Споразумението между Атина, МВФ и ЕС за мерките за ограничения, изисквани от Гърция, за да бъде деблокирана международната финансова помощ, е "много близо" и ще бъде обявено след неделя от гръцкото правителство, съобщи Франс прес като се позова на гръцки правителствен източник.
Преговорите още се водят, но сме много близо до споразумение, казал източникът.
Преди седмица Гърция поиска да бъде активизиран планът на ЕС и МВФ за помощ, за да се справи страната с безпрецедентната финансова криза, предизвикана от бюджетния й дефицит.
Представители на ЕС и МВФ преговарят в Атина по програма за ограничения, която ще бъде приложена от гръцкото правителство в замяна на помощта.
В. "Вима" пише, че кабинетът Папандреу не желаел преди 1 май да бъде огласяван новият пакет от мерки, които печатът определя като шокови, тъй като ще доведат до допълнително орязване на заплати и пенсии и увеличаване на данъците, за да не се нагнетява напрежение в обществото.
Американският президент Барак Обама е разговарял по телефона с германския канцлер Ангела Меркел във връзка с гръцката криза.
В съобщение на Белия дом се казва, че двамата са се съгласили международната общност да предприеме спешни действия, за да бъде оказана помощ на гръцкото правителство.
Обама и Меркел са се съгласили също, че за успеха на тези усилия е нужно Гръция да предприеме решителни действия в посока на бюджетното си оздравяване.
Меркел снощи отново изрази намерението на германското правителство да допринесе за финансовата помощ за Гърция, след като обаче Атина приеме програма за строги бюджетни съкращения.
Гърция води битка за оцеляване,
заяви гръцкият премиер Георгиос Папандреу пред ръководството на управляващата Социалистическа партия ПАСОК, изтъквайки, че страната му не е преживявала друга такава криза, като сегашната.
Медиите в южната ни съседка определят готвените мерки като шокови.
"Кабинетът Папандреу готви страшен пакет от мерки, може би най-жестокият, предприеман досега от някоя страна по света, за да получи в замяна гигантски заем в размер на 120-135 млрд. евро от Европа и МВФ и за да може страната да избегне фалита".
"Мерките са шокови и предвиждат премахване на даваната 13-та и 14-та заплата в държавния сектор, премахване на13-та и 14-та пенсия в държавния и частния сектор, орязвяния нанадбавките, увеличаване на ДДС, на данъците за потребление и на тавана за уволнения, който сега е 2%", отбелязва в. "Апогевматини".
В. "Авги" посочва, че се премахват и колективните трудови договори и се въвеждат корпоративни договори. Намаляват се обезщетенията при уволнения.
Мерките са подложени на остра критика от страна на лидера на главната опозиционна партия Нова демокрация Андонис Самарас, който на среща на сп. "Икономист" в Атина казал, че правителството на Папандреу носи абсолютната вина за сегашната дългова криза.
Самарас упрекнал също и ЕС за това, че съюзът няма механизъм, за да се намеси в такива кризисни ситуации.
За разлика от него бившият премиер-консерватор Константинос Мицотакис призова съпартийците си от Нова демокрация да подкрепят мерките на кабинета Папандреу.
"Дават 120 млрд. евро, но и изискват", пише в. "Та неа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!