Митническа декларация за космонавти
Митническата декларация на Аполо 11   
Източник: NASA

След връщането си на Земята от мисия в космоса астронавтите от американската совалка "Индевър" ще трябва да попълнят митническа декларация.

Това заяви вчера пред журналисти в НАСА Никол Клотие-Лемастерс - говорител на американската космическа агенция, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Работата е там, че американските власти смятат полетите в космоса като пътуване до друга държава. Ето защо всички връщащи се от орбита астронавти, подобно на пътниците на обикновените самолети, преминават стандартната бюрократична процедура по попълване на необходимите митнически документи.

"Астронавтите си имат паспорти и те, като всички нас, връщайки се в страната, трябва да попълнят митническа декларация", заявила Клотие-Лемастерс.

НАСА разглежда Международната космическа станция (МКС), в която работят астронавтите, като международна "територия", която е построена с участието на 16 различни страни.

В момента, напомнят в НАСА, на МКС освен граждани на САЩ се намират представители на Русия, Япония, Белгия и Канада.

Освен това до станцията долитат руски космически кораби "Съюз", изстрелвани от космодрума Байконур на територията на Казахстан.

Митнически декларации са попълвали и американските астронавти от екипажа на "Аполо-11", летели до Луната - Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Връщайки се от полета, те се приводниха в Тихия океан на 24 юли 1969 г.. Два дни по-късно прибралият ги самолетоносач "Хорнет" пристигна на Хаваите, където на пребивавалите на друга планета американци предложили да попълнят митническа декларация.

Тези дни данъчната служба на САЩ изложи в интернет страницата си фотокопие на този документ, в който се посочва, че пътуването започнало от Кейп Кенеди (както тогава са наричали Кейп Канаверал), продължило със спиране на Луната и приключило с връщане на Земята.

В графата за внесени стоки тримата астронавти посочили "лунни камъни, лунен прах и други лунни образци".

Междувременно стана ясно, че четвъртото излизане в открития космос на астронавти от американската совалката "Индевър", която е скачена с Международната космическа станция, е приключило успешно.

Кристофър Касиди и Том Маршбърн смениха четири акумулаторни слънчеви батерии на МКС и монтираха камера от външната страна на японския научно-изследователски модул "Кибо", съобщиха световните агенции.

Четвъртата от общо петте запланувани космически разходки продължи повече от обичайното - седем часа и 12 минути.

На 23 юли третото излизане в открития космос беше преждевременно прекъснато заради проблем със скафандъра на Кристофър Касиди, който беше придружаван от Дейв Улф.

Телеметричните уреди регистрираха повишено съдържание на въглероден двуокис в скафандъра на Касиди и от центъра за управление на полета на "Индевър" в Кейп Канаверал наредиха двамата астронавти незабавно да се приберат в совалката.

При това излизане трябваше да бъдат сменени четири от шестте слънчеви батерии, но поради инцидента бяха сменени само две.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Стратегът Ивайло изигра последния си ход в “Игри на волята”

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

ЕС подготвя нови санкции срещу Русия

Свят Преди 5 часа

Кая Калас: Войните се губят от тези, на които първи им свършват парите или войниците

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Двегодишно дете почина след анестезия в стоматологична клиника в Букурещ

Свят Преди 5 часа

Румънските власти започнаха мащабно разследване

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

Затварят временно дома за стари хора в Помориe

България Преди 6 часа

Нова проверка на РЗИ установи, че нито едно от предписанията, дадени преди месец, не е изпълнено

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Ивайло и Калин се срещат на Арената за братски дуел в “Игри на волята”

Любопитно Преди 6 часа

Сапунджиева търси път към останалите в племето на Феномените

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

Двама митничари са задържани на ГКПП "Калотина"

България Преди 8 часа

В момента на място тече акция на ГДБОП

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Криза на върха в Украйна, Зеленски уволни двама министри

Свят Преди 9 часа

Причината е свързано с обществения ядрен оператор "Енергоатом" разследване за корупция

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

Задържаха 18-годишен за пожар в центъра на София

България Преди 9 часа

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

"Лукойл": Преговаряме с потенциални купувачи

Свят Преди 9 часа

Компанията се стреми да осигури непрекъсната работа на активите по време на тяхната продажба

<p>Задържаха Шрек за отвличане на млада жена в Свиленград</p>

Трима отвлякоха млада жена в Свиленград, мъж с прякор Шрек е задържан

България Преди 9 часа

Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още един мъж и една жена

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Излезе изтрита сцена с импровизираната целувка между Блейк Лайвли и Джъстин Балдони от "Никога повече"

Любопитно Преди 10 часа

Адвокатите на Балдони твърдят в документи, че 38-годишната звезда от „Клюкарката“ е добавила сцената към сценария

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

СГП предаде на съд Никола Барбутов и още трима

България Преди 10 часа

Никола Барбутов е предаден на съд и за подкуп

Специален британски лиценз за българския „Лукойл“

Специален британски лиценз за българския „Лукойл“

Свят Преди 10 часа

Лицензът важи до февруари

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Жената, която предвиди убийството на Кенеди — историята на Джийн Диксън

Любопитно Преди 10 часа

Истинската история на медиумката, чиито предсказания стигнаха до президентите на САЩ

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

КЗП се самосезира за цените на паркирането в София

България Преди 10 часа

КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции