Изкуството на аборигените е на повече от 40 хил. години.
Дълбоко свързани с природата и земята, те творят с точки, черти и символи, а изображенията представят един хармоничен свят без агресия.
Повече за културата на първите заселници на Австралия ще научим по време на откриващите се на 12 април Седмици на аборигенското изкуство в столичната галерия Art Eternal (ул. "Димитър Моллов" 28Б).
До края на месеца там ще бъдат подредени платната на българския художник Тодор Велин, който от години рисува с изразните средства на аборигените и представя тяхното световъзприятие.
Велин живее в Австралия от 22 години, негово дело са иконописите и стенописите на няколко църкви и катедрали там, но докато пътува из страната е впечатлен от изкуството на местните, в което съжителстват мистичност, декоративност и примитивизъм.
Рисува съобразно традиционните аборигенски техники, но във всяко от платната оставя нещо свое, характерно, както и лек модернистичен нюанс.
До този момент има повече от 200 "аборигенски" картини. В галерия Art Eternal са подредени 30 от тях. Това е първата му изложба с аборигенско изкуство.
До неговите платна ще бъдат подредени и творбите на Венцислав Вълчев, който рисува върху дървесни кори.
Допреди 30-тина години изкуството на аборигените можеше да се види само по телата им, върху скали или дървесни кори. Днес съвременните им художници запечатват изображенията върху специални дървени плоскости и канаваца, за да се докоснат до тях следващите поколения и онези, които не знаят нищо за тези древни племена.
През есента на 2008 г. в България гостуваха танцьорите от "Дисенденс" Descendance. Те направиха три спектакъла - в София, Пловдив и Варна.
Групата съхранява и популяризира по света аборигенската култура и представя традициите на няколко племена чрез танц, рисунка и музика (вж. фоторепортаж).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!