В ъпросът какъв подарък да изберем за Коледа тегне със страшна сила всяка година по това време. Психологът Маргарита Бакрачева коментира за БТА най-често срещаните подаръци за празника, но и как да сме оригинални в избора.
Ако на всяка цена искаме да покажем лично отношение към съответния човек, Бакрачева съветва да се ориентираме към
подаръците тип "преживяване" -
концерт, екскурзия, скок с бънджи и т.н. Подарявайки преживяване, ние го правим наистина с цел да откъснем човека от ежедневието и да му подарим нещо специално и запомнящо се. Психоложката отбеляза обаче, че трябва да бъдем много сигурни в предпочитанията на човека.
Относно един от най-баналните подаръци -
сувенирът,
Бакрачева препоръчва да се избягва при близък човек, защото губи смисъла и личното значение. Сувенирът би могъл да е подходящ за по-далечни хора, при които е добре да не се навлиза прекалено в личното пространство. За тях не е "отбиване на номер", а спазване на необходимата резервираност и дистанцираност.
Според световните класации парфюм, книга и дреха са
най-често купувани,
може би с идеята да избегнем риска от неподходящ подарък. Изборът обаче е комбинация между характеристиките, които искаме да видим в човека, за когото го избираме и начина, по който ние го виждаме, коментира Бакрачева. Тя съветва, ако купуваме парфюм, да правим разлика между аромат, който на нас ни харесва и аромат, който знаем, че е предпочитан от конкретния човек. В този избор се изразява нашата позиция - дали сме егоистични или подкрепящи във връзката с този човек. Но което и да изберем от трите, винаги ще получим одобрението за класически подарък.
Може би един от най-често срещаните подаръци тази Коледа ще бъде
смартфон или таблет.
Според експертите в определени възрастови групи притежаването на предмет, изразяващ определен статут, създава най-много усмивки. Това не означава непременно, че възпитаваме в материализъм, напротив, допринасяме за увеличаването на социалните контакти.
Разбира се
плик, пълен с пари,
също може да дойде на помощ при избора на подарък за Коледа. Според Маргарита Бакрачева по същия начин, по който е обичайно това да се прави на сватба или абитуриентски бал, ако сме достатъчно близки и знаем, че човек изпитва нужда сам да определи предназначението на подаръка, няма нищо лошо да се спрем на варианта плик с пари. Важното по думите на психоложката е, че реагираме на нуждата на човека, която възприемаме като водеща.
Как да сме оригинални в избора си на подарък?
Тук психолозите прилагат една много проста техника. "Затворете очи и си представете, че стоите и гледате блясъка в очите и усмивката на човека, на когото искате да изберете подарък. Какво държи в ръцете си? Каква е опаковката? Използвайки въображението си, човек се насочва към интуицията си и сферата на емоциите, които са по-важни от рационалното мислене когато се опитваме да провокираме радост и щастие", посочи Бакрачева.
Във всички случаи, правейки подарък, ние удовлетворяваме и собствените си нужди, тъй като се чувстваме значими и в това няма нищо лошо. Въпросът е дали съумяваме в достатъчна степен да се абстрахираме от себе си и да се дистанцираме от собствените си предпочитания.
Все пак, макар понякога избирането на подаръци и получаването на ненужни да е досадно, принадлежността към социума ни мотивира да го правим всяка година. Ако човек се чувства достатъчно добре сред околните си, ще намери възможност да изрази емоцията си именно чрез най-подходящия подарък, отбелязват психолозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!