"Боинг" иска да замести ПРО
Държавният секретар Хилари Клинтън започна да успокоява руския си колега С. Лавров по темата ПРО още при първата им среща през март т.г.   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Кп панията "Боинг" направи изненадващо предложение - да разработи преносима система за изстрелване на ракети прехващачи.

Това е опит да бъде успокоена Русия, която се отнася силно подозрително към плановете на САЩ да разположат система за противоракетна отбрана (ПРО) в Централна и Източна Европа.

Правителството на Барак Обама преразглежда плановете от времето на Джордж Буш за разполагане в Полша на 10 наземни ракети за прехващане на балистични ракети. Проектът включва и разполагане на американска радиолокационна станция на чешка територия.

Държави като Иран и Северна Корея евентуално биха изстреляли срещу Европа такива ракети, напомня Ройтерс.

Преразглеждането трябва да приключи до края на тази година. "Боинг" обмисля да създаде система, тежаща над 20 тона, която може да бъде пренасяна до бази на НАТО с военнотранспортни самолети C-17, също разработени от компанията.

Ракетите прехващачи ще могат да се привеждат бързо в бойна готовност върху 20-метрова платформа и да се прибират бързо, ако обстоятелства го наложат.

"Ако една статична площадка е твърде неудобна за разполагане от политически или други съоръжения, ние не искаме хората да мисля, че единственият начин за разполагане на ракети "земя-въздух" е в неподвижен силоз", заяви вицепрезидентът на "Боинг" Грег Хислоп.

Макетът на предложената система изобразява двустепенна ракета, която може да бъде разположена за 24 часа върху площадки на различни места по света, така че да осигури покритие срещу ракетни нападения над Европа и САЩ.

Проектът може да бъде завършен до 2015 г., при това вероятно на по-ниска цена от тази, необходима за статична противоракетна система.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Сърбия се бори с над 40 пожара

Свят Преди 14 минути

Трудният терен и силният вятър пречат на гасенето, а властите следят качеството на въздуха

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Свят Преди 21 минути

Семейството няма сведения за нея от 14 август.

От 1 септември избираме подфонд за втора пенсия

От 1 септември избираме подфонд за втора пенсия

Парите ни Преди 34 минути

При липса на заявление системата ще ви разпредели автоматично според възрастта

Учени разкриха нещо неочаквано за сънищата на левичарите

Учени разкриха нещо неочаквано за сънищата на левичарите

Свят Преди 39 минути

Мозъкът им ражда по-ярки и емоционални картини нощем, но парадоксът настъпва веднага след събуждане

Според проф. Румен Драганов най-скъпите частни обяви не са показателни за туристическия пазар

Ще навредят ли шокиращите цени за „Евровизия“ на Бургас

Парите ни Преди 54 минути

Туроператорите вече продават града на чужди пазари, а хотелските цени остават далеч под частните оферти

Meta е на съд: Какво трябва да знаете

Meta е на съд: Какво трябва да знаете

Свят Преди 55 минути

Десетки американски щати искат над 1 трилион долара обезщетение от технологичния гигант заради пристрастяването на децата към социалните мрежи

Тръмп обяви Ормузкия проток за „територия на САЩ“ с абсурдна карта в Truth Social

Тръмп обяви Ормузкия проток за „територия на САЩ“ с абсурдна карта в Truth Social

Свят Преди 1 час

Американският президент заплаши и съюзника си Оман с бомбардировки, докато преговорите с Иран са в пълна безизходица, а петролът прехвърли 90 долара за барел

София остава сред най-евтините европейски столици по цена на квадратен метър, но България е сред страните с най-бързо поскъпващи жилища.

София остава сред най-евтините столици за покупка на жилище

Парите ни Преди 1 час

Средната цена на жилище у нас е около 308 000 евро

Ангел Кунчев

Доц. Кунчев с драстична мярка: Джипита с фалшиви ваксини да плащат лечението на децата

България Преди 1 час

Почти 60% от уж ваксинираните деца в Ловеч нямат никакви антитела, докато случаите на морбили у нас застрашително растат

Хайнрих Шлиман

Великият измамник на археологията: Как Хайнрих Шлиман откри Троя - и я разруши

Любопитно Преди 1 час

Приказката за Омировия град се оказва реалност благодарение на германския търговец, но манията му за злато и слава нанася пагубен удар върху археологията

Сергей Лавров: Познавам добре премиера Румен Радев

Сергей Лавров: Познавам добре премиера Румен Радев

Свят Преди 2 часа

Лавров: Той се яви на изборите с лозунга за защита на националните интереси

Войната на Путин срещу OnlyFans: Иззети секс играчки и арести за милиони

Войната на Путин срещу OnlyFans: Иззети секс играчки и арести за милиони

Любопитно Преди 2 часа

Руските власти започнаха масирана хайка срещу модели и продуценти в OnlyFans. Под ръководството на Екатерина Мизулина, сочена за близка до Путин, десетки инфлуенсъри са заплашени от години затвор за „разпространение на порнография“

Хосам Хасан

Женски бой в хотел прати селекционера на Египет в болница (ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Легендата Хосам Хасан припадна при опит да разтърве настоящата и бившата си съпруга

Задействаха BG-ALERT в Костинброд заради пожара в Сърбия

Задействаха BG-ALERT в Костинброд заради пожара в Сърбия

България Преди 2 часа

От Община Костинброд апелираха гражданите да затворят прозорците и вратите

Лекари извадиха 3-килограмов камък с размерите на щраусово яйце от мъж

Лекари извадиха 3-килограмов камък с размерите на щраусово яйце от мъж

Свят Преди 3 часа

Хирурзи в Шри Ланка извършиха уникална операция, премахвайки 3,1-килограмов камък от пикочния мехур на 55-годишен мъж. Образуванието с размерите на щраусово яйце се е оформяло в продължение на 10 години и подобрява световния рекорд