Филм на София Копола грабна "Златния лъв" във Венеция
София Копола (в средата) с двамата си водещи актьори - Стивън Дорф и Ел Фанинг   
Източник: ЕПА/БГНЕС
1

Филмът Somewhere (Някъде) на София Копола спечели голямата награда "Златен лъв" на 67-ото издание на Международния кинофестивал във Венеция (LaBiennale.org).

Лентата проследява живота на холивудска звезда, която се е отчуждила от живота заради употреба на алкохол и наркотици и поредица от случайни връзки.

Главният герой Джони Марко, чиято роля се изпълнява от актьора Стивън Дорф, води привидно ефектен, но по същество изпразнен от съдържание живот.

Всичко обаче се променя изведнъж, когато 11-годишната му дъщеря идва да живее при него (в ролята - Ел Фанинг, по-малката сестра на Дакота Фанинг).

Филмът се основава частично на преживяваният на София Копола като дете, когато постоянно се мести със своя знаменит баща - режисьора Франсис Форд Копола - от един хотел в друг.

 

Удостояването с наградата "Златен лъв" на филма ще бъде посрещнато с изненада на брега на курорта Лидо на Венецианската лагуна, тъй като там той бе приет със смесени реакции, отбелязва АП.

Италиански медии повдигнаха въпроса за обезпокоителната близост на председателя на журито на кинофестивала - американският режисьор Куентин Тарантино, със създателите на някои филми в конкурсната програма. Сред тях е и София Копола, с която Тарантино имал връзка.

Според режисьора обаче, журито взело решението за наградата единодушно. "Този филм ни омагьоса още от първото гледане", каза той.

При приемането на наградата 39-годишната Копола, облечена в зелено и черно, заяви: "Това означава толкова много за нашия филм".

След това тя благодари на баща си за това, че я е учил.

Вижте трейлър на филма:


Наградата "Сребърен лъв" за най-добър режисьор бе присъдена на испанеца Алекс де ла Иглесиа за Balada triste de trompeta (Тъжна балада за тромпет, на английски заглавието е преведено като The Last Circus - Последният цирк). Филмът на ужасите, който представлява алегория за Испания на Франко, спечели наградата и за най-добър сценарий.

В него се разказва за двама клоуни, влюбени в една и съща жена – акробатката на трапец. Действието се развива по време на испанската гражданска война (1936 г.-1939 г.) и през 70-те години.

Отличието за най-добър актьор получи Винсънт Гало (VincentGallo.com) за участието си в Essential Killing (Основно убийство) на полския режисьор Йежи Сколимовски. Там той играе предполагаем боец талибан, който се укрива от американските части в Афганистан, а по-късно и в Европа.

Интересното е, че през целия филм Гало не произнася нито една дума. Така беше и на церемонията по награждаването, тъй като той не излезе на сцената, за да получи статуетката си.

"Винсънт, хайде, тук ли си?", каза Сколимовски, докато приемаше приза от името на актьора.

24-годишната французойка Ариан Лабед е тазгодишната носителка на приза за най-добра актриса за гръцкия филм Attenberg на режисьорката Атина Рейчъл Цангари.

Американският режисьор Монти Хелман (Monte Hellman) получи приза за цялостни заслуги "Специален златен лъв". Той участва в конкурсната програма със своя филм Road to Nowhere (Път към никъде).

Хонконгският му колега Джон Ву, майстор на екшъните, получи "Златен лъв" за цялостно творчество.

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Двама психолози се разхождали на брега на морето. По някое време се чул вик: - Помощ! Давя се! Някой да ме извади от водата! Първият…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Амазонките изпратиха Гладиаторите на съвет след зрелищна победа

Амазонките изпратиха Гладиаторите на съвет след зрелищна победа

Любопитно Преди 5 часа

Васил и Мартин - Елвиса от Старейшините и Даниел и Цвети от Гладиаторите ще се борят за оставане в “Игри на волята”

Турция вдигна основната си лихва на 30%

Турция вдигна основната си лихва на 30%

Свят Преди 6 часа

В съобщението се посочва, че през юли и август инфлацията е над прогнозната

Почина волейболната легенда Мая Стоева

Почина волейболната легенда Мая Стоева

България Преди 8 часа

Отиде си една от емблематичните фигури в женския баскетбол у нас

Кабинетът одобри закупуване на „Страйкър“ от САЩ

Кабинетът одобри закупуване на „Страйкър“ от САЩ

България Преди 9 часа

Целта е да се осигури постигане на оперативна съвместимост с армиите на съюзниците ни в НАТО

United Media назначава Джордж Макрис за програмен директор

United Media назначава Джордж Макрис за програмен директор

България Преди 9 часа

Той е с богат опит в бизнес развитието, програмната стратегия, проучванията и маркетинга

Малки деца откраднаха кола в Криводол и катастрофираха

Малки деца откраднаха кола в Криводол и катастрофираха

България Преди 9 часа

Малолетният шофьор загубил управлението на автомобила

Приеха закона срещу корупцията

Приеха закона срещу корупцията

България Преди 10 часа

С него КПКОНПИ се разделя на две

Мекотелите могат да се справят със стреса, причинен от климатичните промени

Мекотелите могат да се справят със стреса, причинен от климатичните промени

Любопитно Преди 10 часа

Мидите играят важна роля за рециклирането на хранителни вещества и подобряването на качеството на водата в крайбрежните екосистеми

Рупърт Мърдок се оттегля от медийната си империя

Рупърт Мърдок се оттегля от медийната си империя

Свят Преди 11 часа

Синът му Лаклан ще стане едноличен председател на медийната империя

България спира вноса на руски суров петрол

България спира вноса на руски суров петрол

България Преди 11 часа

Опозиция и подкрепящи управлението взаимно се обвиниха в действия под чужд натиск

Алексей Петров

По две версии за убийството на Алексей Петров работи МВР

България Преди 11 часа

Какво още каза главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев

Мнозинството не иска САЩ да дават оръжия на Украйна

Мнозинството не иска САЩ да дават оръжия на Украйна

Свят Преди 11 часа

55% смятат, че Конгресът на САЩ не трябва да разрешава допълнително финансиране в подкрепа на Украйна

"Кралица!": Ирина Шейк предизвика фурор на модно ревю в Милано

"Кралица!": Ирина Шейк предизвика фурор на модно ревю в Милано

Любопитно Преди 11 часа

Видео от безупречната разходка на Шейк се появи в акаунта на британския Vogue

Защо нощното небе става все по-ярко: Феноменът Noctalgia

Защо нощното небе става все по-ярко: Феноменът Noctalgia

Любопитно Преди 11 часа

Загубата на тъмнината в нощното небе е нещо тревожно както за хората, така и за природата

Отстъпление от забраните за украинско зърно

Отстъпление от забраните за украинско зърно

Свят Преди 12 часа

Украйна обяви, че ще проведе разговори с Варшава през следващите дни

Христо Стоичков и още четири спортни величия се събират на сцената на „С Рачков всичко е възможно“

Христо Стоичков и още четири спортни величия се събират на сцената на „С Рачков всичко е възможно“

Любопитно Преди 12 часа

Специален гост в шоуто ще бъде и музикалната легенда Васил Найденов