Когато нахлуе кълбовидната мълния...
Николай Урумов и Биляна Петринска в "Кълбовидна мълния" от Иван Радоев, режисьор Георги Радулов в "Народния театър "Иван Вазов"   
Източник: Атанас Кънчев /Народен театър Ив. Вазов
л лбовидна мълния" е красива поетична пиеса, каквато може да напише един голям поет. Започва като щура, като бясна комедия, която минава в драма. Иван Радоев я е нарекъл драматична комедия", казва актьорът Николай Урумов.

Заедно с актрисата Биляна Петринска и младия режисьор Георги Радулов популярният и обичан актьор е пред премиера на спектакъла в уютната камерна зала на IV етаж на Народния театър "Иван Вазов" (nationaltheatre.bg).

"Темата на пиесата е за бунта на малкия човек срещу машината, наречена система, срещу живота, който живееш. В началото на 80-те години на миналия век Иван Радоев е казал нещата по-деликатно. Знам, че в ония години при никакви обстоятелства не е било възможно да тръгнеш яростно да се противопоставяш на статуквото", разказва Николай Урумов в специално интервю за Vesti.bg.

Според него и колегите му в пиесата звучат неща, които тогава просто "не са можели да минат" и днес те разчитат финала по нов начин.

"Не се ограничаваме, не определяме категорично кога е станало. Не се фиксираме в конкретно време. Трагикомедията в това обикновено семейство може да се е случила тогава, може днес или в някое друго време", казва актьорът.

И продължава: "За финал Иван Радоев е написал монолог на моя герой, обикновения, безличния човек Цеко Цеков. Един монолог, който е нарекъл "Епилог". Той звучи като послание към сина на героя, като прощално писмо.

И ние си поставяме въпроса: Кога се пише прощално писмо? Чуйте заключителните думи на Цеков в "Кълбовидна мълния:

Мога ли да променя нещата, гледайки отстрани? ...Може би един ден на всичко ще отговори смъртта. Защото смъртта - това е мнението на следващия живот за нашия живот. Затова запомни: В този живот трябва се намесваш навреме. Човек се е родил, за да се намесва навреме и да го оправя този живот, да го оправя тоя свят.

А ако един ден ти стане толкова страшно тежко, че не можеш да продължиш, не ти остава нищо друго, освен да продължиш. Всъщност, забравих да ти кажа най-важното - Край."

Урумов е сигурен, че мнозина ще припознаят себе си в обикновения чиновник Цеков. Той обаче вижда трагизъм във финалните думи на своя герой, а епилогът звучи като предсмъртно писмо.

"Краят на нашия спектакъл остава отворен, но в хода на действието има достатъчно причини за такъв финал. Смъртта започва да витае малко по-рано. Героят ми казва:

Чудя се дали от вкъщи носим всички тези дивотии в работата или от работата ги носим вкъщи. Защо при бедствие сме готови да се хвърлим един към друг и да отдадем живота си за другия, а не го правим, когато всичко е нормално? Защо когато времето е нормално, ние сме ненормални? Има нещо което не е в мен, не е и в другите.То е във вселената. Човек цял живот се стреми към смъртта като към любовница, от която иска да избяга..."

Според Николай Урумов преди години Иван Радоев е подготвил такъв финал, но тогава не е било възможно да го каже по-категорично и никой от тогавашните изпълнители не го е разчел така.

"Смятам, че нашето разчитане е и оригинално прочитане на текста", твърди актьорът. И пак напомня, че спектакълът започва с много комичните дълги монолози на съпруга Цеко и съпругата Стефка.

Но после, в една нощ на подозрения, признания и откровения в стаята, в живота им нахлува кълбовидна мълния - това и днес, в 21-и век необяснимо природно явление. "И тази магия, тази извън нас иреална енергия ни кара да прогледнем и да видим сами себе си, да съзрем нещата, които сме търсили, да се забележим, да се открием. Много, много хубави роли", казва Урумов.

Екипът има допълнителен стимул заради навършващите се на 30 март 2012 г. 85 години от рождението на Иван Радоев (1927-1994). Както и заради спомена за емблематичната постановка на "Кълбовидна мълния" на режисьора Крикор Азарян (Георги Радулов е от последните негови студенти) с Тодор Колев и Илка Зафирова през 1984 г.

Авторът и режисьорът имали твърде сериозни проблеми с идеологическата партийна цензура. Пазещите се от сенките си чиновници в тогавашния Комитет за култура дали задължителни препоръки на големия поет и драматург Иван Радоев. Един от главните тогавашни цензори Юлиан Вучков дори настоявал авторът да напише "оптимистичен финал..."

Но режисьорът Азарян намерил решение, което не било компромис. "Кълбовидна мълния" се играе дълго в Зала 2 на НДК, а Азарян, като един от създателите на "Аполония", през септември 1984 г. я включва в програмата на първите в Созопол Празници на изкуствата.

Наред с вълненията около предстоящата премиера (на 10 и 11 ноември), Николай Урумов неотдавна имаше повод за хубав празник.

На 18 октомври той за пореден път излезе на сцената на Пловдивския театър за една от големите си роли. Навършиха се 10 години от премиерата на "Bai Ganyo" от Георги Данаилов по Алеко Константинов в постановката на Петър Кауков - спектакъл с вече близо 200 представления, за който още има публика.

Наред с трайните си ангажименти на няколко столични сцени ("Три сестри" и "Страхотни момчета" в Младежкия театър, "Краят на играта" в Театър 199, "Лалугер" в Театър "Българска армия") Урумов започна сезона с две успешни премиери в желани от всеки актьор пиеси: Подкальосин в "Женитба" на Н.В. Гогол в Добрич и Волпоне в едноименната комедия на Бен Джонсън в Стара Загора.
--------------------------------------------------
А ето какво пише в енциклопедиите за неясното и днес явление кълбовидна мълния: Вид мълния с все още неизяснена същност, най-вероятно атмосферно явление свързано с електричество. Представлява светещ, обикновено сферичен обект, чийто размер варира от няколко милиметра до няколко метра. Обикновено се наблюдава по време на буря, но за разлика от обикновената мълния (светкавицата), кълбовидната мълния може да съществува в продължение на няколко секунди до 2-3 часа.

Основните трудности при изучаване на това явление са липсата на техника, с която то да се възпроизведе в лабораторни условия. При отсъствие на възпроизводими експериментални данни, цялата информация се основава на разкази на очевидци или в редки случаи на фотоматериали.

Интересно е поведението на кълбовидната мълния. Най-често тя се движи хоризонтално на около метър над земята и хаотично променя посоката. Проявява тенденцията да влиза в помещения и да се промъква и през най-малките отверстия. Често е съпроводена със звукови ефекти...
Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 1 час

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 1 час

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 3 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 4 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 5 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 6 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 6 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов