„Св. Александър Невски” в символи и мерни единици
Източник: 5 минути София
4

А ко има символ, който да се откроява най-силно в новата история на София, то това безспорно е храм-паметникът „Св. Александър Невски“.

Той е един недвусмислен духовен и архитектурен символ в сърцето на столицата. Намира се на метри от базиликата „Св. София“, дала името на града. Заобиколен е от емблематичните сгради на Народното събрание, Българската академия на науките, Галерията за чуждестранно изкуство, Националната художествена академия и Синодалната палата. Когато и да се погледне София от високо, първото, което хваща погледа, са златните кубета на храма. Осем килограма злато, разположено върху 700 квадратни метра. Ефектът е поразителен.

Източник: 5 минути София

Решението да се построи катедралният храм се взима веднага след Освобождението от Народното събрание във Велико Търново. Предложението е на Петко Каравелов. Първоначално това е трябвало да стане в старопрестолния град, но след избирането на София за столица, се променя и проектът.

Мястото на храма също не е избрано случайно. Той е

разположен върху най-високата точка в центъра на града по онова време

550 метра.

Самата сграда на храм-паметника е трябвало да внушава могъщество, величие, победа. Защото изграждането ѝ е посветено на руските освободители. Името също съдържа дълбока символика. Освен, че княз Александър Невски е патрон на руския император Александър ІІ, той е и велик воин и дипломат. Прозвището „Невски“ получава още на 20-годишна възраст, когато войската му побеждава шведите при река Нева. Години по-късно той сразява и Тевтонския орден, но голямата му заслуга е в обединяването на Русия.

Източник: 5 минути София

Сякаш подвластни на името му, в построяването на храм-паметника са обединени усилията на майстори-строители, художници, архитекти, каменоделци, творци от шест различни националности – българи, руси, чехи, германци, австрийци и италианци. Обединен от идеята за подобен величествен храм е и българският народ.

Първоначалната сума за изграждането на храма е събрана чрез дарения и възлиза на 1,9 млн. златни лева.

В архитектурно и културно отношение храмът е истинска перла в короната на столицата. Издържан е в неовизантийски стил, съчетан с руски северен ампир.

Източник: 5 минути София

През 1882 г се полагат основите, а строежът е завършен през 1912 г.

Източник: 5 минути София

Проектът е дело отново на Александър. Това е руският архитект Александър Померанцев. Всъщност, имало е и предишен проект - на академик архитект Иван Богомолов, но след смъртта му Померанцев изцяло го променя.

Източник: 5 минути София

Храм-паметникът „Св. Александър Невски“ е осветен през 1924 г. А

от 1953 г. е обявен за Патриаршеска катедрала.

Храмът заживява с историята на София и не е пощаден от събитията в страната. През 1916 г. е преименуван и за кратко носи името „Св. св. Кирил и Методий“, защото България влиза във война с Русия. Но още през 1920 г. връща предишното си име. През 1944 г. една част от храма е била разрушена от бомбардировките, но по-късно е възстановена.

Източник: 5 минути София

Храмът впечатлява със своя мащаб. Дължината му е 73,5 м, широчината му е 52,2 м, а височината на централния купол е 46,3 м. Общата му застроена площ е 3170 кв. м. Но истинската му красота се крие в това, че

всеки сантиметър от вътрешността му е безценен.

Прагът се прекрачва през порти от славонски дъб, който е сушен 17 години на сянка. Високо над портите, на 30 метра върху фасадата е вградена мозаечната икона на покровителя на храма – свети Александър Невски. Тя е изработена от художника Антон Митов.

Украсата е изработена от оникс, алабастър и пъстроцветни мрамори. Всеки елемент от нея е направен с голяма прецизност и поставен на мястото му от творците под ръководството на архитект Яковлев.

В средата на храма, от 27 м височина виси огромен полилей. Тежестта му е над два тона, а висулките, с които е украсен, са изработени от йенско стъкло в стил неоампир.

Източник: 5 минути София

Над стенописите и картините са се трудили творци като художниците Кисельов, Мясоедов, Васнецов, Мърквичка, Митов, Розентал и много други. Всъщност с украсата и изографисването на храма се заемат

32 руски, 16 български и един чешки художник.

Статистиката е впечатляваща, а резултатите от делото им са поразителни.

Под централния купол е изписан един от най-впечатляващите стенописи в храма – този на „Бог Саваот“. За да го изрисува, художникът, професор Мясоедов, е използвал математически разчертана схема, защото общата площ на фреската е 850 кв. м. Той буквално не е знаел какво се получава докато не е било свалено скелето. А картината наистина спира дъха.

Източник: 5 минути София

Храмът има три олтара.

Централният е посветен на свети Александър Невски. Иконата на пълководеца е дело на художника Савинский, а иконите на Исус Христос и Света Богородица са на Васнецов.

Северният олтар е посветен е на св. св. Кирил и Методий, а иконите са на Иван Мърквичка.

Третият, южният олтар, е посветен на св. Борис І, а иконите са на известни български художници, начело с Антон Митов.

Амвонът в храма е издигнат на 1,8 м от пода. Катедрата му е от бяло-жълт мрамор от Сиена, а колоните, която я поддържат, са с алабастрови капители.

Източник: 5 минути София

В църквата има

два трона.

По-големият е царският. Той е издигнат на три стъпала и е изработен върху под от зелен мрамор. От двете му страни има лъвски глави, които символизират силата и мощта. Те са изработени от италиански мрамор, а очите им са от бледозелен ахат. В арката над трона художникът Антон Митов е направил мозаечен портрет на цар Фердинанд и царица Елеонора в цял ръст.

Вторият трон е архиерейският. Той се намира между главния иконостас и царския трон, върху квадрат от зелен мрамор. Оформен е от четири колони от червен мрамор и е увенчан с балдахин от бял алабастър.

Вляво от авмона в стъклена витрина се вижда малко позлатено ковчеже. В него има частица от мощите на свети Александър Невски, които се намират в Исакиевския събор в Санкт Петербург. То е подарено от руския патриарх Алексий на българския патриарх Максим през 1998 г.

Източник: 5 минути София

Има още две места в храма, които носят дълбока символика и привличат вниманието и интереса на посетителите. Под повърхността му, в подземния етаж, се намира

криптата,

която е трябвало да служи за гробница, но след 1965 г. се превръща в музей за средновековно и антично изкуство. В нея са изложени едни от най-красивите български икони и стенописи от XII до XIX век.

А най-горе се намира

камбанарията.

Източник: 5 минути София

Висока е около 53 м и има 12 камбани. Те са излети и донесени от Москва, като най-голямата от тях тежи близо 12 т, а най-малката 10 кг. Тяхната сила обаче не се измерва в тонове и килограми, а е скрита другаде.

Източник: 5 минути София

Тя е камбанен звън, който отеква над града. Камбанен звън, който събира хиляди софиянци на всеки православен празник. Камбанен звън, който сплотява хората и преизпълва сърцата им с вяра и преклонение пред красотата на човешкото съзидание.

Източник: 5 минути София

Камбанен звън, който носи посланието на една столица и на един народ, който се гордее със своята история и със символа на своето освобождение – патриаршеската катедрала храм-паметник „Свети Александър Невски“.

 

 

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Сержант обяснява на новобранците: - Ако камък бъде хвърлен нагоре, то той ще падне на земята. Това се дължи на земното притегляне. Новобранец: - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

Делото за избора на столичен кмет: Съдът назначи допълнителна експертиза

България Преди 25 минути

Процесът е по жалба на Ваня Григорова, която остана втора на вота за кмет на София през 2023 г.

Скандал беляза последното редовно заседание на 49-ото НС

Скандал беляза последното редовно заседание на 49-ото НС

България Преди 30 минути

И днес в кулоарите водеща тема бе отстраняването на Росен Желязков от председателския пост

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

Йотова: Странно е отстраняването на Росен Желязков от поста председател на НС

България Преди 1 час

Може би имаше много повече случаи през изминалите месеци, през които трябваше да се "вземе главата" на председателя на парламента, отбеляза тя

Снимката е илюстративна

Виж каква е линията на бедност в България през 2023 година

България Преди 1 час

Под прага на бедност са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

Пеевски: Петков молеше и скимтеше да го заведа при Борисов

България Преди 1 час

Проектът ПП-ДБ приключи, каза председателят на ДПС

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

Петков: Желязков нямаше да наруши Конституцията и правилата, ако имаше свободна воля

България Преди 1 час

Това, което аз чух Борисов да казва, е, че има голям гръб, който е хлъзгав, коментира съпредседателят на ПП-ДБ

Дженсън Хуанг още е милиардер

Щеше да бъде 16-ият най-богат човек в САЩ, а живее без ток в гората

Любопитно Преди 2 часа

А компанията му днес е на стойност около 1,19 трилиона долара

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Израел обмисля споразумение с "Хамас" за освобождаване на заложници

Свят Преди 2 часа

Военновременният кабинет на Нетаняху е обсъдил вариант, при който да бъдат пуснати жени, по-възрастни и болни

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Намериха над 300 бомби от Втората световна война в Гърция

Свят Преди 2 часа

Те са открити по време на строителни дейности по мащабен проект за градско развитие в бившия летищен комплекс Елиникон, южно от Атина

<p>Арестуваха министъра на земеделието на Украйна</p>

Заподозрян в корупция за милиони: Арестуваха украинския земеделски министър

Свят Преди 2 часа

Солски е обвинен в незаконно завземане на земя на стойност над $7 млн., когато е бил ръководител на голяма земеделска компания и член на парламента

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

“Това е моят дом”: Животът в забранената зона на Чернобил

Свят Преди 2 часа

38 години след ядрената катастрофа в Чернобил

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

“Съдебен спор” върна Нана Гладуиш в България

Любопитно Преди 2 часа

Поводът е юбилейният епизод 1000 на емблематичното предаване на NOVA

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Новият сгъваем Z Fold на Samsung ще има Ultra версия

Технологии Преди 2 часа

Той се очаква на пазара това лято

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

Огромна дупка „погълна” кола в Пловдив (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Превозното средство било паркирано пред жилищен блок

<p>&quot;Изменението на климата сее глобален хаос&quot;</p>

Нигерия се движи напред: Електрически превозни средства на хоризонта

Свят Преди 3 часа

Нигерия има за цел да постигне нулеви нетни емисии до 2060 г.

99-годишна

Когато духът е най-важен! 99-годишна баба счупи 3 световни рекорда по плуване (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

История, която звучи като от филм, но всъщност е самата истина