Байдън защити $74 милиарда  от Тръмп
Източник: Getty

А дминистрацията на президента на САЩ Джо Байдън ускорява разпределянето на $74 милиарда за климатични инициативи преди встъпването в длъжност на Тръмп, като оставя $20 милиарда уязвими за евентуално спиране от бъдещия президент, според нови данни. 

С наближаването на встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари, правителството на Байдън бърза да отпусне средства за програми, насочени към борбата с климатичната криза и инвестициите в чиста енергия, които Тръмп може да се опита да спре. Част от тези инициативи са свързани с възобновяема енергия, електрически превозни средства и батерии, и с тях Байдън се стреми да осигури устойчивост на тези програми преди смяната на администрацията.

Тръмп, който обеща да премахне законопроекта за климата, обявен за “нова зелена измама”, твърди, че ще отмени всякакви неизразходвани средства веднага след встъпването си в длъжност на 20 януари. Въпреки че Тръмп ще може да забави разпределянето на още средства, вече одобрените финансирания ще бъде трудно да се отменят. 

Сред скорошните инвестиции са $1,5 млрд. за производителя на електрически автомобили Rivian, $460 млн. за Samsung за производство на батерии и $754 млн. за Novonix за доставка на редкоземни материали. Все още остава около $20 милиарда, които са насочени към земеделски практики с ниско въздействие върху климата, енергийна ефективност в домовете и подкрепа за райони, засегнати от наводнения и други климатични бедствия.

Малка част от средствата в законопроекта IRA биха могли да бъдат отменени, но много републиканци се опасяват от политическата реакция, ако бъде прекратено финансирането за климатични проекти, които създават хиляди работни места в техните избирателни райони.

Междувременно климатичните промени се ускоряват, като изследвания показват, че миналата година беше най-горещата, регистрирана досега, с катастрофални последствия за природата и хората.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 1 час

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 1 час

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 10 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 10 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 11 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 11 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 11 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 12 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 12 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 12 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 13 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 13 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

<p>След опустошителните земетресения: Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ</p>

След опустошителните земетресения: Илияна Йотова изрази съпричастност към венецуелския народ

България Преди 14 часа

България поднесе съболезнования за стотиците жертви и хилядите пострадали