Новите приоритети на САЩ
Източник: ЕПА/БГНЕС

Предстои една от най-интензивните седмици във външнополитическия календар на новия американски президент Барак Обама.

В началото й той ще трябва да убеди индустриалните държави в ползата от огромни бюджетни разходи за стимулиране на икономиката и спасяване на банките и губещите компании, а в края й - да накара партньорите на САЩ от НАТО да припознаят като свои новите му по-амбициозни цели в Афганистан.

И двете цели са ключови за новата администрация в Белия дом не само поради връзката им с най-важните вътрешнополитически задачи, които Обама преследва, но и поради факта, че това е първият сериозен тест за обещаваната промяна в отношенията между САЩ и трансатлантическите им партньори.

В този контекст е закономерно да си поставим въпроса как ще бъдат представени новите американски приоритети на Срещата на върха на НАТО на 3 и 4 април, кои са въпросите, които ще доминират форума и кои са онези, които ще останат не по-малко знаково, в сянка.

Същото отношение ли ще срещне американският президент, аналогично на екзалтацията наберлинчани, които слушаха речта му през лятото на миналата година и каква ще бъде готовността на европейските държавни глави да му сътрудничат в прилагането на новите му стратегически цели?

Разминаване в отношението към САЩ

По принцип, в Европа има известно разминаване между отношението на общественото мнение и позициите на управляващите елити към Вашингтон.

По време на втория мандат на Буш, особено във втората му половина, Белият дом успокои до голяма степен напрегнатите контакти с редица европейски правителства. Редовите европейци, обаче, не му простиха до края на мандата му войната в Ирак и високомерието към трансатлантическите партньори.

Сега се получава обратното, европейските общества реагират много положително на харизматичната личност на американския президент, докато европейските правителства по редица въпроси, като използването на пари от бюджета за спасяване на частни компании и войната в Афганистан, няма изгледи да проявят голям ентусиазъм.

Въпросът за Афганистан

От американска гледна точка сега най-важен във военнополитическо отношение е въпросът за Афганистан.

Войната там е проблем от ключова важност за администрацията на Обама - той дойде на власт с лозунга за погрешната война в Ирак, и за това, че усилията трябва да се съсредоточат в Афганистан. Войната в Афганистан е също толкова важна за американския държавен глава, както беше въпросът за успеха в Ирак за Джордж Буш.

Проблемът за Вашингтон е, че европейското обществено мнение и правителства не поставят приоритет върху войната там, аналогичен на важността, която й се придава в САЩ. Тази константа няма да се промени нито преди, нито по време, нито след срещата на върха на НАТО.

Американската политика ще трябва да се примири с факта, че няма да има значително увеличаване на военното присъствие от страна на повечето европейски партньори.

Прагматичната позиция би изисквала да се наблегне върху стратегическото единство на членовете на алианса по отношение на Афганистан - подчертаването на факта, че това е дългосрочна и обща цел, която ще бъде постигната със съвместни усилия.

В същото време Обама би могъл да очаква европейските правителства да се ангажират повече с тренировъчни и граждански мисии - обучението на силите на реда, икономическо и хуманитарно подпомагане, помощ по отношение на изграждане на администрацията и възстановяване на страната, съдействие в областта на прилагането на законите.

За американската администрация е важно увеличаването на военното присъствие да се впише в новата стратегия, както и въпросът за това какви промени могат да бъдат направени в командването.

Нов генерален секретар на НАТО

По отношение на втория ключов момент от дневния ред на срещата на върха на алианса - избирането на нов генерален секретар - както стана ясно, американското правителство е готово да подкрепи датския кандидат Расмусен за поста, независимо, че преди това имаше намеци от страна на вицепрезидента Байдън, че е възможен консенсус върху "неевропейска" кандидатура в лицето на канадеца Маккей.

Франция в НАТО

Другото знаково събитие, което ще се случи по време на срещата, ще бъде реинтегрирането на Франция във военните структури на НАТО, което съответно ще означава по-значимо френско присъствие и в командните структури на съюза.

Големите последствия от тази промяна на статуквото на Франция ще бъдат две - на първо място това ще означава туширане на традиционния стремеж на Франция да противодейства на американската хегемония в НАТО. На второ място, това ще доведе и до по-нататъшно "оздравяване" на връзките НАТО-Европейски съюз, по отношение на които вече Франция няма да играе ролята на дезинтегратор.

Нейната стъпка, макар и до голяма степен символична, ще засили идентификационните процеси между НАТО и Европейския съюз. В този смисъл, импликации биха могли да се очакват и в отношенията НАТО-Русия. Руският интерес, който винаги е бил в посока на изграждане на европейската архитектура на сигурността като противовес на ролята на НАТО в Европа, няма да има достатъчно агенти в един по-монолитен алианс, ориентиран по-центростремително.

На втори план

Не само въпросите, които ще стоят пред участниците в срещата на върха на НАТО ще бъдат знакови за промяната на американската позиция по редица външнополитически въпроси, но и онези, които в контраст с предишни форуми на алианса, няма да бъдат на дневен ред.

Такъв въпрос, изтикван досега напред именно от американска страна, е този за разширяването и за засиленото партньорство с Грузия и Украйна.

Фактът, че ще видим отстъпление в тази позиция на Вашингтон, ще подчертае новия курс, който Обама вече скицира в отношенията си с Москва.

Той, за разлика от политиката на администрацията на Буш, се концентрира максимално в посока на търсене на допирни точки и максимално избягване на различията с Русия.

Емблематично в това отношение е намерението му да постави във фризера противоракетната отбрана на територията на Полша и Чехия.

Тези корекции на позициите целят увеличаване на доверието и взаимодействието по редица други въпроси, които попадат в сферата на интерес на настоящата американска администрация - по-голям ангажимент на Русия по отношение на международниянатиск към Иран за прекратяване на ядрената програма, преговори за контрол върху ядреното и конвенционално въоръжаване.

Възможно е обаче промените да не зарадват някои от по-младите членки на НАТО, като Полша например. Още повече след усилията, които нейното и чешкото правителство положиха, за да убедят обществата си в предимството на изграждането на противоракетни бази на териториите им, които сега се оказват в голяма степен напразни.

В този смисъл, може би е важно да се отбележи, че промяната в политическите приоритети на САЩ по отношение на ключови за алианса въпроси, носи някои проблематични последствия.

Макар, че се вричаше в по-голяма отвореност към европейските партньори и зачитане на международните институции, Обама показа в първите месеци от мандата си, че ще взема решения преди да се консултира с тях, а след това ще се старае да ги убеди в целесъобразността им.

Така стратегията за Афганистан беше обявена в навечерието на срещата на НАТО, по същия начин "замразяването" на плановете за противоракетна отбрана в Чехия и Полша сякаш беше повече въпрос на договаряне с Русия, отколкото на обсъждане с равноправни партньори от Алианса, на чиито територии трябваше да се построят базите.

Европейските партньори

Този подход принуждава европейските партньори да преразглеждат приоритети и политики. Някои от тях са поставени в неудобно положение, най-малкото защото изхабиха значителен политически ресурс напразно.

В този смисъл дилемата за Обама е да запази известна приемственост във външната политика, в условия, в които е нужно силно оттласкване от приоритетите, свързани с НАТО и отношенията с Русия, от които се ръководеше администрацията на Буш.

И ако радикалното отричане на Буш във вътрешнополитически план безспорно беше печеливша карта за Обама, европейските правителства няма да бъдат изцяло безкритични към новите военнополитически стратегически приоритети в американската външна политика.

Накарай мързеливия на работа, та да те научи на акъл.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 5 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Петима души оцеляха, след като прекараха 36 часа в блато, "заобиколени от алигатори"

Свят Преди 6 часа

Малкият самолет бе открит от местни рибари в региона Амазонас

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 8 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

Ансамбълът при жените е шампион на Европейската купа в Баку

България Преди 8 часа

Съдия за България на състезанието при ансамблите беше Ина Делчева

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 9 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 9 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 9 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 10 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 10 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 10 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 11 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 11 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 12 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети

Южна Корея влиза в изборна буря

Южна Корея влиза в изборна буря

Свят Преди 12 часа

Той ще се изправи в тежка за десницата битка с фаворита и кандидат на либералите за поста И Дже-мьон

<p>&quot;Украйна няма да бъде докосвана от руснаците&quot;</p>

Зеленски очаква помощта от САЩ да се удвои през 2025 година

Свят Преди 12 часа

Наскоро американските власти подготвиха нови икономически санкции срещу Москва