Вигенин: Надявам се да продължим "Южен поток" след седмици
Кристиан Вигенин и Ивица Дачич   
Източник: БГНЕС

Б ългария се надява да продължи строителството на газопровода "Южен поток" след няколко седмици, щом получи съответните разяснения от Еврокомисията. Това заяви външният ни министър Кристиан Вигенин в Белград, където е на официално посещение.

"Ние сме в пряк и постоянен диалог с Еврокомисията относно условията по реализирането на проекта и

аз се надявам, че в близките седмици ще получим разяснения и ще може да продължим работа",

каза Вигенин пред журналисти. Той подчерта, че газопроводът има изключително важно значение за енергийната сигурност на Югоизточна Европа.

Същото заяви и сръбският външен министър Ивица Дачич, който изтъкна, че реализирането на проекта е въпрос на енергийната сигурност, а не на отношенията с Москва.

"Сърбия би загубила много в икономически и енергиен план, ако строителството на "Южен поток" бъде спряно.

Европейската комисия не предлага никаква алтернатива", каза Дачич. По думите му Сърбия се надява да поучава годишно стотици милиони евро от транзита на газ чрез "Южен поток".

"България и Сърбия са добри съседи и приятели и са пример за това как две страни, които нямат сериозни проблеми помежду си, могат да работят заедно в интерес на народите си", заяви Вигенин на съвместна пресконференция с Дачич, който е и първи вицепремиер. "Вярвам, че това дава положителни сигнали както на бизнеса, така и на хората и стимулира администрацията за активно сътрудничество", допълни Вигенин.

Дачич подчерта, че за краткото време, откакто заема поста външен министър, вече е разговарял с българския си колега няколко пъти в различни международни формати, което е доказателство за активния политически диалог между България и Сърбия.

Двамата първи дипломати се договориха за провеждането на политически консултации между външните министерства на двете страни през есента на тази година с цел е да се даде възможност на експертно ниво да продължи работата по Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство, както и да бъдат обсъдени въпроси, свързани с процеса на евроинтеграция на Сърбия.

"Важно е да изпълним със съдържание подписания от двете страни Меморандум за сътрудничество в областта на евроинтеграцията", отбеляза Вигенин, като допълни, че в този смисъл е отправил покана за посещение в България на главния преговарящ на Сърбия с ЕС.

Сред темите на разговора на външните министри бяха още възможностите да засилване на двустранното икономическо сътрудничество, като и двамата се обединиха зад мнението, че изграждането на модерна транспортна инфраструктура ще допринесе за стимулирането на търговските отношения и привличането на чуждестранни инвестиции.

Вигенин се срещна и с президента Томислав Николич, с когото обсъди европейската перспектива на Сърбия. "България подкрепя Сърбия по пътя й към ЕС, защото вярваме, че еврочленството на страните от Западните Балкани е гаранция за стабилността на региона", заяви Вигенин.

Вигенин разговаря и с председателя на Народната скупщина на Сърбия Мая Гойкович. "Сигурен съм, че вече усещате, че подготовката за присъединяване към ЕС е свързана и с много промени в законодателството. България и българският парламент могат да бъдат полезни със своята експертиза в тази посока, посочи външният министър.

Полезно е да се поучим както от добрия опит, така от грешките ви, за да не ги повтаряме, отбеляза на свой ред Мая Гойкович.

Програмата на посещението на министър Кристиан Вигенин в Белград продължава с полагане на венец на плочата на Васил Левски и Георги Раковски, среща със сръбския патриарх Ириней и разговор с представители на българското национално малцинство в Сърбия.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Директорът на Лувъра подаде оставка

Директорът на Лувъра подаде оставка

Свят Преди 54 минути

Лоранс де Кар подаде оставката си до президента Еманюел Макрон, който я прие

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Урсула фон дер Лайен: ЕС ще предостави 90 млрд. евро на Украйна по един или друг начин

Свят Преди 2 часа

Тя заяви това на брифинг в Киев, където пристигна по-рано днес заедно с други европейски лидери

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

България Преди 3 часа

Унищожаването на снаряда е извършено на учебен център "Люляк", при спазване на всички мерки за безопасност

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Лидерите на Г-7 с непоколебима подкрепа за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това е първата съвместна позиция на лидерите на Г-7 за Украйна след завръщането на Тръмп в Белия дом преди година

<p>Мъск провокира теории, че &bdquo;предстои нещо много лошо&ldquo; с коментар за Исус</p>

Илон Мъск провокира теории, че „предстои нещо много лошо“ с коментар за Исус

Свят Преди 4 часа

Признанието на милиардера, че споделя ученията на Христос, раздели мрежите — докато едни виждат духовно израстване, други подозират опит за прикриване на грандиозен скандал

<p>Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов</p>

Неочаквана находка: Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов

България Преди 4 часа

Тъй като и петте гроба са ограбени през Античността или в ново време, находките в тях са малобройни

<p>Зеленски показа бункера си от първите дни на войната</p>

„Тук казах – трябват ми боеприпаси, не превоз“: Зеленски показа бункера си от първите дни на войната

Свят Преди 4 часа

В обръщение по повод четвъртата годишнина от войната президентът на Украйна разкри мястото, откъдето е координирал първите действия след началото на руското нахлуване

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Свят Преди 5 часа

Нанси Гътри е отвлечена посред нощ от дома си и все още няма и следа от нея, в случай, който шокира цяла Америка

<p>Планирали убийството на Вучич и семейството му</p>

Осуетиха план за убийството на Вучич и семейството му: Арести в Сърбия заради заговор за държавен преврат

Свят Преди 5 часа

Заподозрените са подготвяли насилствена промяна на конституционния ред чрез придобиване на оръжие и планирано покушение срещу най-висшите държавни органи в Сърбия

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Путин обвини Украйна в опит за саботаж на мирните преговори

Свят Преди 5 часа

Държавният глава посочи, че терористичните атаки срещу Русия са се увеличили

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

България Преди 5 часа

Делегатите изразиха тревога от безотговорните изявления на министри от кабинетите на Росен Желязков и Андрей Гюров във връзка с възможното ангажиране на България в бъдещи военни действия

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

България Преди 5 часа

По думите му затова от БСП в комисия не са постъпили така, както беше казал новият им председател Крум Зарков

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

ЕС отива в Украйна с празни ръце - благодарение на Унгария

Свят Преди 5 часа

Унгария блокира санкциите и заема от 90 милиарда евро за Украйна в навечерието на годишнината от войната

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Свят Преди 5 часа

Проектът за 91-етажен небостъргач на Златния бряг предизвика вълна от недоволство и петиции, докато местната власт вижда в името на Тръмп „златна възможност“ за икономиката преди Олимпиадата през 2032 г.

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

България Преди 5 часа

Образователният министър коментира и настоящите учебни програми като изрази съгласие с опасенията, че не са ефективни

<p>Най-големият самолетоносач в света&nbsp;пристигна на остров Крит</p>

Най-големият самолетоносач в света "Джералд Форд" пристигна на остров Крит

Свят Преди 6 часа

Изпращането на самолетоносача към Средиземно море се свързва с напрежението между САЩ и Иран