Мерил Стрийп се показа като Маргарет Тачър
Мартгарет Тачър (д) и Мерил Стрийп в ролята на баронесата   
Източник: АП
Ми ил Стрийп застана пред камерата, за да изиграе ролята на Маргарет Тачър във филма "Желязната лейди".

Продуцентите публикуваха вече първите снимки на актрисата, преобразена като легендарната британска министър-председателка, която на днешния ден преди 36 години зае лидерския пост в Консервативната партия.

Филмът ще носи името, с което светът наричаше баронеса Тачър. То бе измислено от пропагандата в тогавашния Съветски съюз.

На 19 януари 1976 тя изнася реч в Кенсингтън, в която остро атакува СССР:

"Руснаците имат за цел световното господство и бързо усвояват начините да се превърнат в най-силната империалистическа нация, която света някога е виждал. Хората в Съветското Политбюро не се тревожат за упадъка и потока на общественото мнение. Те слагат оръжията преди маслото, докато ние слагаме почти всичко преди оръжията."

В отговор, вестникът на съветското Министерство на отбраната "Червена Звезда" ѝ дава прозвището "Желязната лейди ", което се разпространява из света чрез Радио Москва.

Вместо да се обиди, англичанката, която по това време е лидер на опозицията, приема името с радост и то скоро се свързва с нейния онепоколебим и постоянен характер.

"Възможността да проникна в същността на тази забележителна жена и в стойностното място, което тя заема в историята, е тежко и въодушевяващо предизвикателство. Опитвам се да подходя към ролята със същата целеустременост, страст и внимание към подробностите, които притежава реалната Маргарет Тачър - и се надявам, че силата ми ще ме доближи до нея", заяви актрисата.  

В средата на януари, преди да започнат снимките, 61-годишната Мерил Стрийп беше в британския парламент по време на традиционното отправяне на въпроси към министър-председателя.

Естествено е филмът, който ще излезе на екран в края на годината, да се очаква с особен интерес. Първите снимки на Стрийп като Тачър - прецизни от фризурата до структурата на зъбите - заеха много първи страници.

Но интересът към изобразяването на Тачър предизвиква и грижи.

Според в. "Дейли телеграф" семейството било "ужасено", когато научило миналото лято за написания вече сценарий. Тогава в някои вестници се твърдеше, че Тачър била показана в сегашното й дементно състояние на говореща си сама жена, която с разкаяние си спомня живота и политическата кариера.

Филмовият екип отхвърли тези манипулации. "Истината е, че филмът разказва за недалечното минало, когато баронеса Татчър се връща както към своите триумфи, така и към неудачите в необикновената си кариера. Това ще бъде филм за властта и за цената, кото се плаща за тази власт", каза Камерън Макракен от продуцентската фирма Pathé.

Сценарият е фокусиран върху 17-дневния период непосредствено преди започването на Фолклендската война.

Мерил Стрийп е номинирана 16 пъти за наградите "Оскар" -повече, отколкото всеки друг в актьорската професия.

Още преди да се знае за сегашния проект, беше определена като една от малкото жени, които са в състояние да изиграят ролята на баронеса Тачър, макар да има и критики как е възможно американка да играе  британски премиер...

И днес Маргарет Татчър има поклонници и врагове. Тя беше първата жена - премиер на Великобритания, която спечели три пъти последователно парламентарни избори и заемаше поста от 1979 до 1990 г.

С твърдата си стопанска и социална политика тя изведе държавата от почти бедствено положение и я модернизира. Но винаги е била обвинявана от левицата с опити да бъде разпалена класова ненавист.

В основата на нейната държавническа политика стоеше комбинация от политически национализъм и икономически либерализъм. Политиката на приватизация стана синоним на Тачеризма и започна да се разпространява по целия свят.

През последните години Маргарет Татчър страда от деменция, претърпяла е няколко мозъчни удара и почти не се появява публично.

Риск за бъдещия филм може да е неговата режисьорка. „Желязната лейди" ще е едва трети опит в игралното кино за Филида Лойд.

Предишният - "Мамма Миа", също с Мерил Стрийп, беше рекламиран като рекорден по приходи във Великобритания, но получи твърде ниски оценки и от публика, и от критика навсякъде по света.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Свят Преди 7 часа

Зеленски посочи, че Украйна е предала на американските преговарящи план за прекратяване на войната

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 8 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

България Преди 9 часа

С жалбата, внесена в Административния съд, е поискана пълна отмяна

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Свят Преди 10 часа

Заселниците, сред които имало много непълнолетни, хвърляли камъни

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

България Преди 10 часа

Близките отправят апел към всеки, който има възможност да дари кръв и да помогне

Обявиха бедствено положение в община Батак

Обявиха бедствено положение в община Батак

България Преди 10 часа

Община Пещера обяви частично бедствено положение в квартал "Луковица".

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Свят Преди 10 часа

Украйна е получила и потвърждение за бъдещи доставки на френската зенитно-ракетна система „Кротал“

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

България Преди 11 часа

Предстои да бъде установено какъв е моделът и произходът на дрона

Готвят нов Закон за потребителския кредит

Готвят нов Закон за потребителския кредит

България Преди 11 часа

В рамките на дискусията бяха обсъдени механизмите за контрол

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

България Преди 12 часа

След номинацията Радостин Василев заяви, че президентът трябва да бъде „гласът на хората“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 12 часа

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 13 часа

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

България Преди 13 часа

Антимафиотите са установили и нов начин за прехвърляне на наркотиците - под вода

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

България Преди 13 часа

На родителите са връчени предупредителни протоколи