Над 130 000 кюрди от Сирия са влезли в Турция през последните дни
Източник: ЕПА/БГНЕС

Н ад 130 000 кюрди от Сирия са влезли в Турция през последните дни, бягайки от настъплението на джихадистите от групировката "Ислямска държава" в североизточната част на Сирия.

Това съобщи турският вицепремиер Нуман Куртулмуш, цитиран от Франс прес.

"Броят на сирийците превиши 130 000 души", заяви той пред журналисти днес, като отбеляза, че броят им може да се увеличи, ако офанзивата на сунитските екстремисти продължи.

Вицепремиерът добави, че властите са взели "всички необходими мерки, в случай че притокът на бежанци продължи".

Първоначално се съобщаваше за 100 000 души, преминали границата в рамките на два дни, което накара Турция да започне да затваря някои от граничните пунктове със Сирия.

Затварянето на границата е провокирано от възникнали в неделя сблъсъци между турските сили за сигурност и протестиращите кюрди. Част от тях настоявали да преминат в Сирия, за да се сражават срещу ислямистите, предаде Би Ти Ви.

Турските сили за сигурност използваха сълзотворен газ и водни оръдия, за да спрат кюрдските бойци да преминат в Сирия.

Конфликтът в съседната държава заплашва крехкия мир с Кюрдската работническа партия (ПКК), обявената за терористична организация, която от десетилетия се бори за кюрдска автономия в Турция.

Източник: ЕПА/БГНЕС

Агенцията за бежанците на ООН посочва, че засилва хуманитарните си усилия в региона, защото се очаква още стотици хиляди бежанци да се опитат да преминат границата. "Турция получава всякакъв вид помощ, но това е огромен брой хора", посочва говорителката на агенцията Селин Юнал.

Източник: ЕПА/БГНЕС

САЩ заяви, че ще атакува "Ислямска държава" в Сирия като част от стратегия, която да унищожи джихадистите. До момента САЩ е извършила въздушни удари срещу ИД само в Ирак.

Само въздушни удари няма да са достатъчни за справяне с джихадистите от групировката "Ислямска държава", заяви бившият британски премиер Тони Блеър, цитиран от Асошиейтед прес.

В пространно послание, публикувано на сайта на фондацията му "Тони Блеър фейт фаундейшън" бившият британски премиер отбелязва , че "екстремизмът не може да бъде изкоренен, без да се отиде там, където той се е появил, за да бъде сразен", посочва Франс прес.

Пратеникът на международния Квартет за Близкия изток, призова днес да не се изключва възможността за изпращане на войски на място за борба с джихадистите в Сирия и Ирак. Блеър, чиито последни години като премиер бяха белязани от непопулярното и остро критикувано британско участие във войната в Ирак, подчерта, че дипломацията и хуманитарната работа не са достатъчни, за да се пребори групировката.

Ако няма и физически сблъсък с тези хора, ще смекчим проблема, но няма да го решим, заяви Блеър в интервю за "Би Би Си Нюз".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Златото остава близо до най-високите си нива от началото на юни, подкрепено от геополитическата несигурност и очакванията около лихвената политика на Федералния резерв.

Златото отново поскъпва: Геополитиката и инфлацията държат пазара нащрек

Парите ни Преди 4 минути

Благородният метал остава близо до двумесечния си връх, а инвеститорите чакат ключовите данни за цените в САЩ

Демерджиев сезира прокуратурата за забавено разследване

Демерджиев сезира прокуратурата за забавено разследване

България Преди 6 минути

Притеснения той изразява и от липсата на привлечени като обвиняеми

За какви ИТ проблеми най-много питат хората в Google

За какви ИТ проблеми най-много питат хората в Google

Технологии Преди 19 минути

В интернет изобилства от информация и помощни ръководства за всякакви технологични казуси, но всъщност има няколко въпроса, които продължават да се задават ежедневно от много хора и редовно са на челните места в класациите

,

Пореден признат триумф: Тейлър Суифт влиза в Залата на славата в Нашвил

Любопитно Преди 32 минути

14-кратната носителка на „Грами“ Тейлър Суифт и кънтри легендата Лайл Ловет влизат в Залата на славата на авторите на песни в Нашвил. Признанието идва след историческия успех на певицата като най-младата жена с подобно отличие в Ню Йорк

Мъж е с опасност за живота след жесток побой в Добрич, задържан е рецидивист

Мъж е с опасност за живота след жесток побой в Добрич, задържан е рецидивист

България Преди 34 минути

43-годишният пострадал е в реанимация с черепно-мозъчна травма

Небесен спектакъл: Слънцето ще бъде „изядено“ от Луната

Небесен спектакъл: Слънцето ще бъде „изядено“ от Луната

Свят Преди 40 минути

Частичното затъмнение ще може да се наблюдава от крайните северозападни райони, а най-добрите условия за пълната фаза в Европа ще бъдат в Северна Испания

<p>Колко са младите хора в България и колко от тях работят</p>

НСИ: Близо 900 хил. са младите хора в България, всеки трети работи

България Преди 42 минути

Почти всички младежи на възраст между 16 и 24 години използват интернет редовно

Физическите магазини остават предпочитаният начин за покупка на дрехи втора употреба, но онлайн пазаруването печели позиции най-вече сред младите.

Над половината българи купуват дрехи втора употреба

Парите ни Преди 48 минути

При младите делът доближава две трети, а ниската цена вече не е единствената причина за избора

Джей Ди Ванс поиска от Украйна да спре атаките срещу руското пристанище Новоросийск

Джей Ди Ванс поиска от Украйна да спре атаките срещу руското пристанище Новоросийск

Свят Преди 1 час

Според британското издание във Вашингтон са обезпокоени, че украинските атаки с морски дронове дестабилизират глобалните петролни пазари и застрашават износа на казахстански петрол, в който участват гиганти като Chevron и ExxonMobil

Правителството обсъжда управленската си програма до 2030 г.

Правителството обсъжда управленската си програма до 2030 г.

България Преди 1 час

В дневния ред на кабинета е възлагане на НАП да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата

Неудобната истина за личния живот на Хитлер

Неудобната истина за личния живот на Хитлер

Свят Преди 1 час

Новият филм на Channel 4 разрушава мита за „чудовището без приятели“ и показва как близките на диктатора са излъгали света

Прокуратурата влиза в складовете на оръжейната компания "Емко"

Прокуратурата влиза в складовете на оръжейната компания "Емко"

България Преди 1 час

На огледа ще присъстват вещи лица от различни области, специалисти и технически помощници, които ще подпомагат разследващия екип

,

„Ловци на педофили“ в Бургас: Как институциите спряха опасната мода сред децата?

България Преди 1 час

Трябва ли да има по-тежки наказания за такива престъпления

Хеликоптер се включи в борбата с пожара в Сакар

Хеликоптер се включи в борбата с пожара в Сакар

България Преди 2 часа

Причината за огъня още не е установена

Нова провокация: Северна Корея изстреля балистична ракета към Японско море

Нова провокация: Северна Корея изстреля балистична ракета към Японско море

Любопитно Преди 2 часа

Пхенян извърши поредния ракетен пуск дни преди началото на съвместните военни учения на Южна Корея и САЩ