На заседание в Брюксел министрите на вътрешните работи от Европейския съюз (ЕС) решиха да бъде либерализиран визовият режим с Албания и Босна и Херцеговина.
Така гражданите от двете страни ще могат да пътуват безвизово в страните от ЕС за посещения до 90 дни. Това обаче ще става при строга система на мониторинг и възможност за прекратяване на привилегията в случай на злоупотреби, предаде АФП.
Мярката ще влезе
в сила до средата на декември и ще важи
за онези албански и босненски граждани,
които имат биометрични паспорти.
Европейските комисари Сесилия Малмстрьом (вътрешни работи) и Щефан Фюле (разширяване) приветстваха решението, което ще улесни контактите между хората в двете страни и населението на държавите в съюза.
Същевременно Сесилия Малмстрьом предупреди, че визовото либерализиране е и отговорност за правителствата на Албания и Босна и Херцеговина и жителите им.
"При предишни визови либерализирания за страни от Западните Балкани бе отчетена вълна от граждани на тези страни (основно от Македония и Сърбия) към ЕС. Това предизвика сериозна загриженост в някои страни членки и накара Европейската комисия да създаде специален механизъм за наблюдение на визовото либерализиране, за да не се злоупотребява с възможността за облекчени пътувания. Надявам се да не се случи така и с Албания и Босна и Херцеговина", изтъкна тя.
Преди гласуването
на решението Франция и Холандия изказаха пред Европейската комисия опасения, че Албания и Босна не са изпълнили условията за засилен граничен контрол. В писмена декларация ЕК гарантира, че ще създаде механизъм за контрол на миграционния поток от всички страни от Западните Балкани и в случай на нужда ще отмени безвизовия режим.
Според европейски дипломати тази възможност и досега е съществувала, но министрите са поискали ЕК да я подчертае изрично. В случай че се наложи отменяне на безвизивия режим, това решение ще трябва да бъде одобрено от Европейкия парламент, както и от всяка страна членка на ЕС.
След даването на тези допълнителни гаранции решението за отменяне на визовия режим за граждани на Албания и Босна и Херцеговина бе прието единодушно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!