Сай - феноменът на 2012 г., който ни учи как да подскачаме на въображаем кон
Южнокорейският рапър, който за няколко дни стана световно известен   
Източник: БГНЕС

През 2012 г. се открои едно неочаквано явление - южнокорейският рапър Сай, който накара света да подскача на въображаем кон под звуците на завладяващия му хит Gangnam style.

Всички тези събития намериха отражение в номинациите за престижната годишна класация за Личност на годината на сп. "Тайм".

Сред претендентите са новоизбраният президент на САЩ Барак Обама, опонентът му Мит Ромни, олимпийски атлети, Хигс бозонът, марсоходът "Кюриосити" и феноменалният Сай.

Представяйки го, изданието пише:

"Свръхамбициозната южнокорейска индустрия наблюдаваше изумено

как ексцентричният хип-хопър, жизнерадостно пародирайки музикалната машина, продукт на която е и самият той, постигна нещо изключително - успя да стигне до там, където не е бил никой друг местен изпълнител. Останалият свят през това време просто танцуваше".

И наистина, световно неизвестният Сай извади сякаш от нищото въображаемия си кон, яхна го, облечен в лъскав костюм, и само за няколко месеца обиколи планетата, оставяйки зад себе си танцуващи и припяващи хора - известни, обикновени, без оглед на пол, възраст, раса.

До средата на годината 34-годишният Пак Дже-сан с творческия псевдоним Сай е познат само в родната Република Корея. Слава му носи дебютният му албум, издаден през 2001 г.

През годините рапърът си изгражда имидж по-скоро на "лошо момче" - макар и да произхожда от богато семейство, той не се проявява като особено дисциплиниран ученик, така и не завършва музикалното си образование в САЩ, един от албумите му е забранен за малолетни в родината му, прави опит да "изкръшка" от военна служба.

Всичко обаче се променя на 15 юли 2012 г., когато Сай издава сингъла "Gangnam Style" от шестия си албум.

Месец по-късно парчето вече гони световни постижения по популярност и гледаемост.

През септември "Gangnam Style" поставя рекорд за най-много "харесвания" в YouTube. Не след дълго идва и най-голямото постижение - за най-гледан клип в историята на популярния сайт за видеосподеляне.

Само за няколко месеца Сай преминава рекордната бариера от 800 милиона гледания в YouTube, поставена от тийнидола Джъстин Бийбър с издадения му през юли 2010 г. сингъл "Baby".

Към днешната дата "Gangnam Style" вече е гледан близо 930 милиона пъти и скоростно се приближава към цифрата 1 милиард. Какво превърна усмихнатия Сай с лъскавите костюмчета и характерните му слънчеви очила във феномен?

Най-кратък отговор на този въпрос дава музикалният критик Бил Ламб: "Gangnam Style" предизвика усмивки и неподправено забавление по света за рекордно кратко време". Фактите сами "говорят" - завладяващият хит на Сай оглави музикалните класации в над 30 страни, сред които Австралия, Канада, Германия, Франция, Италия, Испания и Великобритания, и отприщи в интернет вълна от кавъри, пародии, масови изпълнения на танца.

Вълната не подмина никого - от китайския дисидент Ай Вейвей и родения в Индия британски скулптор Аниш Капур до папагали и роботи.

Под звуците на "Gangnam Style" се разлюля дори коледна украса.

Еуфорията от енергичната песен завладя даже генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и той отстъпи на Сай титлата за най-известен южнокореец в света.

Няколко дни по-късно Бан Ки-мун под вещото напътствие на сънародника си изпълни няколко стъпки от култовия танц за радост на събралите се в централата на ООН в Ню Йорк репортери.

Макар в мрежата да се нароиха клипове за обучение в стъпките на "Gangnam Style", куп знаменитости получиха възможността да ги усвоят директно от първоизточника. Освен на Бан Ки-мун, Сай показа как се язди въображаем кон на Елън де Дженерис, Бритни Спиърс, Мелани Браун, Мадона, Хю Джакман и дори на пилотите от отбора на "Ред Бул" във Формула 1 Себастиан Фетел и Марк Уебър.

Със завладяващия си хит Сай бе гост на редица популярни шоута, церемонии по награждаване, фестивали. Той стана първият южнокореец, представил се със свое изпълнение на церемонията за Европейските музикални награди, от която си тръгна с приза за най-добро видео.

На шоуто по връчването на Американските музикални награди Сай изправи на крака звездната публика и я увлече да припява и да се полюшва в ритъма на "Gangnam Style".

Атмосферата се наелектризира допълнително, когато към южнокорееца на сцената се присъедини култовият рапър от 90-те години на миналия век Ем Си Хамър.

Колкото и да се радва светът на "Gangnam Style",

самият Сай наскоро сподели, че собственият му хит е започнал да му омръзва.

"Понякога, ако трябва да съм честен, се чувствам изморен и ми писва от "Gangnam Style", тъй като се сблъсквам с десетки желания да го изпълнявам и да показвам танца. Демонстрирах го на толкова много хора, толкова много пъти.

Все пак това, което съм, се дължи на него, така че ще продължа да го изпълнявам", заяви Сай, който бе удостоен в родината си с високо културно отличие.

Орденът за заслуги към културата му бе присъден не само заради приноса му към изкуството, но и заради това, че успя да привлече световния интерес към Република Корея.

Сай постигна още нещо феноменално - проби на преобладаващо англоезичната световна сцена с песен на родния си език.

Рапърът е имал колебания, тъй като според него освен универсалния език на музиката текстът също е важен за контакта с публиката. Сай е убеден да запази оригиналното звучене от мениджъра си Скутър Браун.

За да се утвърди трайно в световния шоубизнес и да докаже, че не е само краткотрайно екзотично явление, южнокореецът планира да запише и англоезични парчета.

Тъй като е ясно, че повторение на уникалния "Gangnam Style" не може да има, остава въпросът какво да очакваме занапред от Сай.

Особено след намека му за дует със звезда от световна величина. Само един изпълнител, отговарящ на описанието, има общ мениджър със Сай, и това е Джъстин Бийбър.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Мъртви делфини на плаж в Шкорпиловци

Мъртви делфини на плаж в Шкорпиловци

България Преди 46 минути

Във Варна са получени два сигнала за намерени мъртви делфини

Глобалната инициатива на Хилари Клинтън

Хилари Клинтън би предложила Тръмп за Нобелова награда за мир при това условие

Свят Преди 1 час

Ако Тръмп убеди Путин да се съгласи на прекратяване на огъня, без размяна на територии с Украйна

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Тръмп говори с Лукашенко преди срещата с Путин в Аляска

Свят Преди 2 часа

Лукашенко е близък съюзник на Путин

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Звездата Йоргос Мазонакис е настанен в психиатрична клиника

Свят Преди 2 часа

Той е бил в много лошо състояние

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Руският президент Владимир Путин вече е в Магадан

Свят Преди 3 часа

Песков: Президентът винаги пристига навреме

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

Дворове и стопанска постройка пламнаха в Разбойна

България Преди 3 часа

За момента няма информация за пострадали хора

Снимката е илюстративна

Двама души са изчезнали в морето край Слънчев бряг

България Преди 4 часа

Първо в морето е влязло момче, родено през 2011 година, след него и негов роднина, роден през 1995 година

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

Задържаха мъж, отправил терористична заплаха към Летище „Васил Левски“

България Преди 4 часа

Той съобщил, че жена, пътуваща за Словакия, носи взривоопасно устройство в себе си

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

Задържаха за 72 часа младежа, блъснал хора с АТВ

България Преди 5 часа

Той е обвинен за това, че по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на петима пешеходци

,

В Газа: Да те убият, докато чакаш за храна

Свят Преди 5 часа

Новините за цивилни палестинци, загинали в близост до центровете за разпределение на помощи в Газа, вече са ежедневие

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

Шофьорка с 2,96 промила помете пешеходка и две коли в Перник

България Преди 5 часа

Каращи зад нея видели какво се случва, догонили жената и я спрели, извършвайки граждански арест

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Тръмп излетя към Аляска за срещата с Путин, няма места в Анкъридж

Свят Преди 5 часа

Хотелите и курортите в района са напълно запълнени

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Инфлуенсъри обвиниха ChatGPT за провалена почивка

Свят Преди 6 часа

„Винаги правя много проучвания, но този път попитах ChatGPT и той ми каза, че не ми трябва виза"

Инфлацията в България се ускорява

Инфлацията в България се ускорява

България Преди 6 часа

Натрупаната инфлация за последните пет години е 41,2%

Осъдиха на 9 години и 4 месеца шофьор, убил полицай

Осъдиха на 9 години и 4 месеца шофьор, убил полицай

България Преди 6 часа

Той карал бус с нелегални мигранти след употреба на 5 вида наркотични вещества

<p>&bdquo;Краят е близо&ldquo;: .Легендарна група обяви пенсионирането си с прощално турне и последен албум</p>

Megadeth обяви пенсионирането си с прощално турне и последен албум

Любопитно Преди 6 часа

„Започнахме музикален стил, започнахме революция, променихме света на китарата и начина, по който се свири, и всъщност променихме света"