Белгийското знаме чакало Гидо Вестервеле в Израел
Източник: netinfo

Израелското външно министерство едва не направило дипломатически гаф вчера при посещението на германския първи дипломат Гидо Вестервеле, предаде ДПА, като се позова на вестник "Йедиот ахронот".

Ведомството издигнало белгийския флаг, за да поздрави германския министър - грешка, която била забелязана от охранител минути преди Вестервеле да пристигне за среща с израелския си колега.

Флагът бил бързо свален, а на негово място издигнато германското национално знаме.

Германският министър призова днес Израел да прекрати блокадата над ивицата Газа и апелира ислямисткото движение Хамас да освободи пленения израелски войник Гилад Шалит, предаде Ройтерс.

Вестервеле стана първият член на германското правителство, който посети ивицата Газа за последните близо четири години. Освен че посети девическо училище и водопречиствателна станция, Вестервеле се срещна днес с местни бизнесмени и обсъди икономическите проблеми в анклава, който е под израелска блокада от лятото на 2006 г. Той беше казал още преди визитата си, че няма намерение да се среща със служители от Хамас.

Администрацията на Хамас в ивицата Газа заклейми обидния за нея отказ, предаде ДПА.

Камал Шарафи, високопоставен служител на Хамас и законодател, каза, че ислямисткото движение приветства визитата на служител от такъв ранг, но е напълно погрешно той да е в Газа и да не се срещне с представители на законната власт.

Германският министър пристигна вчера в Израел и разговаря с израелския си колега Авигдор Либерман. На съвместна пресконференция той призова Израел да позволи износ на стоки от ивицата Газа и подчерта, че такъв ход е необходим.

Израел наложи блокада на Газа, след като екстремисти, водени от Хамас, отвлякоха израелския войник Гилад Шалит, който все още е в плен.

Турска делегация начело с външния министър Ахмет Давутоглу пък

била оставена да чака два часа на летището в Абу Даби

заради протоколен проблем, съобщава турският телевизионен канал НТВ.

Давутоглу е пристигнал снощи в Абу Даби от Ирак. Той е бил посрещнат от представители на външното министерство на ОАЕ и, придружен от тях, е потеглил от летището към центъра на града.

Давутоглу обаче се върнал обратно, след като научил, че членовете на неговата делегация са останали на летището заради възникнал проблем с разрешителните за пренасяне на оръжие на неговите бодигардове.

Той предупредил властите, че няма да напусне летището, докато не бъде решен проблемът с членовете на неговата делегация.

Представители на министерството на вътрешните работи на ОАЕ настояли за представяне на необходимите документи, докато служителите от турското посолство в Абу Даби заявили, че са направени всички необходими постъпки за получаване на разрешителните, отбелязва турският телевизионен канал СиЕнЕн-Тюрк.

Заради задълбочаването на проблема турската делегация започнала да се подготвя да отпътува за Рияд с частния самолет, с който пристигнала в Абу Даби.

Кризата била преодоляна, след като външният министър на ОАЕ шейх Абдулла бин Заид ал Нахаян, който бил в друг град и научил за проблема, се обадил на турския си колега и му се се извинил за случая.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>&bdquo;Да, България&ldquo;: ДСБ да се яви на изборите в коалиция с ПП</p>

„Да, България“: ДСБ да се яви на изборите в коалиция с „Продължаваме промяната“

България Преди 5 минути

От "Да, България" се обявяват и за гарантиране на целостта и единството на ЕС и активно участие в повишаване на сигурността му

Тръмп носи "уникален аксесоар" по време на среща с представители на петролни компании

Тръмп носи "уникален аксесоар" по време на среща с представители на петролни компании

Свят Преди 19 минути

Моментът бързо привлече внимание в социалните медии, като потребители в X похвалиха значката и чувството за хумор на президента

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Гренландски партии: Не искаме да бъдем американци

Свят Преди 2 часа

Политическите сили призоваха САЩ да престанат с „презрителното си отношение към Гренландия“

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Протести срещу ICE продължават след фаталната стрелба в Минеаполис

Свят Преди 3 часа

37-годишна американска гражданка Рене Гуд беше простреляна в колата си по време на операция на Службата за имиграция и митнически контрол в сряда

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Мъск: Възмущението от дийпфейковете на „Грок“ е „извинение за цензура“

Свят Преди 3 часа

Настройките на „Грок“ са вече променени

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Великобритания отпуска £200 млн. за подготовка на войски в Украйна

Свят Преди 3 часа

Лондон не е посочвал колко войници ще изпрати

Лидерът на ФАРК  призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Лидерът на ФАРК призовава за единство срещу американския интервенционизъм

Свят Преди 3 часа

Сянката на интервенционисткия орел надвисва над всички, каза Иван Мордиско

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Южнокорейски дрон е навлязъл във въздушното пространство на КНДР

Свят Преди 3 часа

Южнокорейските власти „никога няма да избегнат отговорността за ескалацията на напрежението“

Тръмп: САЩ трябва да притежават Гренландия, за да възпират Русия и Китай

Тръмп: САЩ трябва да притежават Гренландия, за да възпират Русия и Китай

Свят Преди 3 часа

Тръмп отбеляза, че САЩ трябва да придобият Гренландия, въпреки че вече имат военно присъствие на острова съгласно споразумение от 1951 г.

<p>Геополитически разлом: Иран обвини&nbsp;САЩ в подклаждане на хаос</p>

Иран обвини САЩ за насилието на протестите пред Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Иран осъжда "продължаващото, незаконно и безотговорно поведение на САЩ"

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

БСП избира нов състав на Изпълнителното си бюро

България Преди 3 часа

"Членовете на ръководството на левицата взеха това решение като акт на колективна отговорност"

Украинската посланичка в Киев Олга Стефанишина

Посланикът на Украйна във Вашингтон: Има украински граждани на борда на завзетия от САЩ танкер "Бела-1"

Свят Преди 3 часа

Украинските дипломати са във връзка с американските власти, за да осигурят консулски достъп до членовете на екипажа

<p>САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела</p>

Тръмп: САЩ ще решават кои петролни компании могат да инвестират във Венецуела

Свят Преди 4 часа

Добивът на петрол във Венецуела спадна под един милион барела на ден

<p>CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят</p>

CES 2026 ни показа, че AI излиза от виртуалния свят и навлиза във физическия

Технологии Преди 4 часа

Най-голямото изложение за електроника тази година отправи ясно послание. Изкуственият интелект вече не се "събира" само в смартфоните и е готов да навлезе в реалния свят чрез все повече умни системи, роботи и дори автомобили, за да е навсякъде

Кой не трябва да яде авокадо: Разберете дали сте в списъка

Кой не трябва да яде авокадо: Разберете дали сте в списъка

Любопитно Преди 4 часа

Авокадото се счита за здравословен плод, богат на здравословни мазнини, витамини и минерали

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Защо Великобритания забрани рекламите на тези храни

Свят Преди 4 часа

Във Великобритания отдавна има данък върху захарта и захарните изделия, а сега влезе в сила и нова мярка за борба срещу затлъстяването