Турски интелектуалци срещу омразата
Носителят на Нобелова награда за литература Орхан Памук по времена посещението му в София през май 2011 г.   
Източник: БГНЕС - архив
Сто известни турски писатели, актьори и интелектуалци, начело с носителя на Нобелова награда за литература Орхан Памук, публикуваха във вестниците протестна декларация под наслов "Угрижени сме".

Визирайки събитията около парка "Гези" в Истанбул, авторите подчертават, че в турското общество отново се създава атмосфера на гняв и омраза.

Според тях властимащите в Турция се опитват да омаловажават изкуството и хората на изкуството, да ги посочват като подстрекатели на протестите и да насочват гнева и омразата на хората върху тях.

Изрази като "краката станаха глави" (израз, употребяван спрямо хора, смятани за по-низши, но заемащи ръководна позиция, бел.ред.), които се произнасят публично на някои митинги, според авторите сеят семената на омразата в обществото.

Делението на "вие и ние" задълбочава разцеплението сред хората, се отбелязва още в декларацията.

"Ние като хора, които винаги отблизо сме споделяли ценностите и тревогите на обществото на тази страна, познаваме проблемите и самите ние сме изпитвали на гърба си мъките от тях", пишат авторите на декларацията.

"Ние, чиито подписи стоят тук, настояваме да се спре използването на езика на омразата и да се премахне натискът, който се упражнява върху хората на изкуството," допълват те.

Призивът е подписан от Орхан Памук, писателите Яшар Кемал, Зюлфю Ливанели, Айфер Тунч, Айше Кулин, актьорите Халил Ергюн, Халит Ергенч, Селчук Йонтем, Нежат Ишлер, пианистът Фазъл Сай, журналистите Джан Дюндар, Кюршат Башар и др.

Снощи

турските сили за сигурност са убили един човек и ранили шестима,

когато открили огън по протестиращи срещу строеж на нов жандармерийски участък в окръг Диарбекир, предадоха световни и местни агенции.

Инцидентът е станал в село Каяджък в околията на град Лидже, където живее преобладаващо кюрдско население. Не е известно защо хората са протестирали срещу строежа, посочва Ройтерс.

Напрежението се покачило, когато протестиращите се опитали да попречат на строителните работници и започнали да ги замерлят с камъни. Хора от групата опитали да влязат в района на строителния обект,но силите за сигурност реагирали със сълзотворен газ. Тогава някои от протестиращите запалили палатки на работниците и жандармерията произвела предупредителни изстрели.

Протестиращите са били около 200 души, като 50-60 от тях хвърляли коктейли Молотов и запалителни бомби по строежа и запалили палатки на работниците.

Междувременно над

един тон марихуана е била открита в ремаркето на камион, спрян за проверка в Истанбул.

Екипи за борба с наркотиците на истанбулската полиция следили в продължение на три месеца мрежа за наркотрафик. В хода на разследването полицаите се сдобили с информация за предстояща пратка с дрога и предприели проследяване на ТИР, потеглил от Диарбекир на 22 юни.

Камионът бил спрян за проверка едва в Истанбул и в ремаркето му специално обучени кучета открили 1 тон и 150 кг марихуана, пакетирани в чували. Задържани са двамата мъже, които пътували в камиона

Канабисът бил предназначен за продажба в Истанбул. Това е най-голямото количество марихуана, залавяно през последните години в Истанбул.

През последната седмица в Турция са били заловени общо пет тона канабис, от които два в мегаполиса.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Поредна загуба гарантира елиминацията на един от Безименните в “Игри на волята”

Поредна загуба гарантира елиминацията на един от Безименните в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Николета и Радостина са вторите номинирани воини в надпреварата тази седмица

Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Пожар на конференцията на ООН в Бразилия, евакуация

Свят Преди 7 часа

Екипи на ООН и охраната реагираха мигновено с пожарогасители

Протести в София, Варна и Пловдив в подкрепа на Благомир Коцев

Протести в София, Варна и Пловдив в подкрепа на Благомир Коцев

България Преди 10 часа

Организаторите смятат, че задържането на Коцев е политическа саморазправа

<p>Йотова: Референдумът за еврото все още е в НС</p>

Йотова: Предложението за референдум за еврото все още е в Народното събрание

България Преди 10 часа

Според нея след решението на КС процедурата трябва да продължи оттам, откъдето е спряла

САЩ прекратяват бойкота на Г-20

САЩ прекратяват бойкота на Г-20

Свят Преди 11 часа

Южна Африка възприема тази промяна като „положителен знак“.

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Украйна обяви, че е получила проект за мирен план от САЩ

Свят Преди 11 часа

Зеленски очаква разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Кремъл: Не преговаряме със САЩ за мир в Украйна

Свят Преди 12 часа

Дмитрий Песков заяви, че няма какво да добави

<p>Лула: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги</p>

Лула на COP30: Съединените щати може да не са се оттеглили завинаги

Свят Преди 12 часа

Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва призова късно в сряда за глобално постепенно прекратяване на използването на изкопаеми горива

Протести срещу промените на паркирането в София и Варна

Протести срещу промените на паркирането в София и Варна

България Преди 13 часа

Започва поредица от протести в София заради налагането на по-високи цени за паркиране

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

Конституционният съд се зае със Закона за движението по пътищата

България Преди 13 часа

В заседанието днес участваха 11 конституционни съдии

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

Арестуваха 67 души при акция срещу наркотиците в София

България Преди 13 часа

Образувани са 58 бързи и 7 досъдебни производства

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Моден триумф: Джорджина Родригес впечатли Белия дом с легендарна "Оскар" рокля

Любопитно Преди 13 часа

Джорджина носеше тъмносиня рокля с гол гръб на Guy Laroche – моделът, с който Хилари Суонк се появи на наградите „Оскар“ през 2005 г.

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

Колко трябва да ни платят ако работим на празниците

България Преди 13 часа

Работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, по време на официалните празници, ще получат единствено двойна надница

ДНСК нареди да бъде разрушена корекцията на реката в Елените

ДНСК нареди да бъде разрушена корекцията на реката в Елените

България Преди 14 часа

От РДНСК Бургас започва процедура по съобщаването на заповедта на заинтересованите лица

<p>Имейл на Епстийн забърква Тръмп в нов скандал от 2017 година</p>

Прекарал ли е Тръмп Деня на благодарността през 2017 г. с Джефри Епстийн?

Свят Преди 14 часа

Появили се напоследък имейли предизвикаха спекулации за подобна среща

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Ескалация, Иран скъса с МААЕ

Свят Преди 14 часа

Така Ислямската република отговори на днешната декларация на МААЕ