Авиокомпании една след друга изоставят Гърция
Източник: ЕПА/БГНЕС
Гц ция върви към туристическа изолация, след като една след друга авиокомпании спират полетите си към страната.

Причина са високите такси на международното летище "Елефтериос Венизелос" в Атина и намаленото търсене от страна на клиентите.

Представители на туристическия бранш бият тревога за положението, в което изпада секторът, и настояват за създаване на конкурентна рамка с цел привличане на превозвачи.

Бившият министър на туризма Макис Воридис се ангажира да намали с 50% една от таксите, въведена през 1992 г. във всички летища на страната заради строежа на ново съоръжение, подчертава председателят на Сдружението на гръцките туристически компании (СЕТЕ) Андреас Андреадис.

Компаниите не виждат промяна в ценовата политикa и ще изоставят страната, подчертава директорът на Сдружението на гръцките туристически и пътнически бюра (НАТТА) Йоргос Телонис.

Същевременно, според изпълнителния директор на СЕТЕ Йоргос Дракопулос, едва когато ценовата политика се подобри и икономическата ситуация се нормализира, търсенето ще нарасне.

Трябва да прилагаме политика с две основни цели - подобряване на конкурентоспособността на гръцките авиокомпании и развитие на летищата на приватизационен принцип, отбелязва той.

Според информацията компанията "Емирейтс еърлайнс"

проучва възможността да спре полетите до Гърция от октомври 2012 г., след като 16 години развива дейност в страната.

Двойно по-високата цена на таксите на "Елефтериос Венизелос" в сравнение с повечето летища в Европа, съчетана с намалените резервации за месец май, вероятно ще принудят компанията да изтегли дейността си.

"Емирейтс еърлайнс", чиято централа е в Дубай, е един от най-важните авиолинии в района на Персийския залив, заедно с "Етихад еърлайнс" и "Катар еърлайнс".

Вече беше оповестено оттеглянето и на други компании. Американската "Делта" реши да прекъсне полетите си до Гърция от 26 октомври 2012 г. Тя е

единствената, която прави пряка връзка между Гърция и Америка

Единственият полет, който ще осигурява пряка връзка, и то само през летния период, е на "Ю Ес Еъруейз". Компанията лети от Филаделфия към Атина.

Трябва да се припомни, че по-рано полетите към Америка спря гръцката "Олимпик еърлайнс", а след това американската "Континентал еърлайнс".

През миналата седмица "Сингапур еърлайнс" съобщи, че предприема спиране на полетите си към Абу Даби и Атина заради намалените печалби по двете линии. Последните полети ще бъдат на 26 октомври от Сингапур.

Португалската компания ТАП, която започна да лети от Атина до Лисабон през юни 2011 г., също спира полетите през октомври.

"Тай еърлайнс" прекрати линията си към Гърция през ноември 2011 г. Същото направи и националната авиокомпания на Бахрейн "Гълф еър".

Дупките на гръцкия туристически пазар се покриват от системното

навлизане на "Търкиш еърлайнс" в гръцкото въздушно пространство

Докато липсва гръцка авиокомпания, която да свързва пряко страната с Америка, Канада, Австралия и евентуално с Китай, Индия, Япония и Бразилия, все повече развиващата се турска компания ще се опитва да поема нейния дял.

Според директора на клона за Атина Гюлай Йозтюрк това, което иска компанията, е да обедини стратегически не само Гърция с Турция, но и останалия свят.

Директорът на компанията вече е осъществил контакти с представители на гръцката общност в Америка с цел създаване на трансатлантическа мрежа с крайна точка Гърция и естествено междинна спирка Истанбул.

Компанията разполага със 182 самолета и е поръчала още 49 самолета. Средната възраст на летателните апарати е 6,8 години.

Повече икономически новини можете да намерите в
PariteNi.bg.
-Здравейте, аз съм новата ви съседка. а ви се намира сол? -Момент, да разкарам жената.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От пищни церемонии до тайни тържества – звездните сватби, които белязаха 2025 г.

От пищни церемонии до тайни тържества – звездните сватби, които белязаха 2025 г.

Любопитно Преди 5 минути

Някои знаменитости избраха екстравагантността, докато други планираха тайни сватби; така или иначе, тези 10 знаменити двойки намериха своята вечна любов

,

Франция готви забрана на социалните мрежи за лица под 15 години

Свят Преди 31 минути

Законопроектът ще бъде обсъден в парламента в началото на 2026 година

Звездните двойки, които сложиха край на любовта си през 2025 г.

Звездните двойки, които сложиха край на любовта си през 2025 г.

Любопитно Преди 2 часа

Вижте всички известни личности, които през 2025 г. сложиха край на връзките си – от холивудски актьори и поп звезди до риалити любимци

,

Китайските сили започнаха да се изтеглят от водите край Тайван

Свят Преди 2 часа

Военните учения, започнати от Пекин тези дни, изглежда "приключиха"

Месечен рекорд на украинските удари срещу руски енерго обекти

Месечен рекорд на украинските удари срещу руски енерго обекти

Свят Преди 2 часа

Отбелязва се, че Киев е засилил особено атаките срещу морската инфраструктура, включително многократни атаки срещу нефтени и газови находища на Лукойл в Каспийско море

Какво ще се случи с вашите кредити, депозити и инвестиции при въвеждането на еврото

Какво ще се случи с вашите кредити, депозити и инвестиции при въвеждането на еврото

България Преди 2 часа

Един от най-често задаваните въпроси е дали ще се променят лихвите по кредити или депозити след преминаването към евро

Откриха изчезнал млад мъж на Витоша: Какво съветват планинските спасители?

Откриха изчезнал млад мъж на Витоша: Какво съветват планинските спасители?

България Преди 3 часа

Условията не са никак подходящи за туризъм, предупреждават експертите

Нетаняху: Правителство в Газа ще има само след разоръжаването на Хамас

Нетаняху: Правителство в Газа ще има само след разоръжаването на Хамас

Свят Преди 3 часа

„Те са убили много палестинци“, смята Нетаняху

Извънредните новини, които шокираха света през 2025 година

Извънредните новини, които шокираха света през 2025 година

Свят Преди 3 часа

Далеч от хаоса, хората се обединяваха чрез спорт, вяра и празненства. На модните подиуми се проявяваше креативност, докато по улиците цареше хаос с протести срещу политическите лидери, корупцията и бедността

Земетресение с магнитуд 5,0 разтърси Калифорния

Земетресение с магнитуд 5,0 разтърси Калифорния

Свят Преди 4 часа

За жертви и щети не се съобщава

-25 градуса на Мусала: Ледена епоха в най-високия планински връх у нас

-25 градуса на Мусала: Ледена епоха в най-високия планински връх у нас

България Преди 4 часа

Ранните часове на 31 декември бяха особено мразовити на "покрива" на Балканския полуостров

ЕС призовава Иран да освободи Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади

ЕС призовава Иран да освободи Нобеловата лауреатка Наргес Мохамади

Свят Преди 4 часа

На Мохамади бе присъдена Нобеловата награда за мир през 2023 за борбата ѝ срещу угнетяването на жените в Иран

Русия заяви, че Украйна е атакувала Москва с дронове

Русия заяви, че Украйна е атакувала Москва с дронове

Свят Преди 5 часа

Съобщава се за един ранен в района на руската столица

Най-скъпо платените музиканти за 2025 г. в света

Най-скъпо платените музиканти за 2025 г. в света

Любопитно Преди 5 часа

Изминалата година отново доказа, че върхът на музикалния бизнес е запазен за онези, които умеят да съчетават изкуство с безпогрешен бизнес нюх

.

България приема еврото: Как се променят заплатите, пенсиите и цените

България Преди 5 часа

От първия ден, в който евро стане официално платежно средство, всички трудови възнаграждения ще бъдат изплащани в евро