Министърът на външните работи на Сърбия Вук Йеремич заяви, че Сърбия е готова да започне диалога с Прищина, както и че "за всички е най-добре този процес да започне колкото е възможно по-скоро", пише днешният сръбски вестник "Новости".
"Що се отнася до нас, (диалогът) може да започне веднага. Представителите на Брюксел, които ще имат посредническа роля, също са готови", е заявил Йеремич за изданието, като добавил, че разбира, че може би това не е най-подходящият момент за косовските албанци, които водят политически борби, но вярва, че за всички е по-добре процесът да започне колкото е възможно по-скоро.
Йеремич е заявил също, че разговорите трябва да започнат с теми, които не съдържат противоречия като установяването на сътрудничество и решаването на проблема с изчезналите лица.
"Постигането
на успех в самото начало ще има позитивен
ефект върху бъдещите етапи на диалога,
когато ще се обсъждат деликатни въпроси.
При всички случаи
преговорите би трябвало
да се водят от експерти, а не от
високопоставени функционери и политици",
е подчертал министърът.
Той е допълнил, че в разговорите не трябва директно да се започва с преговори за статута, за да се намери решение на проблемите, тъй като двете страни имат напълно различни гледни точки по отношение на суверенитета на Косово.
"Необходимо е и двете страни да бъдат конструктивни, за да бъде постигнат компромис около всички отворени въпроси", изтъкнал Йеремич.
Той е подчертал, че Белград "със сигурност
няма да
приеме нито едно решение, което би могло
да бъде възприето като признаване на
независимостта,
както и дефиниране на Сърбия и Косово като две суверенни държави", пише изданието.
В средата на октомври, след среща с ръководителите на основните политически партии, изпълняващият длъжността президент на Косово Якуп Красничи заяви, че
началото на преговорите между Сърбия и Косово е отложено за следващата година.
Красничи обясни, че за диалога е необходима стабилна държавна власт, затова най-напред е нужно да бъде съставено ново правителство и Прищина да съумее да разреши политическата криза, която настъпи в страната след изненадващата оставка на държавния глава Фатмир Сейдиу.
Сейдиус се оттегли на 27 септември, няколко дни след като Конституционният съд на страната постанови, че той е нарушил конституцията, като едновременно е заемал поста държавен глава и председател на своята партия.
Може би ще бъде по-добре да се изчака избирането на нов държавен глава, който да поеме отговорност за преговорите със Сърбия, каза Якуп Красничи в интервю за изданието "Коха Диторе".
Въпреки това той не изключи възможността за започване на преговори на техническо ниво. "Експертни групи от двете страни могат да започнат преговори", заяви Красничи.
След оставката
Сейдиус Косово изпадна в политическа
криза и Красничи свика
предсрочни
избори на 13 февруари 2011 г.
Нормално те
трябваше да се проведат през ноември
2011 г.
Ден по-късно Демократическият съюз
на Косово обяви, че неговите министри
ще
напуснат коалиционното правителство,
ръководено от премиера Хашим Тачи, считано от 18 октомври.
В 12-членния косовски кабинет Демократическият съюз на Косово има един вицепремиер и петима министри, включително на външните работи.
Отношенията между Демократическия съюз на Косово и Демократическата партия на Косово (ПДК) с лидер Хашим Тачи са обтегнати и те не успяха да се споразумеят за наследник на Сейдиу. Новият парламент ще определи кой ще е новият държавен глава.
Според косовската
конституция министър-председателят не
се нуждае от одобрението на парламента,
за да извърши евентуални промени в
правителството си.
Междувременно Ук Ругова, син на покойния лидер на косовските албанци и някогашен председател на Демократичния съюз на Косово (ДСК) Ибрахим Ругова, обяви вчера в Прищина инициатива за формиране на отделна листа за участие в предстоящите парламентарни избори в Косово, предаде ТАНЮГ.
Листата се нарича "ДСК - Ибрахим Ругова" и очакваме тя да бъде подкрепена от избиратели на ДСК, които са разочаровани от лидерството на Фатмир Сейдиу, каза Ук Ругова на пресконференция в резиденцията на баща си в квартал Велания в Прищина.
Решението за формиране на отделна листа не означава, че напускаме ДСК или че създаваме нова партия, подчерта Ук Ругова. Той заяви, че многократно е искал от Сейдиу да подаде оставка, но той отказал да го стори заради личните си интереси и сега партията, с 45% привърженици някога, има четири пъти по-малко симпатизанти.
Фракцията, водена от Ук Ругова, представлява ново разцепление в ДСК, първата партия на косовските албанци, създадена преди 20 години от Ибрахим Ругова. Преди това от нея се отдели бившият председател на парламента Неджат Даци, който през 2006 г. създаде нова партия - Демократичния съюз на Дардания и с това започна отслабването на позициите на някога най-силната политическа формация на косовските албанци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!