Белгийският премиер Ив Льотерм е отишъл при крал Албер II, за да връчи оставката на правителството, съобщи пред журналисти министърът на здравеопазването Лорет Онкелинкс след извънредно заседание на кабинета, предаде Ройтерс.
Льотерм е взел решението, след като Фламандската либерална партия се оттегли от петпартийната коалиция.
"Нямаше друг избор, освен правителството да подаде оставка", заяви финансовият министър Дидие Рендер пред репортери.
Това става само два месеца преди Белгия да поеме ротационното председателство на ЕС.
Крал Албер II реши да си даде малко време
преди да реши дали да приеме или отхвърли оставката
на правителството на Ив Льотерм.
Той предупреди, че евентуална криза ще се отрази зле на страната, на която предстои да поеме ротационното председателство на ЕС, предаде АФП.
Партията "Опън" ВЛД (либерали фламандци) реши да се оттегли от правителството на Белгия, което изправя страната пред поредна правителствена криза.
Причината
за решението е, че според партията до вчерашния ден, посочен преди време от основните политически формации в Белгия като краен срок за намиране на решение на проблема за гласуването и административното реформиране в района "Брюксел - Хале - Вилворде", населяван както от фламандци, така и от френскоезични валонци, не е предложено приемливо решение.
В този проблем сега се концентрират най-сериозните търкания от съжителството между двата основни белгийски региона - Фландрия и Валония.
От разискванията по него досега не е посочено ясно също и мястото на Брюксел при нова реформа на белгийската федерална държава, която изглежда неминуема.
След дълги междупартийни преговори, четири от партиите в управляващата коалиция се споразумяха днес следобед по текст на декларация, която министър-председателят Ив Льотерм да направи пред парламента.
В нея се посочваше, че преговорите по проблема "Брюксел - Хале - Вилворде" трябва да продължат.
"Опън" ВЛД обаче
смятат, че това е недостатъчно,
поради което не могат да подкрепят декларацията и ще напуснат правителството.
Льотерм подава оставка като премиер за втори път. В края на 2008 г. той се отказа от поста заради избухналия скандал около спасяването на най-голямата белгийска банка "Фортис" в началото на октомври. За да не се стига до обявяване във фалит, активите на банката в Белгия, Холандия и Люксембург бяха разделени, като белгийските бяха предложени за изкупуване от голямата френска банка Бе Ен Пе Париба.
След това заяви, че няма никакъв шанс да се върне отново.
През ноември 2009 г. обаче той наследи Херман ван Ромпой като министър-председател, след катоРомпой беше избран за президент на ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!