Гц цкият премиер Андонис Самарас обяви, че е постигнато споразумение с тройката кредитори от Европейския съюз (ЕС), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) по новия пакет икономии, за да може страната да получи следващия транш в размер на 31,5 млрд. от международната финансова помощ.
"Приключихме преговорите с Тройката и сега зависи от отговорността на всички партии да одобрят тези мерки, а след гласуването им Гърция ще може да остане в еврозоната и да излезе от кризата", се казва в писмена декларация на премиера Самарас.
"Направихме всичко възможно, изчерпихме всички възможности за натиск и време, постигнахме значителни подобрения, се казва в декларацията, като се подчертава, че ако мерките в размер на 13,5 млрд. евро бъдат гласувани от гръцкия парламент, страната ще остане в еврозоната и ще излезе от кризата.
Освен споразумението с тройката, аз вече правя опити да се дадат на Гърция повече от 31 милиарда евро, така че да е осезаем резултатът в реалната икономика. Проблемът от тук насетне не е тази или онази мярка, а какво би могло да се случи, ако споразумението не мине и страната бъде доведена до хаос.
Един такъв развой на нещата би бил тъжен за целия гръцки народ. Такива опасности трябва да бъдат избегнати. А това зависи от отговорността на всички партии и на всеки депутат поотделно", се посочва още в декларация на министър-председателя.
Не сме съгласни с приключването на преговорите с Тройката, обяви малката партия Демократична левица ДИМАР, участваща в правителствената коалиция. В свое съобщение партията заявява, че продължава да държи на позициите си и че не е съгласна с приключването на преговорите. ДИМАР обяви, че няма да гласува новите мерки за икономии.
Независимо от това правителството утре внася в парламента проекта за държавен бюджет на Гърция за 2013 г., предаде агенция АНА-МПА.
Очаква се бюджетът да включва мерки за икономии на стойност около 9,5 млрд. евро от пакета в размер на 13,5 млрд. евро, договорен между Атина и тройката кредитори.
Предвидено е орязване на доста държавни разходи, включително за пенсии, социални плащания и данъчни облекчения. Целта е през 2013 и 2014 г. да бъдат спестени 11,5 млрд. евро.
Заложените разчети са в духа на изискваното от международните кредитори, но се разминават рязко с исканията на обществото, което по всяка вероятност ще предизвика нови протести.
Представители на Европейската комисия изказват резерви, че макроикономическата рамка, въз основа на която е изготвен бюджетът (рецесия 4,2% след 6,6% тази година) по всяка вероятност ще се окаже нереалистична. Очертава се и финансов вакуум в бюджета заради исканата от Атина отсрочка от две години до 2016 г. на меморандума с кредиторите.
Размерът на този вукуум се изчислява на 25 млрд. евро. Изказват се опасения, че тези пари няма да могат да бъдат събрани до 2016 г., а това крие опасност въпросният вакуум да се увеличи.
Освен мерки за съкращаване на разходи, правителството е заложило да постигне и първичен бюджетен излишък от 1,1% от брутния вътрешен продукт. В този излишък не се включват разходите за лихвите по държавния дълг. Това би било първото позитивно салдо от 2002 г. насам.
За безработицата се предвижда увеличение до 24,7%.
От 2008 г. досега икономиката на Гърция се е свила с една четвърт.
Гърция: Правителството се разбра с тройката кредитори
Аз вече правя опити да се дадат на Гърция повече от 31 милиарда евро, така че да е осезаем резултатът в реалната икономика, заяви премиерът Самарас
30 октомври 2012, 17:47
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!