7 години затвор за бившия украински премиер Юлия Тимошенко
Юлия Тимошенко с адвокатите си по време на процеса   
Източник: ЕПА/БГНЕС
29

Печорският районен съд в Киев обяви бившия премиер на Украйна Юлия Тимошенко за виновна в превишаване на правомощията при подписване на газовите споразумение с Русия през 2009 г.

Председателят на съдебния състав Родион Киреев подчерта при прочитане на присъдата, че цената на газа е несъразмерна с постигнатите преди това договорености.

Съдията прие твърдението на прокуратурата, че с действията си Тимошенко е нанесла загуби на украинската компания "Нафтогаз" от 1,5 милиарда гривни (близо 187 милиона долара).

Присъдата е 7 г. затвор, колкото поиска прокурорът.

Тимошенко ще трябва да плати и 1,516 милиарда гривни на "Нефтогаз".

Лидерката на опозицията в Украйна, която беше облечена безупречно, а русата й коса по традиция беше сплетена в плитка над главата й, беше седнала през цялото време на четенето на присъдата, а от двете й страни се намираха дъщеря й Евгения и съпругът и Олександър, разказва Франс прес.

Тимошенко неколкократно разговаря с дъщеря си и гледаше своя iPad, докато съдия Киреев прочете дълъг списък с обвинения и постановления.

Тя се изправи малко преди произнасянето на присъдата и започна да чете собствената си реч върху присъдата на съдията, в която осъди съдебното заседание и го нарече политически шоу процес, ръководен от опонента й Виктор Янукович.

Тимошенко, която отрича обвиненията, като твърди че е жертва на политическите си противници, призова украинците да не се страхуват от авторитарния режим и обеща, че ще продължи да се бори с него докато й стигат силите и възможностите.

Тя се защити пред съда, че като премиер не се е нуждаела от специално разрешение, за да нареди подписването на договора и припомни, че действията й са помогнали да се сложи край на спора между Москва и Киев за цените на природния газ, който доведе до прекратяване на доставките за Европа.

В началото на процеса през юни Тимошенко, наричана газовата принцеса, обяви, че не признава съда, отказа да стане права и заяви, че се става пред съд, а не пред фарс.

Тя поиска отвод на съдията Радион Киреев и го обвини, че е назначен със специален указ на Янукович.

Тимошенко бе задържана под страж в началото на август.

Защитата на бившия премиер на Украйна обяви, че произнесената днес присъда е "позорна страница” в историята на украинското правосъдие. Очаква се в близките дни присъдата да бъде обжалвана.

Стотици привърженици на Тимошенко се събраха

на главната улица на Киев и тръгнаха в колона към сградата на съда. Силите на реда се прегрупираха, за да задържат демонстрантите, при което станаха леки сблъсъци, съобщи ИТАР-ТАСС.

Пред журналисти Тимошенко заяви, че е убедена, че авторитарният режим в Украйна ще бъде премахнат в най-близко време.

По думите й нейната присъда ще засили сред народа разбирането, че диктаторите не си отиват сами.

Тимошенко заяви, че има "силите, вярата, вдъхновението и стремежа да брани Украйна и украинския народ". Разполага с "нормално здравословно състояние и абсолютна способност да се бори срещу този режим, каквито присъди и да произнася той".

Работих, работя и ще работя за Украйна, подчерта бившата министър-председателка.

ЕС изрази дълбоко разочарование от днешната присъда

срещу Юлия Тимошенко и предупреди, че тези събития ще се отразят на преговорите с Киев за асоцииране към ЕС.

Процесът не отговаряше на международните стандарти за прозрачност и безпристрастност, заяви  Мая Кочиянчич, зам.-говорител на върховния представител на ЕС по сигурността и външната политика Катрин Аштън.

По думите й властите в Киев проявяват избирателно и тенденциозно отношение към представителите на предишното украинско правителство.

Кочиянчич призова да се предостави възможност за обжалване на Тимошенко, както и апелативните съдилища да разгледат и постановят решенията си в дух на прозрачност.

Процедурата на обжалване не трябва да се обвързва с предстоящите избори. ЕС ще вземе предвид как Киев прилага принципите на демокрацията при двустранните отношения, включително и в хода на процеса по асоцииране, допълни Кочиянчич.

Украинският президент

Виктор Янукович заяви, че присъдата 7 г. затвор не е финална

и отбеляза, че разбира тревогата на ЕС за случая.

"Днес съдът взе решението си в рамките на настоящия наказателен кодекс. Това не е финалното решение"”, заяви той, намеквайки за обжалване на присъдата или за възможни законодателни промени.

Москва също осъди "антируския характер" на процеса и присъдата срещу бившия украински премиер Юлия Тимошенко.

Ние не можем да не подчертаем отявлено антируския характер на цялата тази афера, се казва в комюнике на руското министерство на външните работи.

Коментари 29
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

29 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Удължиха ареста на отстранения южнокорейски президент

Удължиха ареста на отстранения южнокорейски президент

Свят Преди 39 минути

"Има опасения, че заподозреният може да унищожи доказателства", заявява съдът в Сеул в мотивите за решението си

TikTok прекъсна достъпа на потребителите си в САЩ

TikTok прекъсна достъпа на потребителите си в САЩ

Свят Преди 53 минути

"Имаме късмет, че президентът Доналд Тръмп даде сигнал, че ще работи с нас", се посочва в съобщение

о

Пожарите в САЩ: Най-скъпото бедствие в историята?

Свят Преди 1 час

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди

,

Русия ще се противопостави на всяко сътрудничество между Лондон и Киев

Свят Преди 9 часа

Азовско море граничи с Югозападна Русия, части от Южна Украйна, които Русия завзе по време на войната, и Кримския полуостров

,

САЩ отпускат 117 милиона долара на ливанските въоръжени сили

Свят Преди 9 часа

В края на ноември беше сключено прекратяване на огъня между Израел и проиранското ислямистко движение "Хизбула"

Тръмп

Няколко хиляди протестираха срещу Тръмп във Вашингтон

Свят Преди 10 часа

Участниците в протеста изтъквнаха редица теми, които според тях са обект на атаки от страна на Тръмп

а

Донaлд Тръмп пусна своя Meme криптомонета (СНИМКИ)

Свят Преди 11 часа

Пазарната му капитализация скочи до впечатляващите 8 милиарда долара за по-малко от три часа

нетаняху

Нетаняху иска списък на заложниците, които трябва да бъдат освободени от „Хамас”

Свят Преди 11 часа

Групировката заяви, че те ще бъдат пуснати в неделя

70 загинаха в Нигерия при експлозия на цистерна с гориво

70 загинаха в Нигерия при експлозия на цистерна с гориво

Свят Преди 11 часа

В страната цената на горивото рязко скочи на фона на икономическа криза

,

Паднала скала задръсти пътя за Рудозем

България Преди 12 часа

Автомобилите са в режим на изчакване

Кабинетът "Желязков" положи клетва в НС

Кабинетът „Желязков” предизвика критики към себе си и спорове в опозицията (ОБЗОР)

България Преди 13 часа

Причината - назначенията на новото правителство

а

Намушкване с нож в Тел Авив часове преди примирието

Свят Преди 13 часа

Атаката беше извършена часове преди примирието да влезе в сила в ивицата Газа

,

Протест блокира път в Кюстендилско заради загиналото в катастрофа с коне момиче

България Преди 14 часа

Близките на 18-годишната Андреа искат да видят резултатите от проведените проверки

Румен Петков

Румен Петков: Новото правителство има толеранс от минус 2 седмици

България Преди 14 часа

Нямаме политическо коалиционно споразумение, допълни той