Започва 24-тия международен балетен конкурс
Източник: Красимир Делчев, БГНЕС
В е етния театър във Варна от 19 до 29 юли ще се състои 24-тият Международен болетен конкурс, създаден през 1964 г.

Под мотото "Принос към културата на Европа” балетни артисти от цял свят ще демонстрират талант и грация и ще се борят за Голямата награда на престижния международен форум.

Ще участват 113 артисти от 32 страни.

На пресконференция във Френския културен институт говориха доц. Емил Димитров - председател на Фондация ”Международен балетен конкурс-Варна”, проф. Петър Луканов - зам. - председател на международното жури, акад. Красимира Колдамова - член на журито, Илянка Михайлова - началник дирекция "Музика" в Министерство на културата, Ришар Лескюр - зам.- директор на Френския културен институт в България и Давид Вейзман - културно аташе на Френския културен институт в България.

Конкурсът се организира с подкрепата на министъра на културата Вежди Рашидов, който е председател на почетния комитет, а почетен домакин ще бъде Кирил Йорданов, кмет на Община Варна.

По традиция състезателният огън на 24-тото издание на конкурса ще запали най-младата състезателка.

Председател на 17-членното международно жури, в което участват световноизвестни имена на балетното изкуство, е акад. проф. Юрий Григорович, хореограф и главен балетмайстор на Болшой театър, Москва.

Според регламента конкурсът протича в три тура за мъже и жени, младша и старша възраст, в надпревара за "Голямата награда на град Варна" от 6000 евро и званието "Лауреат на Международния балетен конкурс, Варна".

Голямата награда на Варна е печелена само веднъж - на първия конкурс през 1964 г. - от знаменития Владимир Василиев.

Състезателната програма включва задължителен класически репертоар и произведения със съвременна хореография, създадени през последните десет години.

"Горди сме, че и тази година успяхме да продължим традицията на този най-стар балетен конкурс, който се провежда в морската ни столица. Това е и нашият принос към културата на Стария континент, като вярвам, че магията на балетното изкуство отново ще събере почители за един истински спектакъл на сетивата", каза доц. Емил Димитров.

В рамките на 24-тото издание на конкурса се организира и Международна лятна балетна академия с майсторски клас в балетната класика, исторически характерни танци, модерни балетни техники, а също така и театрален джаз балет и афро-кубински танци с участие на педагози от България и чужбина.

Паралелно със състезателната част ще има Национален конкурс за деца "Изкуството против дрогата" – изложба живопис и пластика, както и изложба живопис и фотография "Изкуство за Изкуството", която ще се открие на 21 юли; "Живопис – Емилия Бояджиева" от 20 юли, както и изложба живопис "Балетът в изкуството на Димитър Киров".

Организатор на конкурса е Фондация ”Международен Балетен Конкурс - Варна”, с Председател доц. Емил Димитров, със съдействието на Министерство на културата и Община Варна и под егидата на Международния театрален институт и Международния танцов съвет към UNESCO.

Основни спонсори на конкурса са Societe Generale Експресбанк и Deltatel.

Събитието се провежда и с помощта на Автомотор корпорация "Citroen" АД Силвия Ко, Гранд хотел "Варна" АД, "Черно море" хотел мениджмънт АД Варна, Фестивален и конгресен център - Варна, Дворец на културата и спорта ЕАД - Варна, Френски културен институт София, Фонд "Нина Кираджиева", Проф. Атанас Кареев.

Първият конкурс се е състоял през 1964 г. и е бил първият в света професионален международен балетен конкурс.

Кариерата на много световни звезди е тръгнала от Варненския конкурс: Владимир Василиев – Русия, Михаил Баришников – САЩ, Наталия Макарова – САЩ, Патрик Дюпон – Франция, Наталия Бессмертнова - Русия, Максимилиано Гера – Аржентина, Силви Гилем – Франция, Йоко Моришита – Япония, Лойпа Араухо – Куба и др.

През годините председателския пост на журито за заемали големи артисти като: Галина Уланова, Нина Кираджиева, проф. Юрий Григорович и др.

Билети за конкурсните вечери се разпространяват в касите на Дворец на Културата и Спорта - Варна, Летен Театър – Варна, както и на www.eventim.bg.
– Скъпи, чувствам се дебела. Кажи нещо мило! – Имаш прекрасно зрение...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Сблъсъците при протестите в Мадагаскар в края на миналия месец

Президентът на Мадагаскар предупреди за опит за преврат

Свят Преди 37 минути

Изявлението му идва ден след като армейско подразделение, известно като CAPSAT, осъди употребата на сила от силите за сигурност при справяне с неотдавнашните протести

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

Язовирната стена край русенското село Николово съхне, нивото падна с 15 см

България Преди 51 минути

„Продължаваме с източването на водата от язовира, което се извършва бавно по съвет на експерти за безопасност на стената“, обясни кметът на Русе Пенчо Милков

Мон Дьо и Нети

Нети разкрива: Защо умишлено се „загрозявах“ и тайната за моето осиновяване

Любопитно Преди 2 часа

Актрисата говори за драмата с осиновяването си, „красивата лъжа“ за детството и години борба с етикета „жената на Дони“

Кирил Домусчиев

Кирил Домусчиев: КНСБ взривява диалога с драстични данъци за бизнеса

България Преди 2 часа

Председателят на УС на КРИБ коментира исканията на КНСБ за драстично увеличаване на данъчната тежест върху българския бизнес

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

Експерт: Зарази след порои, COVID и грип идват, ваксинирайте се

България Преди 3 часа

За натрупаният боклук на места в София д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в университета в Берн заяви, че „Единични струпвания на боклук за седмица-две не са фатални“

Откраднатото жито на Украйна

Откраднатото жито на Украйна

Свят Преди 3 часа

Украинските земеделци се чувстват окрадени и настояват за по-голям натиск върху Русия

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Защо мечтаем за по-добър живот, но изпадаме в паника, когато той започне да се случва

Любопитно Преди 3 часа

Често казваме „Искам да променя всичко“, но когато се появи реална възможност, започваме да се съмняваме

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

Заплатите в държавния сектор изпреварват тези в частния в 226 общини

България Преди 4 часа

Държавата става най-голям работодател и блокира растежа на регионите

Християн Мицкоски

Мицкоски постави условия: Права за македонците в България, после ЕС

България Преди 4 часа

Мицкоски говори в Прилеп, където РСМ чества Деня на народното въстание

Михаела Василева

Инфлуенсърката Михаела шокиращо напусна Big Brother

Любопитно Преди 5 часа

Тя не получи най-нисък вот от зрителите, а взе решение да напусне Къщата по собствено желание

Президентът на Камерун Пол Бия и първата дама - шармантната му съпруга Шантал Бия на единствения митинг на държавния глава преди изборите

Пол Бия - президентът на 92 г., който се готви за осми мандат

Свят Преди 5 часа

Най-възрастният действащ държавен глава в света управлява Камерун вече 43 години

Китай обвини САЩ в лицемерие, търговската война ескалира

Китай обвини САЩ в лицемерие, търговската война ескалира

Свят Преди 5 часа

Според Министерството на търговията на Китай действията на САЩ през последните месеци „сериозно увреждат интересите на Китай“

Пазарджик на избори - търсят се 41 общински съветници

Пазарджик на избори - търсят се 41 общински съветници

България Преди 5 часа

Общо 597 са кандидатите за 41 мандата

Фатална катастрофа край Благоевград: 21-годишен мъж почина

Фатална катастрофа край Благоевград: 21-годишен мъж почина

България Преди 6 часа

Инцидентът е станал около 18:40 ч. в събота в района на разклона за селата Бучино и Бело поле

Карлос Насар

Карлос Насар на родна земя, пожела си да стане двукратен олимпийски шампион през 2028 г.

България Преди 6 часа

Българската звезда във вдигането на тежести беше посрещнат от близките си и фенове, сред които и много деца

Днес е празник на доброто сърце, кой празнува имен ден

Днес е празник на доброто сърце, кой празнува имен ден

България Преди 6 часа

Четвърта Неделя след Въздвижение – време за размисъл, молитва и благословение