Решението на Международния съд за Косово представлява юридически прецедент, който дава възможност на Република Сръбска да се отцепи от Босна, и това може да стане по мирен начин в рамките на четири години. Административната единица обаче няма да предприеме такава крачка, заяви лидерът на Република Сръбска Милорад Додик в интервю за Ройтерс.
Додик казва още, че негов приоритет е да спечели по-голяма автономия в рамките на Дейтънското мирно споразумение от 1995 г., което сложи край на Босненската война.
Ако това обаче не стане, в краен случай
би потърсил независимост от останалата част на Босна
Ако косовските албанци, според Международния съд и повечето големи дипломатически сили на земята, имат правото да се отделят заради етническа омраза и липса на единство със Сърбия, тогава защо да не можем и ние в Босна и Херцеговина, заяви Додик.
Той посочи, че очаква Република Сръбска да придобие автономия в рамките на следващите четири години, но добави, че "ако е нужно да запазим мира, ще чакаме дори 10 години".
Додик, който се кандидатира за
изборите за президент на административната единица на 3 октомври,
посочи, че Република Сръбска няма да действа едностранно и че евентуално отделяне от Босна няма да донесе война и насилие.
Не сме авантюристи, ще вървим бавно, каза той и добави във връзка с организирането на евентуален референдум за независимостта: "Наше право е да решаваме нашия статут".
Макар ЕС да е заявил, че няма да признае независима Република Сръбска, историята е показала, че такива позиции може лесно да се променят, каза още сръбският босненски лидер и добави, че може да намери босненски хърватски и мюсюлмански партньори, които да се съгласят на разделянето.
Евентуалното разделяне на Босна би било
посмъртен триумф на Слободан Милошевич и неговата политика,
заяви върховният представител на международната общност в Босна Валентин Инцко, цитиран от сръбската агенция Бета.
В интервю за австрийската агенция АПА Инцко оцени, че подялбата на страната е неприемлива "и за бошняците, и за международната общност".
Инцко изрази надежда, че след изборите на 3 октомври в Босна ще бъдат направени позитивни промени.
Не искаме отново да имаме четири години застой, не и още веднъж, каза върховният представител и добави, че е нужна "позитивна политическа воля за решения", каквато е съществувала до 2006 г.
"Тогава дойдоха нови личности на власт, направи се ново разпределение на властта и макар че преди бе нормално премиерите на двете администрантивни единици всяка седмица да се срещат на кафе, от 2006 г. това не се е случвало.
Особено в Република Сръбска имаше
стремеж да се унищожи постигнатото дотогава
и да не се позволи общите държавни структури да се засилват", каза Инцко.
Върховният представител заяви, че след изборите трябва да се постави ново начало и изтъкна, че от засилването на общите държавни структури "никой няма да стане по-малко сърбин или хърватин, или по-малко бошняк, а животът на всички ще бъде по-лек и всичко ще функционира по-добре в една по-ефикасна държава".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!