Тръмп призова за равни вноски на страните членки на ООН
Източник: GettyImages/Guliver

"Вноските на всички държави членки на ООН трябва да бъдат равни". Това заяви американският президент Доналд Тръмп по време на среща в централата на организацията в Ню Йорк, посветена на реформирането й, информира ТАСС. 

„Длъжни сме да гарантираме, че нито една държава членка не носи непропорционална част от бремето. Както във военен, така и във финансов план. Ние също така призоваваме към това всяка една мироопазваща операция да има ясно определени цели и мащаби за оценка на нейния успех“, заяви американският президент. Тръмп също така отбеляза и необходимостта за борба с бюрокрацията в ООН. 

Досега САЩ отговаряха за 22% от редовния бюджет на организацията в размер на 5,4 млрд. долара,

както и за 28,5% от разходите за миротворчески операции в размер на 7,9 млрд. долара.

Общо годишно Вашингтон отделя за дейностите на ООН и нейните програми около 10 млрд. долара. Според американския президент такова разпределение на финансовото бреме е „несправедливо“. 

Заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, която участва в Ню Йорк в Срещата на високо равнище по реформата на Организацията на Обединените нации (ООН), организирана и председателствана от президента на САЩ Доналд Тръмп, подкрепя призива му. 

„От години се говори за реформа в ООН,

но най-после сме близо поне до административната част. Над 120 държави са подписали декларацията за подкрепа на реформите", изтъкна министър Захариева. "Подкрепям призива на президента Тръмп и на генералния секретар Антонио Гутериш за по-малко бюрокрация, повече ефективност и близост до хората. От 2000 г. бюджетът се е увеличил два пъти“, каза още тя.

Срещата се организира по инициатива на САЩ. На нея бе подкрепена политическата декларация, изработена от група държави, поканени от САЩ - Канада, Китай, Германия, Индия, Индонезия, Япония, Йордания, Нигер, Руанда, Сенегал, Словакия, Тайланд, Великобритания и Уругвай. Държавите са селектирани да представляват всички заинтересовани групи по реформата на ООН, което е положителна индикация за консенсус около очакванията за реформи от генералния секретар на ООН.

По време на срещата на високо равнище вицепремиерът Захариева разговаря с премиерите на Албания и Република Македония - Еди Рама и Зоран Заев, както и с колегите си от региона Никос Кодзиас (Гърция), Никола Димитров (Република Македония), Теодор Мелешкану (Румъния), Мария Пейчинович Бурич (Хърватия), както и с първия дипломат на Кралство Нидерландия Берт Кундерс. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пентагонът e свалил правителствен дрон в Тексас

Пентагонът e свалил правителствен дрон в Тексас

Свят Преди 39 минути

Инцидентът е бил причината гражданската авиация на САЩ да спре вчера полетите в района на Форт Ханкок, Тексас

Семейството на рибар от потъналия кораб край Маслен нос настоява търсенето да не спира

Семейството на рибар от потъналия кораб край Маслен нос настоява търсенето да не спира

България Преди 2 часа

Близките на единия изчезнал рибар изразяват съмнения за липса на комуникация с институциите и призовават властите да продължат издирването на потъналия риболовен кораб

Земетресение  разтърси Перу

Земетресение разтърси Перу

Свят Преди 2 часа

Трусът е бил усетен в някои квартали на столицата Лима

<p>Клинтън след 7-часово изслушване за Епстийн: Не знам колко пъти трябваше да го кажа</p>

7-часово изслушване на Хилари Клинтън по случая "Епстийн"

Свят Преди 2 часа

Тя посочи, че не си спомня някога да се е срещала с Епстийн, който се самоуби в затвора през 2019 г.

<p>Голямо его, слаби аргументи? Ново проучване разби мит за нарцисистите</p>

Егоцентричните личности правят по-силно впечатление на живо, показват данни

Свят Преди 2 часа

Четири експеримента сочат, че самоуверените личности разчитат на харизма при говорене, но срещат трудности при логическата аргументация в писмен текст.

<p>МВФ отпуска нов заем&nbsp;на Украйна - милиарди потичат към Киев</p>

Нова кредитна програма за Украйна: МВФ отпуска 8,1 млрд. долара

Свят Преди 2 часа

Управителният съвет на фонда одобри финансиране по Програмата за разширено финансиране, като част от мащабна международна помощ за страната

Декларации за Трети март, кмета на Варна и миграцията откриха пленарното заседание на НС

Декларации за Трети март, кмета на Варна и миграцията откриха пленарното заседание на НС

България Преди 3 часа

В рамките на заседанието ще се разглеждат законопроекти за ЮНЕСКО и въпроси към служебния кабинет

Шокиращи тайни излизат наяве за пет зодии: Вашата сред тях ли е?

Шокиращи тайни излизат наяве за пет зодии: Вашата сред тях ли е?

Любопитно Преди 3 часа

Ето кой ще разкрие неочаквани тайни

Едно просто правило: 97-годишен учен разкрива тайната си за дълголетие

Едно просто правило: 97-годишен учен разкрива тайната си за дълголетие

Любопитно Преди 3 часа

Ако искате да добавите не само години, но и здраве към живота си, известен италиански учен препоръчва едно просто правило

Овцата Доли

27 февруари: Биологичното земетресение, наречено Доли

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Защо Исландия иска да се присъедини към ЕС

Защо Исландия иска да се присъедини към ЕС

Свят Преди 3 часа

Страната е член на НАТО, но не и на ЕС

Очаква ни слънчев петък, температурите достигат 12 градуса

Очаква ни слънчев петък, температурите достигат 12 градуса

България Преди 3 часа

Вижте прогнозата за времето за следващите няколко дни

Инфлуенсърката Флора се сбогува с Hell’s Kitchen

Инфлуенсърката Флора се сбогува с Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 9 часа

Тя е първият гост в новия сезон на подкаста „Кухнята след Ада”