната, заяви Зебари, цитиран от Асошиейтед прес.

Зебари е в Атина за среща на външните министри от Европейския съюз и Арабската лига. В изявление оттам той каза, че е уверил колегите си, че се готви "по-близко сътрудничество" между Багдад и регионалното правителство на иракски Кюрдистан за изтласкване на бунтовниците от Мосул.

Зебари подчерта, че те могат да бъдат прогонени "от иракските сили за сигурност в сътрудничество с кюрдските сили "пешмерга", допълвайки, че отговорът ще дойде скоро.

Министърът не посочи подробности в какво ще се изразява сътрудничеството между двете сили. Кюрдските милиции "пешмерга" отдавна са действащо лице в борбите между шиити, кюрди и сунити за влияние и контрол над петролните находища в Северен Ирак, отбелязва Ройтерс.

Иракските власти са решени да си върнат град Мосул, след като той беше почти изцяло превзет от екстремисти от отцепила се от Ал Каида групировка, заяви Асил ан Нуджайфи, губернатор на провинция Ниневия, чийто административен център е Мосул.

"Мосул е способен отново да се изправи на крака и да се освободи от всички нападатели. Имаме план за възстановяване на сигурността", подчерта той.

Шиитският лидер Моктада Садр призова днес да се сформират бригади за защита на религиозните обекти в Ирак, предаде Франс прес.

"Не мога да гледам мълчаливо и безучастно опасността, която дебне свещените места. Готов съм да работя в сътрудничество с правителството за създаване на бригади на мира, които ще защитават религиозните места", посочи в комюнике Садр.

През февруари Садр, който заедно с хората си се бореше срещу американската армия след инвазията й в страната през 2003 г., обяви, че се оттегля от политическия живот, припомня АФП.

Иракските правителствени сили са си върнали контрола над град Байджи в северната част на иракската провинция Салах ад Дин, завзет през изминалата нощ от екстремистите от "Ислямска държава на Ирак и Леванта", съобщиха ДПА и ИТАР-ТАСС, позовавайки се на телевизии "Ал Иракия" и "Ал Арабия".

Снощи нападателите унищожили няколко правителствени сгради и обкръжиха местната петролна рафинерия.

Силите за сигурност са успели да прочистят града от екстремистите с помощта на кюрдски части "пешмерга".

Лондон подготвя спешни консултации с Багдад и партньорите си във връзка със събитията в Мосул, съобщи британският външен министър Уилям Хейг, цитиран от ИТАР-ТАСС. "Крайно обезпокоени сме от случващото се във втория най-населен град в Ирак – Мосул.

Възможно най-скоро ще осъществим извънредни консултации с иракското правителство и партньорите ни във връзка със събитията и възможните последици от тях", каза Хейг.

Режимът в Дамаск заяви днес, че е готов да сътрудничи на Багдад да се справи с тероризма, предаде АФП.

"Тероризмът, поддържан от чужбина, с който се сблъсква братски Ирак, е същият, който вилнее и в Сирия. Дамаск е готов да сътрудничи с Ирак да се справи с този наш общ враг", се казва в комюнике на сирийското външно министерство.

Вчера бойци от "Ислямска държава на Ирак и Леванта" завзеха провинция Ниневия и нейния главен град Мосул. Настъплението им беше улеснено от пълното бездействие на силите за сигурност и армията, които изоставиха града, оръжейните складове и жителите в ръцете на екстремистите. Вечерта бойците навлязоха в съседната провинция Салах ад Дин, атакувайки няколко района, и се приближиха плътно до Киркук - най-богатата на петрол част от Ирак. Офанзивата им обаче беше спряна от военизирани кюрдски подразделения и от полицията на Киркук, припомня ИТАР-ТАСС.

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Зеленски е "готов да продължи напред" с плана на САЩ за прекратяване на войната

Свят Преди 3 часа

По думите му, Русия действа "цинично", нанасяйки удари по Украйна по време на мирните преговори

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 4 часа

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

<p>Доналд Тръмп: Съвсем близо сме</p>

Доналд Тръмп за края на войната в Украйна: Съвсем близо сме

Свят Преди 5 часа

Той присъства на събитие в Белия дом

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Съоснователят на "Лукойл" е продал своя дял в компанията

Свят Преди 5 часа

69-годишният Федун стана един от най-богатите хора в Русия по време на хаотичната приватизация през 90-те години на миналия век

<p>Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията</p>

Румен Радев: Нарушаването на върховенството на правото подкопава устоите на демокрацията

Свят Преди 6 часа

Радев се срещна с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 6 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 6 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 6 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 6 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 7 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 7 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 7 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 8 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 8 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 8 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 8 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20